Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a byrokracia

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

Aj byrokratovi sa ťažko odoláva prosbe povedanej päsťou.

Keď byrokrat urobí chybu, bude ju opakovať dovtedy, kým sa z nej nestane pravidlo.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Typy ľudí - VI. večer

Odkladanie vylučuje nudu. Ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

Odkladanie, ktoré vydrží dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

Fakt je, že posledné slovo má ten, kto najviac vykrikuje.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy v parlamente

Zákon objektívneho zaradenia: Kto vie robiť, ten robí. Kto nevie poriadne robiť, ten učí. Kto nevie poriadne robiť, ani poriadne učiť, ten riadi. Kto nevie ani poriadne robiť, ani učiť, ani riadiť, ten ide do politiky.

Zákon najvyššej priority: Najskôr sa prijímajú zákony, čo ľuďom nič dobré neprinesú, potom zákony, čo sú ľuďom na škodu, a k tým, čo by ľuďom pomohli sa nikdy nedostanú.

Zákon fušera: Ak je návrh zákona bez chyby, poslanci prijmú 99 pozmeňovacích návrhov, ktoré doň vnesú 99 chýb.

(Murphyho zákonník)
Firma a práca

Dokonca aj z ničnerobenia možno byť na smrť unavený. Na smrť môže byť unavený zamestnanec i majiteľ!

Všetko je možné, ale nič nie je jednoduché.

Práca je pre ľudí, ktorí nevedia ako loviť v mútnych vodách.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy o láske

Keby sa všetky styky, aj sexuálne, udržiavali výlučne prostredníctvom advokátov, počet rodinných hádok by značne klesol.

Ženy sú k mužom dobré nielen vtedy, keď niečo chcú, ale aj vtedy, keď niečo budú chcieť.

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Miliardy minút hovorov a esemesiek. Pozrite sa, ako Slováci využívali svoje telefóny

8. 11. 2017 K prvému polroku 2017 obyvatelia Slovenska vygenerovali mobilnými telefónmi 5,23 miliardy minút hovorov.Vo vlastnej mobilnej sieti skončilo 57 percent minút vygenerovaných hovorov, 36 percent skončilo v iných mobilných sieťach, 4 percentá minút boli medzinárodné volania a 3 percentá minút tvorili volania na slovenské pevné siete.Vyplýva to z údajov, ktoré mobilní operátori poskytli Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).
Čísla za prvý polrok tohto roka:
5,23 miliardy minút hovorov, 1,4 miliardy SMS správ, 35,6 milióna MMS správ "V slovenských mobilných sieťach bolo ukončených 319,7 milióna minút hovorov, 54,1-miliónov SMS správ a 251,3-tisíc MMS správ, ktoré prišli z inej zahraničnej mobilnej alebo pevnej siete," uviedol hovorca RÚ Roman Vavro. K prvému polroku 2017 bolo na Slovensku približne 7,4 milióna SIM kariet. Z uvedeného počtu predstavovalo zhruba 6,2-milióna aktívnych SIM kariet používaných na poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby. toho aktívnych SIM kariet (post-paid) bolo 4 milióny a aktívnych predplatených SIM kariet (pre-paid) bolo takmer 2,2 milióna. Približne 1,2 milióna aktívnych SIM kariet slúžilo na iné účely, ako je poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby.
(Zdroj: SME Ekonomika)

Strážcovia zákona opäť na cestách

23. 7. 2009 Slovenské cesty sa budú v najbližších dňoch opäť hemžiť strážcami zákona. Vedenie polície už tretíkrát zaradilo na koniec mesiaca celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu.
Policajti sa budú zamerivať najmä na kontrolu rýchlosti jazdy, požívanie alkoholických či užívanie návykových látok vodičmi a priestupky v dynamike cestnej premávky. Práve tieto príčiny sú najčastejšou príčinou dopravných nehôd.
Na základe nového zákona o cestnej premávke platného od februára nezodpovedných vodičov čakajú vyššie pokuty. Tento raz vedenie polície navyše nariadilo pokutovanie v horných hraniciach sadzieb.
(Zdroj: AKTUÁLNE)

Cena nafty klesla o cent, cena benzínu zostáva

22. 7. 2009 Oddnes by cena nafty mala klesnúť o jeden cent a v priemere budeme liter tankovať za 1,10 eura. Liter benzínu by sa tentoraz meniť nemal a bude naďalej stáť v priemere 1,17 eura.
Na svetových trhoch sa ceny ropy aj ceny pohonných látok posúvali smerom nahor. To je pravdepodobne dôvod, prečo benzíny na Slovensku nezlacňujú. K zdraženiu pohonných látok by nemalo dôjsť ešte minimálne týždeň.
Zvyšujúce sa ceny ropy sú dôsledkom dobrých výsledkov amerických bánk a veľkých spoločnosti, ktoré naznačujú, že recesia vo svete by sa mohla blížiť ku koncu.

(Zdroj: HNONLINE)

Ruské deti budú absolvovať hodiny náboženstva alebo etiky

21. 7. 2009 Návrh je súčasťou snáh Kremľa naučiť mladých Rusov morálku vo veľmi turbulentnom období neistoty po rozpade oficiálne ateistického Sovietskeho zväzu.

Žiaci na dvanásťtisíc  školách po celej krajine budú musieť chodiť na vyučovanie náboženstva alebo etiky. Vybrať si budú môcť medzi dominantným ruským pravoslávnym náboženstvom,  islamom, budhizmom alebo judaizmom.  Zvoliť si môžu  aj prehľad viacerých vierovyznaní alebo sekulárnu etiku. Ponuka výberu má za cieľ zmierniť znepokojenie, že ruská pravoslávna cirkev robí nátlak na školákov, získava vplyv a upevňuje svoje vzťahy so štátom.
(Zdroj: PLUSKA)

Hrozby aj nádej pre ľudstvo

20. 7. 2009 Odpoveď na otázku: Čo najviac ohrozuje obyvateľov planéty? hľadá už trinásť rokov medzinárodný tím vedcov z mimovládnej skupiny Millennium Project.
Hoci  najčastejšie sa hovorí o zmenách klímy a o všetkom, čo s tým súvisí, zoznam hrozieb, s ktorými sa ľudia budú musieť v nasledujúcich desaťročiach vyrovnať,  je ale podstatne obsiahlejší.
Podľa novej štúdie State of the Future 2009 treba počítať minimálne s pätnástimi vážnymi hrozbami. Patria medzi ne napríklad populačná explózia v chudobných krajinách, problémy so zásobovaním čistou vodou, hladomor alebo šírenie nebezpečných chorôb.
Na zozname najväčších rizík sa však objavujú  aj položky súvisiace s politikou.  Môže to byť  správanie sa autoritatívnych vládcov, potlačovanie práv žien alebo - a to sa týka aj Západu - príliš krátkozraké politické rozhodovanie, ktoré sa odvíja len od termínov volieb.
Rozsahom ojedinelá štúdia, ktorá berie do úvahy aktuálne dáta zverejnené organizáciami, ako sú Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) alebo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vyjde oficiálne v nasledujúcich dňoch. Už teraz je ale na internete k dispozícii jej zhrnutie.
Autori správy upozorňujú, že napriek tomu, že sa vlády aj lídri svetového biznisu začínajú ku globálnemu životnému prostrediu správať zodpovednejšie, neustále sa zhoršuje.
Celkovo z povrchu zemského zmizne každý rok viac ako 36 miliónov hektárov lesa.  Millennium Project pripomína , že nejde iba o lesy a ľadovce. Ľudstvo spotrebuje každoročne o 30 %  viac surovín, ako je planéta Zem schopná zniesť.
Surovinami plytvajú predovšetkým  vyspelé priemyselné štáty.  Tie chudobné  zasa planétu zaťažujú príliš veľkým počtom obyvateľov.  Podľa odhadov bude do roku 2050 žiť na Zemi 9,2 miliardy ľudí.  Dôsledkom preľudnenia vznikne napríklad problém so zásobovaním pitnou vodou.

Podľa vedcov sa   však problémom dá čeliť. Svetové firmy aj výskumné inštitúcie by sa mali začať predháňať v tom, kto príde s lepším, inovatívnym plánom, ako čeliť napríklad
globálnemu otepľovaniu. Hovoria o niečom podobnom ako „druhý projekt Apollo“. Pri prvom v šesťdesiatych rokoch sa rozpútali závody o dobytie Mesiaca, druhý by mohol zabrániť globálnemu otepľovaniu.
 
Úlohu od vedcov dostali aj vlády. Podľa vedcov  je bezpodmienečne nutné, aby sa dohodli na záväznom desaťročnom pláne, ako zamedziť blížiacej sa katastrofe. Dôležité je zapojiť do projektu  hlavne USA a Čínu.  Len tak môže snaha  zvyšku sveta byť úspešná.
(Zdroj: AKTUÁLNE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner