Nový zákon o obecnej polícii
3. 5. 2023
Návrh zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov má pripraviť také zmeny, aby obecné a mestské polície mohli zabezpečiť kvalitnejší výkon kontroly verejného poriadku a užšiu spoluprácu s jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru.
V rámci prípravy návrhu zákona sa prehodnocovalo postavenie, kompetencie, sociálne zabezpečenie a finančné ohodnotenie obecných (mestských) polícií na skvalitnenie ich práce. Na území Slovenska sa pri zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a ďalších bezpečnostných úloh historicky uplatňuje tradičný kontinentálny systém s preferenciou štátnych policajných zložiek, popri ktorých pôsobia miestne zložky na úrovni obcí (miest) s doplnkovými funkciami vo vzťahu k štátnym policajným zložkám. V takom poňatí bolo koncipované i zriadenie a pôsobenie obecných a mestských polícií po roku 1989 (najskôr len priamo v rámci zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, resp. zákona Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore Slovenskej republiky, neskôr vo forme samostatného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii), ktoré nahradili dovtedy pôsobiace inšpekcie verejného poriadku národných výborov. Obecné polície boli konštituované ako poriadkové útvary zriaďované, resp. zrušované, obcami na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, dbanie o poriadok a o ochranu životného prostredia v obci a plnenie ďalších „miestnych“ úloh vyplývajúcich z nariadení obce, uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu.
Postupne bola novelami zákona o obecnej polícii pôsobnosť obecných polícií rozširovaná i o ďalšie úlohy obdobného charakteru. Rôzne novely však riešili problémy tohto zákona len čiastočne a reagovali spravidla len na problémy, ktoré boli v danej dobe aktuálne a ich vyriešenie bolo nevyhnutné, prípadne sa novelami reagovalo len na zmeny v iných zákonoch. Súčasný zákon o obecnej polícii síce poskytuje nástroje v podobe oprávnení a donucovacích prostriedkov obecnej polície, ktoré sú potrebné na plnenie ich úloh, avšak tieto nástroje už nezodpovedajú potrebám súčasnej spoločnosti a nárokom, ktoré spoločnosť kladie na fungovanie obecných (mestských) polícií. Súčasný zákon neupravuje dostatočne všetky možnosti, ktorými by obecné (mestské) polície mohli a mali pri plnení svojich úloh disponovať. Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, resp. nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícii adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
Ako najvhodnejším spôsobom právnej úpravy postavenia, úloh, oprávnení a donucovacích prostriedkov obecných (mestských) polícií sa preto javí schválenie úplne nového zákona, ktorý by komplexne a systémovo riešil nedostatky súčasného zákona a ktorý by zaradil obecné (mestské) polície pôsobiace v Slovenskej republike medzi moderné bezpečnostné zložky pôsobiace vo vyspelých demokratických krajinách. Navrhuje sa teda zrušenie a nahradenie v súčasnosti účinného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.
K
Dopravné značky upozorňujú aj na migrujúce žaby
8. 4. 2009
Migrujúce žaby musia na mnohých miestach prekonať aj frekventované úseky cesty, pričom mnoho z nich zahynie pod kolesami áut. Na výskyt migrujúcich žiab upozorňujú vodičov aj dopravné značky.
Ide najmä
o úseky, kde paralelne s vozovkou tečie
horská bystrina či potok, alebo je pri nej močiar. Žaby sa najintenzívnejšie
premiestňujú v nočných hodinách a vodiči by k nim preto mali byť ohľaduplní.
Utorok je najstresujúcejší deň v pracovnom týždni
7. 4. 2009
Najviac ľudí sa v práci cíti byť pod psychickým tlakom v utorok dopoludnia. Vyplýva to z britskej štúdie. Podľa nej je to takmer polovica britských pracujúcich.
Štúdia hovorí, že pondelkom väčšina zamestnancov prepláva zotrvačnosťou,
snažia sa opäť uviesť do chodu mozog a na internete preberajú zážitky z
víkendu. Tvrdá pracovná realita prichádza v utorok, kedy zamestnanci trávia
prvú časť dňa prehrabávaním e-mailovej pošty, ktorú v pondelok ignorovali. Ale o 11:45 prichádza moment, keď je treba
začať riešiť problémy. Takmer každý
piaty zamestnanec v utorok odchádza z práce neskoro, pretože pracuje navyše,
aby dobehol to, čo v pondelok zanedbal.
Prezidentom je I. Gašparovič
5. 4. 2009
Ústredná volebná komisia potvrdila, že v druhom kole prezidentských volieb uspel so ziskom 55,53 % hlasov voličov Ivan Gašparovič.
Týmto výsledkom porazil opozičnú kandidátku Ivetu Radičovú, ktorú podporilo 44,47 % voličov. Právo voliť využila viac ako polovica Slovákov.
Inaugurácia staronového prezidenta sa uskutoční 15. júna t. r.
Oficiálne budú výsledky volieb vyhlásené v nedeľu doobeda. Inaugurácia
staronového prezidenta sa odohrá 15. júna. Staronovému prezidetovi tak začne
plynúť ďalšie päťročné funkčné obdobie.
Sestry v rodinách podporujú súdržnosť a komunikáciu
3. 4. 2009
Vedci zistili, že rodiny, v ktorých vyrastajú dievčatá, sú otvorenejšie a o problémoch, ktoré trápia ich členov, sa doma rozpráva. Tí, ktorí vyrastali spoločne so sestrami sú šťastnejší a vyrovnanejší.
Pre psychické zdravie je základnou
vecou vyjadrovať pocity a sestry ho podporujú.
Podľa výskumníkov majú bratia v rodine opačný efekt.
Výskumu sa zúčastnilo 571 ľudí vo veku od 17
do 25 rokov. Poznatky by mohli poslúžiť
sociálnym pracovníkom, ktorí pomáhajú rozvráteným rodinám. Rodinám, ktoré
vychovávajú väčší počet chlapcov by sa mala venovať zvláštna pozornosť.