Nový stavebný zákon
10. 2. 2025
Schválený bol nový stavebný zákon s cieľom akcelerovania prípravných a povoľovacích procesov, čo sa považuje za kľúčový faktor umožňujúci podporiť výstavbu v rámci Slovenskej republiky. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2025.
Skúsenosti a poznatky získané z praxe pri aplikácii zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov v priebehu obdobia od roku 1992 až do roku 2024, ako aj riziká legislatívnej úpravy zákona č. 201/2022 o výstavbe v znení neskorších predpisov v spojení s nedostatočnou prípravou pre jeho aplikáciu, vytvorili potrebu prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva.
Zákon o výstavbe prijatý v roku 2022 sa nachádzal v stave inštitucionálnej nepripravenosti a k dátumu účinnosti 1. apríla 2025 bol nevykonateľný. Nadobudnutie účinnosti predmetného zákona by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb. Aplikácia tejto legislatívy bola nereálna, a to nielen z hľadiska technickej a organizačnej, ale aj z pohľadu nadväzujúcej legislatívy.
Účelom nového stavebného zákona a sústavy jeho vykonávacích predpisov je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti. Stavebný zákona ako aj jeho vykonávacie právne predpisy ovplyvnia viaceré ekonomické i spoločenské procesy vytvárajúce predpoklady na úspešný ďalší rozvoj Slovenskej republiky.
Nové stavebné predpisy nahradia v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.
Novým stavebným zákonom sa odstránia nedostatky, ktoré má súčasná legislatíva na úseku stavebného práva, pričom
- je koncepčne usporiadaný podľa súčasných požiadaviek na vnútorné usporiadanie zákonov; v súlade so zákonom č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov;
- v oblasti odbornej terminológie sa preberá historicky osvedčená a všeobecne zaužívanú terminológia, zároveň sa preberá nová terminológia z odborných medzinárodných dokumentov, z právne záväzných aktov Európskej únie a z Medzinárodnej štatistickej klasifikácie stavieb;
- posilňuje postavenie vlastníkov pozemkov a stavieb a ich práva k stavbe, pretože zhotoviť stavbu na pozemku je súčasťou ústavou chráneného práva užívať majetok vo svojom vlastníctve;
- obnovuje pôvodný účel orgánov štátnej stavebnej správy ako čisto odborných stavebnotechnických štátnych orgánov zbavených povinnosti sledovať netechnické činnosti (napríklad, účelnosť, užívacie vzťahy, susedské spory, riešenie hnuteľných vecí, a podobne);
- výrazne zjednodušuje proces prípravy výstavby tým, že opúšťa terajšie dvojzložkové rozhodovanie (územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie) a zavádza len jedno konanie – konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou;
- ponecháva agendu stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného práva na obci, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody obdobne ako sú súčasné spoločné obecné úrady;
- sleduje sprísnenie odbornej prípravy zamestnancov pracujúcich v štátnej správe na úseku stavebného práva;
- upravuje ochranu umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou; ide o požiadavky vyplývajúce z medzinárodných právnych dokumentov (z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, z Dohovoru o ochrane archeologického dedičstva a z Dohovoru o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť);
- precizuje správne konanie a procesné práva a povinnosti účastníkov a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí;
- ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané;
- precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby vykonávajúce stavebný dozor), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník);
- zvýrazňuje dôležitosť účasti oprávnených osôb vo výstavbe, najmä precizuje oprávnenia a zodpovednosť projektanta, stavbyvedúceho, zhotoviteľa stavby, osoby vykonávajúcej stavebný dozor, geodeta a statika v príprave výstavby a pri zhotovovaní stavby.
K
110 rokov od vzniku názvu "Metro"
21. 7. 2010
Práve pred 110 rokmi bola otvorená prvá linka parížskeho metra, ktorá dala názov mestskej podzemnej doprave aj v mnohých iných mestách sveta.
Prvý úsek viedol z Vincennes cez mesto na Porte de Maillot. Metro malo byť otvorené už v apríli 1900 pri príležitosti zahájenia svetovej výstavy v Paríži. A tak v júli už žiadna osobitná sláva nebola. Prvá cesta metrom cez Paríž trvala asi polhodinu, čo bolo o 35 minút rýchlejšie ako električkou.
Názov Métro vznikol zo skratky spoločnosti, ktorá pôvodne sieť prevádzkovala: Compagnie du chemin de fer métropolitain de Paris, skrátene Métropolitain. A to sa ešte skrátilo na Métro.
V Baltskom mori sa našlo 200 ročné šampanské
20. 7. 2010
Viac ako 30 fliaš, ktoré pravdepodobne obsahujú šampanské Veuve Clicquot z 80. rokov 18. storočia, našli potápači vo vraku lode neďaleko fínskych brehov.
Po viac ako dvoch storočiach v Baltskom mori, v tme a chlade, by to mohlo byť najstaršie šampanské na svete, ktoré je možné stále ešte piť.
Fľaše sa našli vo vraku lode v blízkosti Alandského súostrovia na polovičnej ceste medzi švédskym a fínskym pobrežím, v hĺbke 55 metrov. Špecialisti, ktorí víno degustovali, ho označila za fantastické a cenu jednej fľaše odhadujú na 53 000 eur.
Magazín Forbes už aj na Slovensku
19. 7. 2010
Významný ekonomický magazín Forbes má od novembra vychádzať aj v slovenskej verzii ako mesačník.
Úvodný náklad magazínu Forbes Slovakia dosiahne 12 000 výtlačkov. Obsah časopisu budú
zo 60 % tvoriť slovenské firemné a ekonomické správy, komentáre a reportáže, zvyšok doplní obsah americkej verzie magazínu.
Volkswagen postaví v Čine nový závod
16. 7. 2010
Nemecká automobilka Volkswagen (VW) informovala o tom, že v roku 2013 postaví v Číne nový závod, ktorý bude produkovať 3000 aut ročne.
Závod by sa mal postaviť v meste I-čeng v provincii Ťiangsu na východe krajiny. Volkswagen (VW)sa rozhodol pre tento krok, pretože v krajine je vysoký dopyt po nových autách. Spoločnosť poukázala na to, že za 1. polrok tohto roka predala v Číne viac než 950.000 áut, čo je o 45,7 % viac než v prvých šiestich mesiacoch minulého roka.