Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Meď by mohla byť zaujímovou príležitosťou na investovanie

9. 2. 2023 Tento kov sa stal obľúbený pre jeho jedinečné vlastnosti v stavebníctve, infraštruktúre aj obrane.
Možno sa pýtate, prečo by mohla byť práve meď zaujímavou príležitosťou na investovanie. Faktom je, že meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky možné oblasti: je okrem iného nevyhnutná pre elektrické siete, elektrické vozidlá a aj technológie obnoviteľných zdrojov energie. Úloha medi v hospodárstve je naozaj kľúčová.
(Zdroj: hnonline.sk)

Virtuálne násilie inšpiruje školských strelcov

17. 3. 2009 S týmto šokujúcim zistením prišli nemeckí psychológovia. Podľa nich zrejme všetci mladí muži, ktorí sa dopustili série školských masakier v posledných rokoch, boli vášnivými hráčmi násilných počítačových hier.

Alarmujúce sú zistenia, že takmer každý tretí 15-ročný školák v Nemecku najmenej tri hodiny denne hrá počítačové hry. Podľa medicínskych kritérií je od hrania dokonca závislých viac ako 14-tisíc nemeckých deviatakov.
Túto správu priniesli nemecké médiá v čase, keď sa ostro debatuje o vplyve počítačových hier na detskú psychiku, ktorá sa v Nemecku rozpútala po masakre v západonemeckom Winndendene minulý týždeň. Priveľa času pri akčných počítačových hrách strávil aj 17-ročný vrah.
Podľa odborníkov je úplne neakceptovateľné, že pri počítačových hrách mnoho mladíkov strávi viac času ako na vyučovaní. Najnebezpečnejšie sú internetové hry s pridelenými úlohami, na ktorých sa prostredníctvom internetu naraz zúčastňuje viacero hráčov.
Za najnebezpečnejšiu je považovaná najpredávanejšia hra World of Warcraft, v ktorej hráči bojujú proti monštrám, ale môžu tiež spolu komunikovať. Keďže je menej brutálna, hrať ju v Nemecku môžu deti už od 12 rokov.
Autori štúdie požadujú, aby hranie online hier bolo povolené až od 18 rokov.
K ďalším desiatim hrám s najväčším nebezpečenstvom závislosti patria aj ďalšie strieľacie hry, v ktorých ide o to, aby aktér zastrelil čo najviac protivníkov.
(Zdroj: HNONLINE)

Pričína dnešnej krízy je vraj len v našich hlavách

17. 3. 2009 Domnievajú sa to aj veľmi múdri ekonómovia, ba i naši vládni činitelia. Vraj je to len kríza dôvery, nie systému.
Výroba a obchod, dimenzované na výrobu a predaj tovaru, na ktorý zarobíme o 30 rokov sú v poriadku. Taký je systém. A naše mozgy sú choré, ak sa obávame kupovať za peniaze, ktoré zarobíme za 40 či 60 rokov. Na taký dlhý čas sa nám však už banky obávajú požičiavať peniaze, i napriek tomu, že v prípade našej solventnosti (a dlhovekosti) by na úrokoch zarobili ešte viac.
Terapia na obnovu boomu je vraj teda v našich hlavách. Keď začneme znovu masovo kupovaťakcie kryté majetkom z dvoch percent, za nedávnych sto, ešte lepšie stodvadsať percent v dôvere, že ich cena ešte vzrastie. Keby nám banky dôverovali a požičiavali na 40 rokov. Keby sme si pôžičky brali nielen na nehnuteľnosti a na autá, ale aj na dovolenky, na svadby, na darčeky blízkym. Vtedy by sa systém rozhýbal a raz-dva by bolo po kríze.
Vo viere  v takýto medikament by nás mohla utvrdiť napríklad cirkev a vhypnotizovať nám dôveru v takéto riešenie. Spomeňme si na legendárneho Kašpirovského?
(Zdroj: PRAVDA, Martin Hric)

Seattle Post-Intelligencer vychádza už len na internete

17. 3. 2009 Americký denník, známy pod skratou P-I, ktorý má za sebou 146-ročnú minulosť, vyšiel dnes v tlačenej verzii naposledy.
Periodikum vo vlastníctve Hearst Corporation uzavrelo minulý rok so stratou 14 miliónov dolárov, čo viedlo majiteľov k rozhodnutiu predať ho. Kupec sa však nenašiel, takže 10. marca padlo definitívne rozhodnutie  zachovať  denník iba v internetovej podobe.
On-line vydanie bude ponúkať čitateľom príspevky občanov Seattlu a okolia, komentáre, fotogalérie a blogy.
Z doterajších 165 zostane v redakcii iba 20 ľudí.
K takémuto kroku amerického denníka došlo po prvýkrát v histórii.
(Zdroj: SME)

Natankuj.sk ponúka kartu prvej pomoci

16. 3. 2009 Podľa nového zákona musí mať každý v autolekárničke povinnú kartu prvej pomoci. Portál natankuj.sk ju ponúka na stiahnutie.
Kartu prvej pomoci si však treba zalaminovať. Podľa zákona musí byť vyrobená z vodevzdorného a prachuvzdorného materiálu tak, aby bola  počas celej doby používania lekárničky zachovaná jej čitateľnosť.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner