Najviac prekvalifikovaných zamestnancov je v oblasti služieb a poľnohospodárstva
26. 8. 2024
Jedným z dôvodov prekvalifikovanosti môže byť podľa rezortu práce nedostatok pracovných miest, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie v niektorých regiónoch. Najviac prekvalifikovaných zamestnancov je na Slovensku v oblasti služieb či poľnohospodárstve. Dôvodom je nedostatok vhodných pracovných miest aj veľký počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce. TASR o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
"Fenomén prekvalifikovanosti je najčastejší u absolventov študijných odborov v oblasti služieb, poľnohospodárstva, veteriny a sociálnych vied, obchodu a práva. Naopak, najmenej prekvalifikovaných pracovníkov bolo v prírodných vedách, vzdelávaní, zdravotníctve, inžinierstve, manufaktúre a staviteľstve," uviedol rezort práce.
Na Slovensku bolo minulý rok 22,7 percenta prekvalifikovaných zamestnancov. Jedným z dôvodov prekvalifikovanosti môže byť podľa rezortu práce nedostatok pracovných miest, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie v niektorých regiónoch. Pracovníci tak môžu uprednostniť zamestnanie v mieste svojho bydliska namiesto dochádzania za prácou.
Ďalšou príčinou môže byť spoločenský tlak na dokončenie druhého stupňa vysokej školy. Bakalárske vzdelanie nie je podľa ministerstva práce na Slovensku veľmi populárne, keďže nemusí dostatočne pripraviť absolventov na trh práce. Riešenie vidí rezort v lepšom zameraní bakalárskych odborov, ktoré by rovnako dobre pripravili študentov do zamestnania ako tie magisterské. Zároveň odbory s užším zameraním môžu mať nižšiu mieru prekvalifikovanosti, keďže študenti sú lepšie informovaní o ich význame na trhu práce.
Na tom, že je na Slovensku veľké množstvo prekvalifikovaných ľudí, sa zhodli aj viacerí zástupcovia zamestnávateľov. Problém vidia najmä pri absolventoch vysokých škôl, ktorí si po vyštudovaní nemôžu nájsť prácu v odbore. V takom prípade sa musia často zamestnať na pozíciách, ktoré vysokú školu vôbec nevyžadujú. Štátu podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza vznikajú vysoké náklady nielen s financovaním štúdia, ale aj rekvalifikáciami, teda preškoleniami týchto absolventov.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Na „dohľad“ od Zeme sa rodí život
9. 3. 2010
V hmlovine Orion, ktorá patrí k najkrajším útvarom v našom blízkom vesmíru a dokonca je pozorovateľné voľným okom, vznikajú organické molekuly. Ukázali to nové dáta európskeho ďalekohľadu Herschel.
Molekuly, ktoré sa nachádzajú v tejto hmlovine, teoreticky umožňujú budúci život. Informácie poskytla Európska vesmírna agentúra.
Spektrometer ďalekohľadu, ktorý vypustili v máji minulého roka, odborníkom zároveň ukázal, ako sa takéto organické molekuly vo vesmíre vytvárajú. V mraku našiel ich priamych predchodcov vrátane vody, oxidu uhoľnatého, oxidu síričitého, metanolu či formaldehydu.
O hmlovine sa už v minulosti vedelo, že je jednou z najproduktívnejších kozmických „továrni“ na chemikálie, dodnes však nie je úplne známe, ako takéto procesy prebiehajú.
Koľko stojí chrípka?
8. 3. 2010
Názory odborníkov na otázku, či sa očkovať proti chrípkovým vírusom alebo nie sa dlhodobo rôznia. V neprospech očkovania dopadol prieskum v lekárňach. A to napriek tomu, že očkovanie, minimálne v prípade „prasacej“ chrípky je zadarmo.
Chrípka nie je len otázkou zdravia, ale aj peňaženky. Očkovanie je zadarmo. Poisťovne preplácajú vakcíny proti novej i sezónnej chrípke. Nezaočkovaní musia siahnuť do peňaženky relatívne hlboko. Domáca liečba chrípky bez komplikácií môže stáť aj 20 eur. Za najlacnejší mix liekov chorí v lekárni zaplatia účet 7,5 eura
Dôležitá a podľa farmaceutov úplne postačujúca pri zdravých ľuďoch je prevencia. Športovať, jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať hygienu. Názory lekárov na očkovanie sú o niečo miernejšie. Očkovania na sezónnu chrípku aspoň raz za päť rokov odporúčajú aj mladým ľuďom, aby sa im podporila i nešpecifická imunita.
Sezónna vakcinácia je považovaná za menšie riziko ako komplikácie, ktoré môže vyvolať samotná choroba u rizikových pacientov.
Zabudnuté choroby záškrt a tetanus striehnu na tridsiatnikov
5. 3. 2010
Preto im Ministerstvo zdravotníctva v novej vyhláške odporúča, aby sa proti nim dali preočkovať. Po tridsiatke by bolo potrebné tak mali urobiť každých 15 rokov. Oslovení lekári tvrdia, že nemajú záujem o vakcináciu.
Zabijaci z minulosti spôsobujú veľa zlého.
• Tetanus spôsobuje stiahnutie svalov, chorý nemôže prijímať potravu, močiť ani vylučovať. Hrozí udusenie alebo zlomenie stavcov.
• Záškrt sa prejavuje opuchom hrdla, chorý nemôže dýchať ani prehĺtať a zlyháva mu srdce.
Podľa epidemiologičky je riziko „dovozu“ zo zahraničia. U ľudí starších ako 45 rokov zistili navyše naši odborníci nedostatočnú imunitu proti záškrtu.
Podobne zraniteľní sú aj dospelí po tridsiatke, ktorí sa nedali preočkovať proti tetanu. Na Slovensku je tetanus zriedkavý. Na preočkovanie proti tetanu a záškrtu navyše stačí jediná kombinovaná vakcína. Toto očkovanie hradia zdravotné poisťovne. Vyhláška v porovnaní s minulosťou dáva lekárovi väčšie právomoci aj pri očkovaní proti žltačke. Ak to uzná za vhodné, môže proti nej zaočkovať aj dvojročné deti, ktoré žijú v zlých sociálnych a hygienických podmienkach. Posúdenie závisí od lekárov. Doteraz mali možnosť očkovať obmedzenú. Táto zmena by mala pomôcť deťom, pretože u takýchto detí žltačka pribúda.
Vojaci zahraničných misií nebudú oslobodení od platenia dane
4. 3. 2010
Slovenskí vojaci zúčastňujúci sa na zahraničných misiách budú musieť aj naďalej odvádzať zo svojho príjmu daň. Zmenu v zákone a oslobodenie od dane z príjmov mala zakotviť nová legislatívna úprava, ktorá neprešla.
Podľa nej sa malo od dane oslobodiť približne 560 profesionálnych vojakov, z ktorých asi polovica slúži v Afganistane. Práve v Afganistane je rozpätie zahraničného príspevku od 1930 do 3050 eur mesačne. Ročne tak malo ísť do štátnej pokladnice menej o 1,66 milióna eur. Navrhovaná úprava si kládla za cieľ zvýšiť motiváciu vojakov.
Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť sa pokúšal oslobodiť od dane aj príjem policajtov v zahraničí. Oslobodenie sa malo týkať dvadsiatich pracovníkov na medzinárodných misiách Európskej únie (EÚ) a šiestich, ktorí zabezpečujú ochranu Zastupiteľského úradu SR v Bagdade. Štátny rozpočet mal tak prísť ročne o približne 141 000 eur.