Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Vodotesné čajové vrecko ušetrí nervy všetkým, ktorí prácne lovia čajové vrecko na dne čajníka.

Nehorľavé zápalky sú ideálne najmä pre rodiny s malými deťmi a hasičov.

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

(Murphyho zrnká II)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Nešťastie nečaká za rohom, nešťastie ti ide oproti.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy a byrokrati

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Nový zákon o obecnej polícii

3. 5. 2023 Návrh zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov má pripraviť také zmeny, aby obecné a mestské polície mohli zabezpečiť kvalitnejší výkon kontroly verejného poriadku a užšiu spoluprácu s jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru.
V rámci prípravy návrhu zákona sa prehodnocovalo postavenie, kompetencie, sociálne zabezpečenie a finančné ohodnotenie obecných (mestských) polícií na skvalitnenie ich práce. Na území Slovenska sa pri zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a ďalších bezpečnostných úloh historicky uplatňuje tradičný kontinentálny systém s preferenciou štátnych policajných zložiek, popri ktorých pôsobia miestne zložky na úrovni obcí (miest) s doplnkovými funkciami vo vzťahu k štátnym policajným zložkám. V takom poňatí bolo koncipované i zriadenie a pôsobenie obecných a mestských polícií po roku 1989 (najskôr len priamo v rámci zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, resp. zákona Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore Slovenskej republiky, neskôr vo forme samostatného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii), ktoré nahradili dovtedy pôsobiace inšpekcie verejného poriadku národných výborov. Obecné polície boli konštituované ako poriadkové útvary zriaďované, resp. zrušované, obcami na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, dbanie o poriadok a o ochranu životného prostredia v obci a plnenie ďalších „miestnych“ úloh vyplývajúcich z nariadení obce, uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu.
Postupne bola novelami zákona o obecnej polícii pôsobnosť obecných polícií rozširovaná i o ďalšie úlohy obdobného charakteru. Rôzne novely však riešili problémy tohto zákona len čiastočne a reagovali spravidla len na problémy, ktoré boli v danej dobe aktuálne a ich vyriešenie bolo nevyhnutné, prípadne sa novelami reagovalo len na zmeny v iných zákonoch. Súčasný zákon o obecnej polícii síce poskytuje nástroje v podobe oprávnení a donucovacích prostriedkov obecnej polície, ktoré sú potrebné na plnenie ich úloh, avšak tieto nástroje už nezodpovedajú potrebám súčasnej spoločnosti a nárokom, ktoré spoločnosť kladie na fungovanie obecných (mestských) polícií. Súčasný zákon neupravuje dostatočne všetky možnosti, ktorými by obecné (mestské) polície mohli a mali pri plnení svojich úloh disponovať. Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, resp. nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícii adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
Ako najvhodnejším spôsobom právnej úpravy postavenia, úloh, oprávnení a donucovacích prostriedkov obecných (mestských) polícií sa preto javí schválenie úplne nového zákona, ktorý by komplexne a systémovo riešil nedostatky súčasného zákona a ktorý by zaradil obecné (mestské) polície pôsobiace v Slovenskej republike medzi moderné bezpečnostné zložky pôsobiace vo vyspelých demokratických krajinách. Navrhuje sa teda zrušenie a nahradenie v súčasnosti účinného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.
K

Google chystá vlastný operačný systém

8. 7. 2009 Má byť rýchly, prehľadný a otvorený. Firma ho verejnosti predstaví ešte v tomto roku. Na notebookoch s procesormi x86 a ARM by sme sa s ním mali začať stretávať od polovice budúceho roka.
Google tak ukazuje gesto, že v segmente prenosných počítačov s Androidom experimentovať netreba. Systém, ktorý bol navrhnutý pre smartfóny nie je stavaný tak, abyrovnako dobre poslúžil aj na počítačoch. To má zmeniť projekt Chrome OS, ku ktorému Google svojich partnerov povoláva.
Architektúra operačného systému je jasná – linuxové jadro, špecifické používateľské rozhranie a silné previazanie na internetové služby – vlastné aj cudzie. Všetko s maximálnou jednoduchosťou, prehľadnosťou a dôrazom na svižný beh a na bezpečnosť. Tak, ako to poznáme z webových služieb Google a prehliadača Chrome.
Úzka spolupráca s výrobcami hardvéru naznačuje, že ambíciou Google je presadiť sa so svojim systémom na trhu.
(Zdroj: SME)

Microsoft objavil v používaní Internet Explorera vážnu chybu

7. 7. 2009 Pri navštívení nesprávnej stránky získa útočník kontrolu nad vaším počítačom bez toho, aby ste si niečo všimli. Microsoft popisuje podobnými slovami novoobjavenú chybu, ktorá sa týka používania Internet Explorera na systémoch Windows XP a Server 2003.
Problém netreba podceňovať. Záplata na chybu zatiaľ neexistuje a útočníci tento problém využívajú aktívne už týždeň. Microsoft preto na svojej webovej stránke  nástroj, ktorý zmenou nastavení prehliadača prieniky znemožní. Stačí kliknúť na ikonu FixIt.
Chyba sa vyskytuje v obsluhe ActiveX Video Control prvkov. Microsof pracuje na záplate na odstránenie tohto nedostatku.
(Zdroj: SME)

Zelená Špecializovanému súdu

6. 7. 2009 Zákon o vzniku nového Špecializovaného trestného súdu podpísal prezident. Od doterajšieho Špeciálneho súdu preberie prípady korupcie a organizovaného zločinu. Informovala o tom dnes kancelária prezidenta. Špeciálny súd v máji označil Ústavny súd za protiústavný.
Hneď ako vyjde rozhodnutie o protiústavnosti Špeciálneho súdu v Zbierke zákonov, mal by vzniknúť nový súd. 
Právomoci súdu sa však rozšíria aj na prípady úkladnej vraždy, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.Súd bude mať sídlo naďalej v Pezinku, riešiť však bude prípady z celého Slovenska.
(Zdroj: HNONLINE)

Do škôl pribudne predmet Mladý záchranár

6. 7. 2009 Žiakom na prvom stupni základných škôl (ZŠ) od septembra pribudne nový voliteľný predmet Mladý záchranár. Pomôcť má nielen v prevencii pred úrazmi, ale školáci sa vďaka nemu dozvedia viac aj o prvej pomoci, dopravnej výchove či riziku otráv.
Očakáva sa, že aj vďaka tomuto predmetu sa zníži počet úrazov detí a žiakov. Predmet by učitelia mali hodnotiť slovne.
Časom by z toho mohol vzniknúť aj povinný predmet, ktorý by mal byť ďalej rozšírený aj  na druhý stupeň ZŠ či stredné školy. Podľa národného koordinátora prevencie detskej úrazovosti a iniciátora projektu by sa deti mali v škole naučiť aj to,  čo ochráni ich zdravie a život. Rizík je stále viac. Hustota dopravy stúpla, narastajú rýchlosti, ale aj na deti číhajú aj ďalšie nástrahy ako drogy, filmy či počítačové hry.
Rámcový obsah predmetu sa v pracovnej verzii zameriava na štyri základné okruhy: Prevencia pred úrazmi, Prvá pomoc, Dopravná výchova, Riziko otráv. Obsah učiva je daný len heslovite, pedagógovia budú môcť čerpať z internetovej stránky www.mladyzachranar.sk. Na Slovensku následkom úrazu zomrie úrazu okolo 200 detí a mladistvých a 2000 deťom z toho istého dôvodu ostanú trvalé následky. V krajinách, ktoré sa sa prevencie venujú  systematicky, je výskyt úrazov a trvalých následkov nižší až o 300 percent.
Projekt je spoločnou aktivitou ministerstvy  školstva, ministerstva  zdravotníctva, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny ako aj ďalších organizácií, medzi ktorými je napríklad aj Prezídium policajného zboru, Hasičský a záchranný zbor,  Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie a FALC záchranná. Do projektu sa zapojilo  aj Národné toxikologické informačné centrum, leteckí záchranári z Popradu, Horská záchranná služba a Výskumný ústav dopravný v Žiline. Partnerom projektu je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner