Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Firma a práca

Správa o služobnej ceste sa nepíše kvôli informovanosti šéfa, ale kvôli ochrane pisateľa.

Stroje sú vo firme kvôli práci, ľudia kvôli peniazom.

Správne zorganizované dovolenky neznížia produktivitu práce: za každý týždeň, čo ste preč a nič neurobíte, je iný týždeň, kedy váš šéf je preč a vy urobíte dvakrát toľko.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Kde končí pozemská púť

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

(Zrnká úsmevu)
Parkinsonove zákony - V. večer

Kto rozkazuje iným, nepozná nemožné.

Nikdy nedaj najavo svojim nadriadeným, že si lepší ako oni.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Rady podnikateľom

Kto nič nemá, nič nestratí.

Na to zober jed! Reklama na produkty rodiny Borgiovcov.

Kto chce niečo mať, musí o to dbať.

(Myšlienky bez cla)
Márnivosť môže byť nebezpečná

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

(Murphyho zákony v bájkach)

Najväčší spotrebiteľ plynu ide do zelenej energie. Investícia známej chemičky viazne

24. 4. 2023 Keď sa na Slovensku pozrieme do tabuliek spotreby plynu, prvé miesto patrí už tradične chemičke Duslo Šaľa. Tá ročne na výrobu hnojív využije vyše 10 percent suroviny v krajine. Energetická kríza a s ňou spojený drahý plyn mali prirodzene dosah na hospodárenie podniku.
Ten počas vlaňajška musel utlmovať výrobu a zároveň hľadať riešenia, ako znížiť svoju závislosť od fosílnych palív. Do úvahy preto pripadajú zelené elektrárne – veterné a slnečné. Veterné parky sú v zahraničí už bežnou praxou, len v susednom Rakúsku ich majú vyše 1 300. No na Slovensku je to inak. Ekologické plány narážajú na komplikácie a investície do vrtúľ sú zatiaľ vo „vetre“.
Práve Duslo vlani zverejnilo projekty v hodnote sto miliónov eur, investície chcú použiť na stavbu veternej a solárnej elektrárne.
Zámery však už mesiace ležia na stole rezortu životného prostredia na čele s Jánom Budajom. Chemička hovorí o zdĺhavom posudzovaní...
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Energia sa nestráca

13. 10. 2009 Na formulácii zákona o zachovaní energie sa podieľal významný vedec 19. storočia britský fyzik James Prescott Joule. Jeho menom pomenovali jednotku energie. Od Joulovej smrti uplynulo 11. októbra 120 rokov.
Joulovým životným koníčkom sa stali oblasti, ktoré mnohým z ľudí naháňajú skôr strach: elektrické či magnetické pole, otáčavý pohyb vodiča, termodynamika, vykonaná práca. Joule sa čoraz viac prepracovával k pochopeniu toho, ako sa elektrický prúd mení na teplo. V roku 1840 publikoval zákon o tepelných účinkoch elektriny, ktorý dostal jeho meno. Tento zákon často býva označovaný aj ako Joulov-Lenzov zákon, pretože nezávisle, aj keď o dva roky neskôr, ho formuloval nemecký fyzik H. Lenz. Joule zistil, že teplo nie je tekutina, ako si ľudia dovtedy mysleli, ale forma energie, ktorá zostáva počas práce zachovaná; nemôže sa stratiť, môže sa iba premeniť na inú formu. Je to jeden zo základných fyzikálnych zákonov. Vďaka nemu si dnes trebárs vieme zrátať energetický obsah potravy.
(Zdroj: SME)

Svet ovládnu elektrické autá

13. 10. 2009 Veľké štrukturálne zmeny v automobilovom priemysle spôsobí globálna ekonomická situácia a dynamika trhu. Do roku 2020 by až 90 % celosvetových tržieb automobilového priemyslu mohlo vytvárať iba desať skupín výrobcov originálnych zariadení. K západnej Európe, Japonsku, Kórei a USA sa pridajú Čína a India. Pre výrobcov originálnych zariadení a ich dodávateľov budú predstavovať tieto krajiny šesť centier dizajnu a výroby.
V súvislosti s významným rozvojom technológií, štrukturálnymi zmenami a zmenami v preferenciách zákazníkov sa globálny automobilový priemysel v najbližšom desaťročí pravdepodobne zmení. Elektrické a iné ekologické autá budú predstavovať až jednu tretinu z celkového množstva predaných vozidiel na rozvinutých trhoch. Výrazný vplyv na predajnosť elektrických vozidiel a iných technologických inovácií budú mať napríklad aj prísnejšie normy pre emisie CO2 alebo nezávislosť od zahraničných zdrojov energie. Postoje, ktoré sa zmenili v dôsledku recesie sa budú na vyspelých trhoch ďalej vyvíjať a pokroky v alternatívnych technológiách úplne zmenia mobilitu spotrebiteľov.
(Zdroj: HNONLINE)

Prudký severák pácha škody, hasiči a cestári sú v pohotovosti

13. 10. 2009 Prudký nárazový vietor, ktorý zasiahol Slovensko čoraz viac zamestnáva nielen vodičov, ale aj záchranárov. Hlavne na východe Slovenska spôsobuje veľké problémy. Na celom Slovensku naďalej platí výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu I. stupňa. Meteorológovia okrem silného nárazového vetra, dosahujúceho rýchlosť aj 70 km za hodinu, varujú aj pred snežením a tvorbou snehových jazykov a závejov. Príval snehových vločiek môže narobiť šarapatu hlavne v regiónoch Horné Ponitrie, Stredné Pohronie, Severozápad, Liptov, Orava, Horehronie, Spiš, Šariš a Severovýchod. Upozornenie platí až do stredy obeda.
Už tradične sa s príchodom zimného počasia hlásia prvé dopravné problémy na štátnej ceste I/50 medzi Košicami-Šacou a horským priechodom Soroška v okrese Rožňava. Polícia musela v úseku od Turne nad Bodvou začať regulovať osobnú dopravu v jednom smere, kde cestu zablokoval vyvrátený príves kamióna. V tomto regióne to však nie je jediná dopravná kolízia. Problémy s vetrom majú najmä prázdne prívesy alebo ľahko naložené kamióny. Na Spiši vietor poškodil stĺpy elektrického vedenia. Popadané stromy hasiči odstraňovali na ceste medzi Tatranskou Štrbou a Podbanským. Hasiči zasahujú aj v Tatranskej Lomnici, kde vietor polámal niekoľko stromov. Pováľané stromy padali aj na cestnú komunikáciu v Levoči a Lenártove v okrese Bardejov. Prvý zimný zásad za sebou majú už aj cestári. Na horskom priechode na ceste II/542 cez Spišskú Maguru napadlo do päť centimetrov snehu. Dážď so snehom padal v noci aj na Štrbskom Plese. Nejazdí dokonca ani ozubnicová železnica medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom. V dôsledku popadaných stromov uviazlo v tejto oblasti niekoľko áut. Stromy popadali po silnom vetre aj na trať električky medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. Zložitá je situácia na trati Tatranských elektrických železníc, kde je doprava zastavená od 7:32. Keďže ide o dlhší úsek, aj obnova prevádzky električky potrvá dlhšie. Na viacerých miestach strhli popadané stromy trolejové vedenie. Železnice zabezpečujú na postihnutých úsekoch náhradnú autobusovú dopravu. Dobrá správa prišla z horského priechodu Donovaly. Cesta týmto frekventovaným prejazdom je už prejazdná.
(Zdroj: AKTUALNE)

Mladí ľudia málo čítajú

8. 10. 2009 Prieskum o čítaní, vzťahu ku knihám, knižniciam a k informáciám, na ktorom sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl a prvého a druhého ročníka stredných škôl v Bratislavskom kraji ukázal, že 54 percent žiakov nenavštevuje žiadnu knižnicu. V minulom školskom roku tri alebo viac kníh povinného čítania prečítalo len 17 percent respondentov. Informácie sprístupnilo šesť verejných knižníc v kraji.
Z prieskumu podľa odborníkov vyplýva, že tradičné tlačené médiá strácajú svoje postavenie ako zdroj informácií. Internet ako spôsob získavania informácií je presýtený nekvalitnými a pochybnými zdrojmi. Z analýzy postojov mladých ľudí vyplýva, že problémom nie je prestíž či imidž knihy a čítania, problém je v samotnej schopnosti čítať. Mladí ľudia málo čítajú najmä preto, že čítať nevedia a nie sú naučení nájsť si zaujímavý materiál. Pri rozvoji čitateľskej a informačnej gramotnosti sa potvrdila dôležitosť vplyvu rodinného zázemia. Ak sú knihy a čítanie súčasťou rodinného života, mladí ľudia po nich siahnu pri vyhľadávaní informácií častejšie.
(Zdroj: TOPKY)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner