Nový stavebný zákon
10. 2. 2025
Schválený bol nový stavebný zákon s cieľom akcelerovania prípravných a povoľovacích procesov, čo sa považuje za kľúčový faktor umožňujúci podporiť výstavbu v rámci Slovenskej republiky. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2025.
Skúsenosti a poznatky získané z praxe pri aplikácii zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov v priebehu obdobia od roku 1992 až do roku 2024, ako aj riziká legislatívnej úpravy zákona č. 201/2022 o výstavbe v znení neskorších predpisov v spojení s nedostatočnou prípravou pre jeho aplikáciu, vytvorili potrebu prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva.
Zákon o výstavbe prijatý v roku 2022 sa nachádzal v stave inštitucionálnej nepripravenosti a k dátumu účinnosti 1. apríla 2025 bol nevykonateľný. Nadobudnutie účinnosti predmetného zákona by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb. Aplikácia tejto legislatívy bola nereálna, a to nielen z hľadiska technickej a organizačnej, ale aj z pohľadu nadväzujúcej legislatívy.
Účelom nového stavebného zákona a sústavy jeho vykonávacích predpisov je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti. Stavebný zákona ako aj jeho vykonávacie právne predpisy ovplyvnia viaceré ekonomické i spoločenské procesy vytvárajúce predpoklady na úspešný ďalší rozvoj Slovenskej republiky.
Nové stavebné predpisy nahradia v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.
Novým stavebným zákonom sa odstránia nedostatky, ktoré má súčasná legislatíva na úseku stavebného práva, pričom
- je koncepčne usporiadaný podľa súčasných požiadaviek na vnútorné usporiadanie zákonov; v súlade so zákonom č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov;
- v oblasti odbornej terminológie sa preberá historicky osvedčená a všeobecne zaužívanú terminológia, zároveň sa preberá nová terminológia z odborných medzinárodných dokumentov, z právne záväzných aktov Európskej únie a z Medzinárodnej štatistickej klasifikácie stavieb;
- posilňuje postavenie vlastníkov pozemkov a stavieb a ich práva k stavbe, pretože zhotoviť stavbu na pozemku je súčasťou ústavou chráneného práva užívať majetok vo svojom vlastníctve;
- obnovuje pôvodný účel orgánov štátnej stavebnej správy ako čisto odborných stavebnotechnických štátnych orgánov zbavených povinnosti sledovať netechnické činnosti (napríklad, účelnosť, užívacie vzťahy, susedské spory, riešenie hnuteľných vecí, a podobne);
- výrazne zjednodušuje proces prípravy výstavby tým, že opúšťa terajšie dvojzložkové rozhodovanie (územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie) a zavádza len jedno konanie – konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou;
- ponecháva agendu stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného práva na obci, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody obdobne ako sú súčasné spoločné obecné úrady;
- sleduje sprísnenie odbornej prípravy zamestnancov pracujúcich v štátnej správe na úseku stavebného práva;
- upravuje ochranu umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou; ide o požiadavky vyplývajúce z medzinárodných právnych dokumentov (z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, z Dohovoru o ochrane archeologického dedičstva a z Dohovoru o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť);
- precizuje správne konanie a procesné práva a povinnosti účastníkov a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí;
- ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané;
- precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby vykonávajúce stavebný dozor), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník);
- zvýrazňuje dôležitosť účasti oprávnených osôb vo výstavbe, najmä precizuje oprávnenia a zodpovednosť projektanta, stavbyvedúceho, zhotoviteľa stavby, osoby vykonávajúcej stavebný dozor, geodeta a statika v príprave výstavby a pri zhotovovaní stavby.
K
Štrnásti rektori odmietajú „Mamojkovu“ novelu zákona o vysokých školách
22. 2. 2010
Svoje odmietnutie vyslovili v otvorenom liste poslankyniam a poslancom NR SR. Obávajú sa, že v prípade schválenia novely dôjde k vážnemu úpadku vysokoškolského vzdelávania.
Závažným dôsledkom novely môže byť, že naše diplomy prestanú byť uznávané v zahraničí (najmä v Európskej únii) a úplne stratia váhu v medzinárodnej dimenzii. Aj naši najlepší absolventi potom môžu dopadnúť ako absolventi niektorých známych slovenských vysokých škôl, ktorých mená sú na inzerátoch práce - ale v negatívnom zmysle, že o absolventov týchto škôl nemajú záujem.
Jarné prázdniny
19. 2. 2010
V pondelok sa do škôl po týždni voľna vrátia školáci v Košickom a Prešovskom kraji. Naopak, jarné prázdniny sa v tejto deň začnú žiakom základných a stredných škôl v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Do školy sa vrátia v pondelok 1. marca 2010.
Najdlhšie prázdniny si užijú školáci na západnom Slovensku. V Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji budú mať žiaci prázdniny od 1. marca a školské vyučovanie sa im znova začne v pondelok 8. marca.
Ďalšie voľno po jarných prázdninách si žiaci užijú už len počas Veľkej noci, a to od štvrtka 1. apríla do utorka 6. apríla. Májové dni pracovného pokoja pripadajú v tomto roku na soboty.
Celoeurópska dopravná akcia
18. 2. 2010
Od pondelka až do nedele na našich cestách prebieha celoeurópska dopravno-bezpečnostná akcia. Policajti sa zameriavajú hlavne na kontrolu pásov a autosedačiek, posvietia si však aj na vodičov, ktorí hrubým spôsobom porušujú dopravné predpisy a ohrozujú iných účastníkov cestnej premávky.
Cieľom medzinárodnej akcie je zvýšiť bezpečnosť posádky vozidiel. Ako agentúru SITA informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR, základným bezpečnostným prvkom v aute je bezpečnostný pás, mnoho ľudí však podceňuje jeho význam. Bez používania pásu ani airbag neplní svoj účel. Samozrejmosťou v automobiloch by mali byť aj detské autosedačky.
Dopravnú akciu zorganizovala medzinárodná organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych štátov. Cieľom tejto organizácie je zabezpečiť spoluprácu pri riešení rôznych dopravných problémov. Slovensko je jej členom od roku 2008.
Microsoft odhaľuje pirátov
18. 2. 2010
Gigant IT dáva do obehu nový aktualizačný balíček tzv. Windows Activation Technologies, ktorý bude upozorňovať na pirátsky softvér. Po zapnutí počítača váš nový Windows 7 hlási nelegálne používanie. Nejedná sa o vírus ani o „fór“ hackera, to len Microsoft odhalil, že nepoužívate originál verziu. Nový aktualizačný balíček by mal v obehu v týchto dňoch.
Šéf spoločnosti Steve Ballmer okrem toho na svetovom kongrese mobilnej komunikácie v Barcelone konanom v týchto dňoch predstavil svoju novinku v mobilnom telefonovaní - Windows Phone 7 Series. Nový operačný systém má do mobilných telefónov priniesť napríklad originálne hry z Xbox Live či jednoduchší prístup na populárne sociálne siete.
Zatiaľ čo mobily potešia, "honba na pirátov“ má chrániť. Podľa slov hovorcu Microsoft Slovakia je hlavným cieľom aktualizácie zabezpečiť dostatočnú ochranu používateľov pred neželaným a škodlivým softvérom a súčasne zvýšiť informovanosť používateľov systémov Windows 7 o legálnosti ich operačného systému.
Podľa slov hovorcu v súčasnosti na Slovensku evidujú niekoľko desiatok tisíc legálnych stiahnutí novej „sedmičky“. Podľa poslednej analýzy spoločnosti Business Software Alliance je hlásená 43-percentná používateľnosť nelegálneho softvéru.
Po tom, čo sa aktualizácia nainštaluje, sama overí, či v počítači nie je nástroj, ktorý bráni technológii balíčka. Ak takýto nástroj nájde, systém Windows naň používateľa upozorní a ponúkne mu riešenia.
Užívatelia, ktorí majú „sedmičku“ legálnu, prácu systému nezachytia. Užívatelia, ktorí sa svojím či cudzím pričinením dostali k nelegálnemu softvéru, budú s tým oboznámení ihneď. Pozadie obrazovky sčernie, objaví sa nápis o nelegálnom softvéri a používatelia budú konfrontovaní s neustálymi oznámeniami. Všetky ikony aj miniaplikácie zostanú na svojich miestach, Windows sa nebude vypínať ani reštartovať. Podobných vyhľadávačov pirátov Microsoft využíva aj pri Windows XP a Vista.