Microsoft opravil desiatky veľkých chýb vo Windows aj Office
14. 6. 2023
Pozor aj na koniec podpory pre staršie vydanie Windows 10, ktoré je stále hojne používané.
Microsoft od včerajšieho dňa začal uvoľňovať v riadnom termíne bezpečnostné aktualizácie pre svoje kľúčové produkty. Windows 10 a Windows 11 nevynímajúc.
Záplaty v riadnom termíne vychádzajú vždy v druhý utorok v danom mesiaci, pričom ide o takzvaný „Patch Tuesday“. Ten júnový pripadol na 13. júna.
Až 78 bezpečnostných problémov
Microsoft v rámci vydania júnových opravných aktualizácií zaplátal celkovo 78 bezpečnostných problémov. Medzi nimi nájdeme aj 38 takých bezpečnostných chýb, ktoré umožňovali vzdialené spustenie potenciálne škodlivého zdrojového kódu.
Hoci takýchto chýb boli skoro štyri desiatky, len (našťastie) poltucet z nich má stupeň závažnosti „Kritický“.
Ani jedna z nich navyše nie je takzvaná zero-day zraniteľnosť, resp. nie sú dostupné informácie, že by momentálne už bola aktívne zneužívaná k útokom na systémy. Po publikovaní informácií k záplatám sa však môžu podobné útoky objaviť.
Microsoft okrem iného opravoval závažný bezpečnostný problém v produkte Microsoft SharePoint Server (CVE-2023-29357) či Microsoft Exchange Server (CVE-2023-32031).
Spoločnosť zároveň opravovala viacero problémov v kancelárskom riešení Microsoft Office, pričom chyby bolo možné zneužiť napríklad špeciálne vytvorenými dokumentmi (zošitmi) pre Excel aj OneNote.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)
Vodný zákon
17. 2. 2014
Zakotviť do legislatívy podmienky nakladania so slovenskou vodou sa odkladajú, práce na ustanoveniach vodného zákona budú naďalej pokračovať.
Ešte v januári mala vláda SR opätovne rozoberať novelu vodného zákona. Novelizovať uvedený zákon bol zadaný ministrovi na výjazdovom zasadnutí ešte v októbri 2012. Doterajšie rokovania boli prerušené, sporné veci, ktoré vznikli či už na rokovaní vlády, alebo ich otvorili niektorí ministri zo zákona boli odstránené a rezort novelu predloží na rokovanie vlády vtedy, keď bude pripravená a doladená. Zámerom v rámci tohto zákona bolo vodu chrániť, pretože súčasné znenie zákona je také, že keď sa niekto rozhodne vodu vyvážať, nemá žiadne bariéry. Po novom by mala prípadný vývoz zo Slovenska schvaľovať vláda. To, že sa má voda stať strategickou surovinou štátu aj z pohľadu legislatívy a jej vývoz za hranice má dostať pravidlá, odsúhlasila vláda v deklarácii na výjazdovom rokovaní v Gabčíkove v roku 2012. Zároveň vtedy ministerstvu uložila novelizovať do konca tohto roku zákon o vodách tak, aby bola slovenská voda aj definovaná v zákone. Vládne uznesenie tiež počítalo s tým, že envirorezort bude kabinetu predkladať na schválenie každý návrh na prepravu respektíve prevod podzemnej vody cez hranice štátu.
Pokutovanie nezodpovedných chodcov
12. 2. 2014
Začiatok tohto roka je veľmi tragický hlavne pre chodcov, kto bol však príčinou, je ešte v štádiu vyšetrovania.
Na jednej strane vodiči dostatočne nepredvídajú alebo sa nevenujú riadeniu a na druhej strane sa chodci nepoobzerajú po vozovke a vstúpia na ňu vo chvíli, keď už auto nie je možné zastaviť. Aj keď príčinou mnohých nehôd sú práve chodci, tresty pre nich chýbajú. Policajti im môžu uložiť pokutu za obmedzenie či ohrozenie cestnej premávky, ale nie je to v praxi bežné. Vodiči sú trestaní automaticky. V prípade chodcov je to inak a skôr raritou, ak niekto dostane pokutu za prechod na červenú alebo chýbajúce reflexné prvky. V najbližších dňoch sa to však zmení. Polícia plánuje posilniť hliadky najmä v okolí priechodov pre chodcov. Kontrolovať bude pohyb ľudí na cestách, ako aj prechod na červenú. Polícia bude riešiť priestupky nekompromisne v súlade so zákonom o priestupkoch. Chodcovi môže byť uložená pokuta 50 eur a v správnom konaní až 100 eur.
Novela zákona o omámnych látkach
29. 1. 2014
Dňa 28. 1. 2014 bola schválená novela zákona o omamných látkach, ktorá okrem iného hovorí, že semená konopy siatej nebudú podliehať kontrolným opatreniam.
Rastliny konopy siatej budú aj naďalej podliehať rovnakej právnej úprave ako tomu bolo doteraz. V žiadnom prípade sa však nepovoľuje pestovanie, čiže novela nezasahuje do akejkoľvek trestnoprávnej úpravy. Semená konopy siatej vypadnú zo zoznamu omamných látok preto, že žiadnu psychoaktívnu látku neobsahujú. Do zoznamu omamných látok podľa novej úpravy navyše pribudne osem nových látok, ako napríklad 4-metylamfetamín, bufedrón či desoxypipradrol.
Cestná premávka od januára po novom
29. 1. 2014
Takmer mesiac je účinná novela zákona o cestnej premávke, ktorá priniesla obrovské množstvo zmien – nové povinnosti pre motoristov, ale i pre chodcov.
Okrem dobrej správy, ktorou je zníženie pokút, priniesla novela tieto zmeny. Za zníženej viditeľnosti musia chodci chodiť po vozovke s reflexnými prvkami, a to aj v obci. Za riskovanie života si navyše môžu vyslúžiť pokutu až do výšky 60 eur. Novela cestného zákona priniesla aj zmenu a už žiadny spolujazdec na motorke alebo trojkolke nesmie jesť, piť a ani fajčiť. Pri prichytení s alkoholom v krvi je povinné do 30 dní absolvovať preskúmanie zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k závislosti od alkoholu. Motorkári a cyklisti môžu parkovať na chodníkoch aj v zóne, ktorá zakazuje státie, respektíve zastavenie. Platí to aj pre lokality s plateným regulovaným státím. Chodcom musia nechať k dispozícii aspoň 1,5 metra široký voľný chodník, inak ich čaká pokuta. Lekári musia posielať policajtom výtlačok dokladu zdravotnej prípadne psychickej spôsobilosti, pretože sa zvyknú falšovať. Vinník havárie, ktorý poškodil niekomu majetok, ktorým nie je auto, už nemôže vlastníkovi len oznámiť svoje osobné údaje. Musia spoločne vyplniť správu o nehode a podpísať ju. Ak sa vám nepodarí nájsť vlastníka poškodenej veci, zo škodovej udalosti bude dopravná nehoda, a treba privolať políciu. Novela upresňuje pravidlá a umožňuje aj vodičom so skupinou B šoférovať jazdnú súpravu do 4 250 kg. Vrátiť nájdený vodičský preukaz môžete, ak ste ešte nepožiadali po strate o vydanie nového. Už nebude treba ani splnomocnenie od notára pre osobu, ktorá vám vyzdvihne vodičský preukaz na dopravnom inšpektoráte. Tí, ktorí spôsobia za posledných 5 rokov najmenej 3 dopravné nehody, ale nepríde ku zraneniu ani úmrtiu, neprídu o vodičské oprávnenie. Zodpovednosť za vyraďovanie prejde na dopravné inšpektoráty. Okrem toho bude môcť inšpektorát požiadať o zápis schváleného spájacieho zariadenia do osvedčenia o evidencii. Zápis vlastníka alebo držiteľa vozidla sa bude dať robiť aj elektronicky. Ľahko zapamätateľné evidenčné číslo môžete už získať aj mimo poradia, priplatíte si však 165,5 eura. Ak teda budú mat také, aké chcete.