Najviac študentov sa hlási na medicínu, právo a manažment
24. 3. 2010
Medzi uchádzačmi o vysokoškolské štúdium aj v tomto roku dominujú medicína, právo či manažment. Vyplýva to z ankety ČTK medzi vysokými školami. Na technické smery sa hlási najmenej ľudí. Počet voľných miest nezriedka prevyšuje záujem. Odborníci však varujú, že slovenskej ekonomike v budúcnosti môžu chýbať práve hutníci či strojári s vysokoškolským titulom. Prihlášky na väčšinu vysokých škôl je možné si podať do konca marca.
Na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave je už tradične najväčší záujem o všeobecné lekárstvo, právo, manažment, psychológiu, žurnalistiku či tlmočníctvo. Počet podaných prihlášok niekde je päť až desaťnásobne vyšší ako počet ponúkaných miest.
Podobná situácia je aj na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, kde sa najviac uchádzačov hlási na psychológiu či zubné lekárstvo.
Na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, či na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave patria k najžiadanejším psychológia, masmédiá a cudzie jazyky. Na Ekonomickej univerzite (EU) v Bratislave je populárny manažment a cestovný ruch, na Žilinskej univerzite (ŽU) je to informatika a telekomunikácie.
Podľa väčšiny oslovených škôl si uchádzači o vysokoškolské štúdium stále vyberajú programy zodpovedajúce ich osobným záujmom bez zásadnejšieho dôrazu na potreby trhu.
Na Slovensku sú dve desiatky verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl, na ktorých študuje viac než dvestotisíc poslucháčov denného a externého štúdia.
(Zdroj: SME)