Nový stavebný zákon
10. 2. 2025
Schválený bol nový stavebný zákon s cieľom akcelerovania prípravných a povoľovacích procesov, čo sa považuje za kľúčový faktor umožňujúci podporiť výstavbu v rámci Slovenskej republiky. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2025.
Skúsenosti a poznatky získané z praxe pri aplikácii zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov v priebehu obdobia od roku 1992 až do roku 2024, ako aj riziká legislatívnej úpravy zákona č. 201/2022 o výstavbe v znení neskorších predpisov v spojení s nedostatočnou prípravou pre jeho aplikáciu, vytvorili potrebu prijatia novej právnej úpravy na úseku stavebného práva.
Zákon o výstavbe prijatý v roku 2022 sa nachádzal v stave inštitucionálnej nepripravenosti a k dátumu účinnosti 1. apríla 2025 bol nevykonateľný. Nadobudnutie účinnosti predmetného zákona by viedlo k značným ťažkostiam pri príprave a povoľovaní stavieb. Aplikácia tejto legislatívy bola nereálna, a to nielen z hľadiska technickej a organizačnej, ale aj z pohľadu nadväzujúcej legislatívy.
Účelom nového stavebného zákona a sústavy jeho vykonávacích predpisov je vytvoriť právny rámec na zjednodušenie a urýchlenie výstavby, zníženie administratívnej záťaže povoľovacích konaní s dôrazom na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti. Stavebný zákona ako aj jeho vykonávacie právne predpisy ovplyvnia viaceré ekonomické i spoločenské procesy vytvárajúce predpoklady na úspešný ďalší rozvoj Slovenskej republiky.
Nové stavebné predpisy nahradia v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.
Novým stavebným zákonom sa odstránia nedostatky, ktoré má súčasná legislatíva na úseku stavebného práva, pričom
- je koncepčne usporiadaný podľa súčasných požiadaviek na vnútorné usporiadanie zákonov; v súlade so zákonom č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov;
- v oblasti odbornej terminológie sa preberá historicky osvedčená a všeobecne zaužívanú terminológia, zároveň sa preberá nová terminológia z odborných medzinárodných dokumentov, z právne záväzných aktov Európskej únie a z Medzinárodnej štatistickej klasifikácie stavieb;
- posilňuje postavenie vlastníkov pozemkov a stavieb a ich práva k stavbe, pretože zhotoviť stavbu na pozemku je súčasťou ústavou chráneného práva užívať majetok vo svojom vlastníctve;
- obnovuje pôvodný účel orgánov štátnej stavebnej správy ako čisto odborných stavebnotechnických štátnych orgánov zbavených povinnosti sledovať netechnické činnosti (napríklad, účelnosť, užívacie vzťahy, susedské spory, riešenie hnuteľných vecí, a podobne);
- výrazne zjednodušuje proces prípravy výstavby tým, že opúšťa terajšie dvojzložkové rozhodovanie (územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie) a zavádza len jedno konanie – konanie o stavebnom zámere, ktorým stavebný úrad vyjadruje súhlas s navrhovanou stavebnou činnosťou;
- ponecháva agendu stavebného úradu ako preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného práva na obci, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody obdobne ako sú súčasné spoločné obecné úrady;
- sleduje sprísnenie odbornej prípravy zamestnancov pracujúcich v štátnej správe na úseku stavebného práva;
- upravuje ochranu umeleckých diel v stavbách a na verejných priestranstvách pred poškodením alebo zničením stavebnou činnosťou; ide o požiadavky vyplývajúce z medzinárodných právnych dokumentov (z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, z Dohovoru o ochrane archeologického dedičstva a z Dohovoru o hodnote kultúrneho dedičstva pre spoločnosť);
- precizuje správne konanie a procesné práva a povinnosti účastníkov a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí;
- ustanovuje dodatočný postup vo vzťahu k nepovoleným stavbám zhotoveným do účinnosti stavebného zákona, aby sa do určitého času buď takéto stavby dodatočne osvedčili, alebo odstránili; sleduje sa tým, aby tieto stavby nefigurovali ako trvalo nepovolené, neskolaudované, ale roky bezproblémovo užívané;
- precizuje priestupky a iné správne delikty a rozširuje okruh sankcionovaných osôb aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby vykonávajúce stavebný dozor), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom služby (výstavby) a osobne neriadi výstavbu; podľa občianskeho práva za porušenia zákona a za škody spôsobené poskytnutím služby má zodpovedať ten, kto ich spôsobil (zhotoviteľ), a nie objednávateľ služby (stavebník);
- zvýrazňuje dôležitosť účasti oprávnených osôb vo výstavbe, najmä precizuje oprávnenia a zodpovednosť projektanta, stavbyvedúceho, zhotoviteľa stavby, osoby vykonávajúcej stavebný dozor, geodeta a statika v príprave výstavby a pri zhotovovaní stavby.
K
Tesla za štvrťrok zdvojnásobila zisk, tržby ale zostali za odhadmi
21. 10. 2022
Tržby boli síce rekordné, ale zaostali za očakávaním. Firma to uviedla v stredu po skončení burzového obchodovania v Spojených štátoch.
Americký výrobca elektromobilov Tesla v treťom štvrťroku napriek inflácii a obavám z vývoja ekonomiky medziročne zdvojnásobil čistý zisk na 3,29 miliardy dolárov.
Tržby boli síce rekordné, ale zaostali za očakávaním. Firma to uviedla v stredu po skončení burzového obchodovania v Spojených štátoch.
Tržby stúpli o 56 percent na 21,45 miliardy dolárov. Analytici pritom odhadovali, že budú predstavovať 22 miliárd dolárov.
Akcie Tesly dnes pred začiatkom obchodovania strácajú vyše šesť percent. Šéf Tesly Elon Musk sa pri konferenčnom hovore s finančnými analytikmi po predstavení štvrťročných čísel pokúšal šíriť optimizmus.
"Vyzerá to, že budeme mať epický koniec roka," oznámil a zároveň sľuboval "rekordný" posledný štvrťrok.
Firma je podľa neho na ceste prekonať z dlhodobého hľadiska burzovú hodnotu spoločností Apple a Saudi Aramco, čo sú v súčasnosti najobchodovanejšie firmy na svete.
V
Globálne ceny toaletného papiera prudko rastú
14. 10. 2022
V dôsledku zákazu vývozu brezy z Ruska priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny, ktorá je potrebná na výrobu toaletného papiera. Toaletný papier je ďalším tovarom, ktorý čelí vyšším nákladom v súvislosti s dopadmi invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Zákaz vývozu ruskej brezy, ktorej drevo pozostáva z krátkych vlákien, vďaka ktorým sú hygienické výrobky mäkšie, vyvolal boj o buničinu, hlavnú zložku pri výrobe toaletného papiera.
Vplyv rozhodnutia je už poznať po celom svete, a to v podobe tenších a drahších úloh papiera, uviedla agentúra Bloomberg. Je to ďalšia kríza, ktorá zasiahla dodávky toaletného papiera, časté obete rôznych výpadkov v dodávateľskom reťazci, ktoré postihli trhy s komoditami od začiatku pandémie.
Jeho nedostatok v roku 2020, keď sa ľudia čeliaci neobvyklím obmedzeniam pohybu v panike vrhli na toaletný papier a ďalší tovar pre domácnosť, bol jedným z prvých varovných signálov rozsiahlych problémov, ktorým bude ekonomika čeliť. Následné omeškania pri nakladaní kontajnerových lodí v prístavoch narušili globálne dodávky drevných vlákien na výrobu papiera.
Rusko v marci zakázalo vývoz brezového dreva v odvete za sankcie, ktoré Spojené štáty a Európska únia zaviedli po invázii ruských vojsk na Ukrajinu. V dôsledku toho priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny.
Jej ceny sa tento rok zvýšili už asi o 45 percent, pretože náklady na energeticky náročný proces čistenia drevnej štiepky na celulózovú kašu prudko vzrástli. Teraz, keď najväčší výrobcovia v Európe začínajú pociťovať nedostatok dodávok, výrobcovia papiera ešte viac musia bojovať, aby si zabezpečili surovinu.
V
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine
12. 10. 2022
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 321/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine bolo schválené 28. septembra 2022, ktorým Vláda Slovenskej republiky podľa § 27k ods. 9 zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení zákona č. 92/2022 Z. z. nariaďuje právnu úpravu tohto príspevku.
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine sa poskytuje vo výške priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 fyzickou osobou alebo právnickou osobou poskytujúcou ubytovanie v ubytovacom zariadení podľa osobitného predpisu zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 24,20 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov, priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 osobou poskytujúcou ubytovanie, zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 12,10 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov. Ak osoba poskytujúca ubytovanie neposkytovala ubytovanie v roku 2021, na výpočet výšky príspevku za ubytovanie sa použije priemerná denná cena za lôžko vykázaná v roku 2022 do dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia vlády.
Zmluva o poskytnutí príspevku za ubytovanie obsahuje najmä identifikačné údaje zmluvných strán, predmet zmluvy, výšku a spôsob poskytnutia príspevku za ubytovanie, podmienky poskytnutia príspevku za ubytovanie, vymedzenie času, na ktorý sa zmluva uzatvára, dôvody a spôsob ukončenia zmluvy. Prílohou zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je vzor záznamu o ubytovaní, vzor žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie, vzor čestného vyhlásenia osoby poskytujúcej ubytovanie, že nepoberá príspevok za ubytovanie, čestné vyhlásenie osoby poskytujúcej ubytovanie, že všetky údaje uvedené v žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie a v zmluve o poskytnutí príspevku za ubytovanie sú úplné a pravdivé.
Vzor zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je zverejnený na webovom sídle Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky https://www.mindop.sk/. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté od 1. októbra 2022 najdlhšie do 28. februára 2023. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté do 30. septembra 2022 podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi. Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 219/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. októbra 2022.
K
Globálny predaj osobných počítačov rekordne klesol
11. 10. 2022
Globálnym lídrom z hľadiska predaja zostalo čínske Lenovo, aj keď dodávky firmy klesli o 15 percent. Spomedzi veľkých výrobcov zaznamenalo najprudšie zníženie odbytu HP a to až o 28 percent.
Globálny predaj osobných počítačov zaznamenal v uplynulom štvrťroku rekordný pokles. Ekonomická neistota a veľká zásoba nepredaných zásob brzdili ich dodávky štvrtý kvartál po sebe.
Celosvetové dodávky desktopov a notebookov v 3. kvartáli medziročne padli o 19,5 percenta, uviedla poradenská spoločnosť Gartner. To je najprudší pokles, ktorý firma zaznamenala za vyše dve desaťročia sledovania trhu s osobnými počítačmi.
Globálnym lídrom z hľadiska predaja zostalo čínske Lenovo, aj keď dodávky firmy klesli o 15 percent. Spomedzi veľkých výrobcov zaznamenalo najprudšie zníženie odbytu HP a to až o 28 percent.
Podľa ďalšej poradenskej spoločnosti IDC sa odbyt osobných počítačov v uplynulom štvrťroku znížil o 15 percent na 74,3 milióna z 87,3 milióna v rovnakom období pred rokom.
V