Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho múdre pravdy

Ak necháme veciam voľný priebeh, pôjde to s nimi od desiatich k piatim. Ak sa ich pokúsime ovplyvniť, pôjde to s nimi od deviatich k štyrom.

Dobre vyšliapané chodníky nikam nevedú a na nevyšliapaných si už nejeden vykrútil krk.

Fakty sú názory, ktoré medzičasom skameneli.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Deti naše poklady

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

(Zrnká úsmevu)
Murphy optimista

Ak nemáte na to, aby ste v tíme hrali prím, určite máte na to, aby ste ich deprimovali.

Ak ste si otvorili hubu na nesprávnom mieste a dostali ste po nej, skúste vymeniť miesto alebo hubu.

Ak sa príliš pretŕčate, prídete o hlavu. Na druhej strane si konečne budete rovný s ostatnými.

(Murphyho zákonník)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Prvé manželstvo je víťazstvom fantázie nad inteligenciou. Druhé je triumfom nádeje nad skúsenosťou. Tretie je potvrdením platnosti princípu zotrvačnosti. Štvrté je prejavom nezlomnej vôle. Piate manželstvo je prejavom duševnej poruchy. Šieste manželstvo je svedectvom pevného zdravia.

Žena spomína na mužov, ktorých mohla mať, muž na ženy, ktoré mať nemohol.

Keď sa manželka naučí chápať manžela, prestane ho počúvať.

(Murphyho zákonník)

Nový zákon o obecnej polícii

3. 5. 2023 Návrh zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov má pripraviť také zmeny, aby obecné a mestské polície mohli zabezpečiť kvalitnejší výkon kontroly verejného poriadku a užšiu spoluprácu s jednotlivými bezpečnostnými zložkami Policajného zboru.
V rámci prípravy návrhu zákona sa prehodnocovalo postavenie, kompetencie, sociálne zabezpečenie a finančné ohodnotenie obecných (mestských) polícií na skvalitnenie ich práce. Na území Slovenska sa pri zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a ďalších bezpečnostných úloh historicky uplatňuje tradičný kontinentálny systém s preferenciou štátnych policajných zložiek, popri ktorých pôsobia miestne zložky na úrovni obcí (miest) s doplnkovými funkciami vo vzťahu k štátnym policajným zložkám. V takom poňatí bolo koncipované i zriadenie a pôsobenie obecných a mestských polícií po roku 1989 (najskôr len priamo v rámci zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, resp. zákona Slovenskej národnej rady č. 204/1991 Zb. o Policajnom zbore Slovenskej republiky, neskôr vo forme samostatného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii), ktoré nahradili dovtedy pôsobiace inšpekcie verejného poriadku národných výborov. Obecné polície boli konštituované ako poriadkové útvary zriaďované, resp. zrušované, obcami na zabezpečenie obecných vecí verejného poriadku, dbanie o poriadok a o ochranu životného prostredia v obci a plnenie ďalších „miestnych“ úloh vyplývajúcich z nariadení obce, uznesení obecného zastupiteľstva a z rozhodnutí starostu.
Postupne bola novelami zákona o obecnej polícii pôsobnosť obecných polícií rozširovaná i o ďalšie úlohy obdobného charakteru. Rôzne novely však riešili problémy tohto zákona len čiastočne a reagovali spravidla len na problémy, ktoré boli v danej dobe aktuálne a ich vyriešenie bolo nevyhnutné, prípadne sa novelami reagovalo len na zmeny v iných zákonoch. Súčasný zákon o obecnej polícii síce poskytuje nástroje v podobe oprávnení a donucovacích prostriedkov obecnej polície, ktoré sú potrebné na plnenie ich úloh, avšak tieto nástroje už nezodpovedajú potrebám súčasnej spoločnosti a nárokom, ktoré spoločnosť kladie na fungovanie obecných (mestských) polícií. Súčasný zákon neupravuje dostatočne všetky možnosti, ktorými by obecné (mestské) polície mohli a mali pri plnení svojich úloh disponovať. Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, resp. nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícii adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
Ako najvhodnejším spôsobom právnej úpravy postavenia, úloh, oprávnení a donucovacích prostriedkov obecných (mestských) polícií sa preto javí schválenie úplne nového zákona, ktorý by komplexne a systémovo riešil nedostatky súčasného zákona a ktorý by zaradil obecné (mestské) polície pôsobiace v Slovenskej republike medzi moderné bezpečnostné zložky pôsobiace vo vyspelých demokratických krajinách. Navrhuje sa teda zrušenie a nahradenie v súčasnosti účinného zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.
K

Strážcovia zákona opäť na cestách

23. 7. 2009 Slovenské cesty sa budú v najbližších dňoch opäť hemžiť strážcami zákona. Vedenie polície už tretíkrát zaradilo na koniec mesiaca celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu.
Policajti sa budú zamerivať najmä na kontrolu rýchlosti jazdy, požívanie alkoholických či užívanie návykových látok vodičmi a priestupky v dynamike cestnej premávky. Práve tieto príčiny sú najčastejšou príčinou dopravných nehôd.
Na základe nového zákona o cestnej premávke platného od februára nezodpovedných vodičov čakajú vyššie pokuty. Tento raz vedenie polície navyše nariadilo pokutovanie v horných hraniciach sadzieb.
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Cena nafty klesla o cent, cena benzínu zostáva

22. 7. 2009 Oddnes by cena nafty mala klesnúť o jeden cent a v priemere budeme liter tankovať za 1,10 eura. Liter benzínu by sa tentoraz meniť nemal a bude naďalej stáť v priemere 1,17 eura.
Na svetových trhoch sa ceny ropy aj ceny pohonných látok posúvali smerom nahor. To je pravdepodobne dôvod, prečo benzíny na Slovensku nezlacňujú. K zdraženiu pohonných látok by nemalo dôjsť ešte minimálne týždeň.
Zvyšujúce sa ceny ropy sú dôsledkom dobrých výsledkov amerických bánk a veľkých spoločnosti, ktoré naznačujú, že recesia vo svete by sa mohla blížiť ku koncu.

(Zdroj: HNONLINE)

Ruské deti budú absolvovať hodiny náboženstva alebo etiky

21. 7. 2009 Návrh je súčasťou snáh Kremľa naučiť mladých Rusov morálku vo veľmi turbulentnom období neistoty po rozpade oficiálne ateistického Sovietskeho zväzu.

Žiaci na dvanásťtisíc  školách po celej krajine budú musieť chodiť na vyučovanie náboženstva alebo etiky. Vybrať si budú môcť medzi dominantným ruským pravoslávnym náboženstvom,  islamom, budhizmom alebo judaizmom.  Zvoliť si môžu  aj prehľad viacerých vierovyznaní alebo sekulárnu etiku. Ponuka výberu má za cieľ zmierniť znepokojenie, že ruská pravoslávna cirkev robí nátlak na školákov, získava vplyv a upevňuje svoje vzťahy so štátom.
(Zdroj: PLUSKA)

Hrozby aj nádej pre ľudstvo

20. 7. 2009 Odpoveď na otázku: Čo najviac ohrozuje obyvateľov planéty? hľadá už trinásť rokov medzinárodný tím vedcov z mimovládnej skupiny Millennium Project.
Hoci  najčastejšie sa hovorí o zmenách klímy a o všetkom, čo s tým súvisí, zoznam hrozieb, s ktorými sa ľudia budú musieť v nasledujúcich desaťročiach vyrovnať,  je ale podstatne obsiahlejší.
Podľa novej štúdie State of the Future 2009 treba počítať minimálne s pätnástimi vážnymi hrozbami. Patria medzi ne napríklad populačná explózia v chudobných krajinách, problémy so zásobovaním čistou vodou, hladomor alebo šírenie nebezpečných chorôb.
Na zozname najväčších rizík sa však objavujú  aj položky súvisiace s politikou.  Môže to byť  správanie sa autoritatívnych vládcov, potlačovanie práv žien alebo - a to sa týka aj Západu - príliš krátkozraké politické rozhodovanie, ktoré sa odvíja len od termínov volieb.
Rozsahom ojedinelá štúdia, ktorá berie do úvahy aktuálne dáta zverejnené organizáciami, ako sú Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) alebo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vyjde oficiálne v nasledujúcich dňoch. Už teraz je ale na internete k dispozícii jej zhrnutie.
Autori správy upozorňujú, že napriek tomu, že sa vlády aj lídri svetového biznisu začínajú ku globálnemu životnému prostrediu správať zodpovednejšie, neustále sa zhoršuje.
Celkovo z povrchu zemského zmizne každý rok viac ako 36 miliónov hektárov lesa.  Millennium Project pripomína , že nejde iba o lesy a ľadovce. Ľudstvo spotrebuje každoročne o 30 %  viac surovín, ako je planéta Zem schopná zniesť.
Surovinami plytvajú predovšetkým  vyspelé priemyselné štáty.  Tie chudobné  zasa planétu zaťažujú príliš veľkým počtom obyvateľov.  Podľa odhadov bude do roku 2050 žiť na Zemi 9,2 miliardy ľudí.  Dôsledkom preľudnenia vznikne napríklad problém so zásobovaním pitnou vodou.

Podľa vedcov sa   však problémom dá čeliť. Svetové firmy aj výskumné inštitúcie by sa mali začať predháňať v tom, kto príde s lepším, inovatívnym plánom, ako čeliť napríklad
globálnemu otepľovaniu. Hovoria o niečom podobnom ako „druhý projekt Apollo“. Pri prvom v šesťdesiatych rokoch sa rozpútali závody o dobytie Mesiaca, druhý by mohol zabrániť globálnemu otepľovaniu.
 
Úlohu od vedcov dostali aj vlády. Podľa vedcov  je bezpodmienečne nutné, aby sa dohodli na záväznom desaťročnom pláne, ako zamedziť blížiacej sa katastrofe. Dôležité je zapojiť do projektu  hlavne USA a Čínu.  Len tak môže snaha  zvyšku sveta byť úspešná.
(Zdroj: AKTUÁLNE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner