Nový stavebný zákon
10. 2. 2025
Schválený bol nový stavebný zákon s cieľom akcelerovania prípravných a povoľovacích procesov, čo sa považuje za kľúčový faktor umožňujúci podporiť výstavbu v rámci Slovenskej republiky. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2025.
Skúsenosti a poznatky získané z praxe pri aplikácii zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov v priebehu obdobia od roku 1992 až do roku 2024, ako aj riziká legislatívnej úpravy zákona č. 201/2022 o výstavbe v znení neskorších predpisov v spojení s nedostatočnou prípravou pre jeho aplikáciu, vytvorili potrebu prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva.
Zákon o výstavbe prijatý v roku 2022 sa nachádzal v stave inštitucionálnej nepripravenosti a k dátumu účinnosti 1. apríla 2025 bol nevykonateľný. Nadobudnutie účinnosti predmetného zákona by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb. Aplikácia tejto legislatívy bola nereálna, a to nielen z hľadiska technickej a organizačnej, ale aj z pohľadu nadväzujúcej legislatívy.
Účelom nového stavebného zákona a sústavy jeho vykonávacích predpisov je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti. Stavebný zákona ako aj jeho vykonávacie právne predpisy ovplyvnia viaceré ekonomické i spoločenské procesy vytvárajúce predpoklady na úspešný ďalší rozvoj Slovenskej republiky.
Nové stavebné predpisy nahradia v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.
Novým stavebným zákonom sa odstránia nedostatky, ktoré má súčasná legislatíva na úseku stavebného práva, pričom
- je koncepčne usporiadaný podľa súčasných požiadaviek na vnútorné usporiadanie zákonov; v súlade so zákonom č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov;
- v oblasti odbornej terminológie sa preberá historicky osvedčená a všeobecne zaužívanú terminológia, zároveň sa preberá nová terminológia z odborných medzinárodných dokumentov, z právne záväzných aktov Európskej únie a z Medzinárodnej štatistickej klasifikácie stavieb;
- posilňuje postavenie vlastníkov pozemkov a stavieb a ich práva k stavbe, pretože zhotoviť stavbu na pozemku je súčasťou ústavou chráneného práva užívať majetok vo svojom vlastníctve;
- obnovuje pôvodný účel orgánov štátnej stavebnej správy ako čisto odborných stavebnotechnických štátnych orgánov zbavených povinnosti sledovať netechnické činnosti (napríklad, účelnosť, užívacie vzťahy, susedské spory, riešenie hnuteľných vecí, a podobne);
- výrazne zjednodušuje proces prípravy výstavby tým, že opúšťa terajšie dvojzložkové rozhodovanie (územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie) a zavádza len jedno konanie – konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou;
- ponecháva agendu stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného práva na obci, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody obdobne ako sú súčasné spoločné obecné úrady;
- sleduje sprísnenie odbornej prípravy zamestnancov pracujúcich v štátnej správe na úseku stavebného práva;
- upravuje ochranu umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou; ide o požiadavky vyplývajúce z medzinárodných právnych dokumentov (z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, z Dohovoru o ochrane archeologického dedičstva a z Dohovoru o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť);
- precizuje správne konanie a procesné práva a povinnosti účastníkov a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí;
- ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané;
- precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby vykonávajúce stavebný dozor), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník);
- zvýrazňuje dôležitosť účasti oprávnených osôb vo výstavbe, najmä precizuje oprávnenia a zodpovednosť projektanta, stavbyvedúceho, zhotoviteľa stavby, osoby vykonávajúcej stavebný dozor, geodeta a statika v príprave výstavby a pri zhotovovaní stavby.
K
Konopné firmy sa tešia na tolerantného Bidena
30. 11. 2020
Po zvolení Joea Bidena za nového amerického prezidenta začali prudko stúpať akcie konope. Pre mnohých je totiž Biden prísľubom uvoľnenia predpisov a regulácií, podľa ktorých by mali aj ďalšie štáty USA legalizovať marihuanu na rekreačné užívanie. Marihuana sa môže legálne užívať v pätnástich amerických štátoch, novo medzi ne patrí Arizona, Montana, New Jersey a Južná Dakota. Firmy, ktoré sa jej produkciou či skladovaním zaoberajú, tak najskôr čakajú dobré časy. "To, že Biden vyhral voľby je skvelé. Pozitívne to prispieva k dekriminalizácii a legalizácii marihuany," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Canopy Growth David Klein pre CNN.
Práve akcie Canopy Growth vzrástli v posledných týždňoch o 6 percent. Podobne sú na tom aj spoločnosti Aurora Cannabis, kde bol zaznamenaný nárast o 25 percent a Tilray so 14 percentami.
"Ukazuje sa, že väčšina Američanov už je za legalizáciu marihuany. Užívanie kanabisu sa skrátka stáva spoločenskou normou," hovorí Klein. "Myslím si, že tlak verejnosti v blízkej dobe doženie Kongres k tomu, aby zmenil pravidlá týkajúce sa marihuany," dodáva.
Aj napriek optimizmu však čelí konopné odvetvie prekážkam na federálnej úrovni, a to predovšetkým za predpokladu, že veľkú časť Senátu si udržia republikáni. Ak by totiž na čele Senátu stál republikánsky zástupca Mitch McConnell, marihuanová reforma by sa zasekla na mŕtvom bode aj cez Bidenovu výhru.
Firmy, ktoré podnikajú v konopnom odvetví, majú navyše aj problémy s financovaním. Zákon z osemdesiatych rokov im totiž neumožňuje ich podnikanie financovať tradičným spôsobom, pretože je navrhnutý tak, aby trestal drogových dílerov.
Okrem financovania majú navyše spoločnosti ťažkosti aj s poistením svojich podnikov a kvôli ponúkanému sortimentu nemajú na štátnu pomoc v prípade zásahu vyššej moci.
V
Jeden z najbohatších Slovákov ovládne ďalšiu nemocnicu
16. 11. 2020
Zdravotnícka skupina Agel získa ďalšiu nemocnicu na Slovensku. Protimonopolný úrad povolil slovenskej divízii Agelu ovládnuť nemocnicu v Skalici. Úrad o tom dnes informoval v tlačovej správe. Agel podnikateľa Tomáša Chreneka prevádzkuje v Česku a na Slovensku nemocnice, sieť polikliník, lekární, laboratórií, distribučných spoločnosti a ďalšie špecializované zdravotnícke zariadenia.
Chrenek patrí medzi najbohatších Slovákov. Podľa aktuálneho rebríčka Forbesu obsadil šieste miesto. Ekonomický magazín odhaduje výšku jeho majetku spolu s rodinou na 600 miliónov eur. Oproti minulému roku si Chrenekovci pohoršili o 80 miliónov.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica nepatrí u nás k najväčším zdravotníckym zariadeniam. Zdravotnú starostlivosť poskytuje pre viac ako 110-tisíc obyvateľov z niekoľkých regiónov a vlani bolo v nemocnici hospitalizovaných cez 10-tisíc pacientov. Nemocnicu doteraz ovládal podnikateľ Ivan Kmotrík.
Agel pôsobí na Slovensku od roku 2006 prostredníctvom svojej dcérskej firmy Agel SK. Skupina tu prevádzkuje viac ako desiatku nemocníc a ďalšie spoločnosti, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
V
Vakcína ukončí éru lacných peňazí
11. 11. 2020
Nová vakcína od Pfizeru vyvolala na Wall Street eufóriu, ktorá vystrelila akcie na historické rekordy. Teraz čaká firmy súboj o prvé dodávky očkovacej látky.
Celý svet má nádej. Na tento moment čaká už dlhých osem mesiacov: sme na prahu vynájdenia vakcíny proti novému koronavírusu. Preteky o očkovaciu látku, ktorá by mohla vytrhnúť ľudstvo z najhoršej ekonomickej krízy v dejinách, vyhráva zatiaľ americká farmaceutická spoločnosť Pfizer. Tá v spolupráci s nemeckou biotechnologickou firmou BioNTech ohlásila pred dvoma dňami 90-percentnú úspešnosť svojho prípravku. „Dnešok je skvelým dňom pre vedu, dnešok je úžasným dňom pre ľudstvo,“ uviedol výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla pre americkú televíziu CNBC.
V
Pandémia v USA nabrala raketové tempo
6. 11. 2020
V Spojených štátoch počas uplynulých 24 hodín pribudlo viac ako 120-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, čo je rekordné množstvo. Je to o pätinu viac ako deň predtým.
Na Slovensku bude prebiehať počas víkendu druhé kolo celoplošného testovania v okresoch, v ktorých bolo počas prvého kola pozitívne testovaných viac ako 0,7 percenta ľudí.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)