Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Človek a problémy

Aj to najväčšie zlo má svoj malý začiatok, nad ktorým vždy pohŕdavo mávnete rukou.

Riešenie problému zvyčajne spočíva v nájdení riešenia, ale to je vždy problém.

Žiaden problém nie je taký malý, aby vám nemohol prerásť cez hlavu.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Manželstvo a rodina

Ženatý muž nemá pravdu ani vtedy, keď je sám v lese, hovorí sám so sebou a manželka ho nepočuje.

Poučte sa z chýb vašich rodičov - používajte antikoncepciu.

Sedadlo, z ktorého sa najlepšie ovláda vozidlo, je to vedľa šoféra. Každý, kto práve nešoféruje, je viac kvalifikovaný na vedenia auta ako šofér.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Oheň a voda

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

(Zrnká úsmevu)

Kraje chcú dokončiť reformu verejnej správy, rokovali s 11 stranami

23. 8. 2023 S každým z nich chce združenie podpísať memorandum o spolupráci Samospráva ako partner. Informovali o tom v utorok na brífingu. Samosprávne kraje Slovenska (SK8) požadujú dokončiť reformu verejnej správy, ale tiež napríklad zaradiť združenie medzi stálych členov Hospodárskej a sociálnej rady SR, tzv. tripartity. O svojich požiadavkách rokovalo združenie s vybranými 11 politickými subjektmi, ktoré by sa mohli po septembrových voľbách dostať do parlamentu. S každým z nich chce podpísať memorandum o spolupráci Samospráva ako partner. Informovali o tom v utorok na brífingu.
"Mať jednoznačných 11 politických záväzkov od 11 politických subjektov prispeje k tomu, aby sme sa navzájom po volebnom období neprekvapovali. A aby mohla regionálna samospráva slúžiť ako partner vlády," skonštatoval predseda SK8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič s tým, že by sa tým mala posilniť spolupráca medzi štátom a samosprávami.
Dokument zahŕňa 24 bodov v deviatich oblastiach regionálneho rozvoja, ktoré jednotlivé krajské samosprávy trápia a radi by ich v najbližších rokoch riešili centrálnou úrovňou, teda vládou SR alebo parlamentom. Vypracovaný bol na základe dlhoročných skúseností vedení krajov, ktoré nechcú byť v ďalšom období opomínané tak, ako to bolo v uplynulých rokoch...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Nové laserové radary na netrpezlivých vodičov

3. 9. 2009 Policajti nielenže začali prísnejšie pokutovať cestných pirátov, na slovenských cestách rozmiestnili aj viac kontrol rýchlosti. Polícia nakúpila stovku nových laserových radarov, vďaka ktorým je teraz oveľa mobilnejšia. Za vyššiu rýchlosť podľa nových pravidiel hrozí pokuta 150 až 800 €.
Na prekročenie rýchlosti by si mali vodiči dať pozor najmä na týchto úsekoch: - západná diaľnica D1 medzi Trnavou a Piešťanmi až po Nové Mesto nad Váhom, - Drietoma na ťahu do Českej republiky, - severná diaľnica D1 Ružomberok - Poprad, - Cesta z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, - Bardejov, najmä v Bardejovskej Novej Vsi, - hlavné ťahy okolo Prešova - Košice - hlavné ťahy v smere na sídlisko Luník IX, Košické Olšany, Dargov, - Rimavská Sobota, hlavný ťah mestom, - cesty medzi Prievidzou, Handlovou a Novákmi, - cesta z Trenčína v smere do Bánoviec nad Bebravou, - hlavné ťahy okolo Zlatých Moraviec, - úsek medzi Trnavou a Bánovcami nad Bebravou, - Bratislava: Bajkalská, Račianska, Nový most, Most Lafranconi, - diaľnica D2 Bratislava - Kúty. Na radar sa dá naraziť nielen na najnehodovejších úsekoch, ale aj v obciach, kde sa rýchlosť doteraz nikdy nemerala. Pre vysokú mobilitu policajných hliadok sa už neoplatí spoliehať na varovania v rádiách. Rýchlosť na cestách už nekontroluje len dopravná polícia, ale túto možnosť dostali aj obvodné oddelenia. Zástupca Autoklubu SR považuje rozšírenie radarov za prínos, pretože sa znížila dopravná nehodovosť a poklesol počet obetí. Oproti vlaňajšku za dva mesiace letných prázdnin zahynulo na slovenských cestách o 41 ľudí menej ako vlani.
(Zdroj: HNONLINE)

Aj vlk sýty, aj koza celá

2. 9. 2009 Niektorí majitelia reštaurácií sa snažia obísť nový zákon na ochranu nefajčiarov. Preto vymysleli nasledujúcu fintu: Cez deň chcú byť nefajčiarskou reštauráciou, večer fajčiarskym barom.
Tvorca nového zákona z Úradu verejného zdravotníctva však takýto výklad odmieta. Zákon je v tomto jednoznačný. Nerozlišuje či zariadenia podávajú pokrmy celý deň. Dôležité je, čo má podnik uvedeného v dokumentoch. Ak je v povolení na prevádzku uvedené, že ide o zariadenie spoločného stravovania, zákaz fajčenia v stavebne neoddelených priestoroch sa ho týka celý deň aj v takom prípade, keby sa pokrmy podávali iba hodinu denne. Zákaz fajčenia cez obed veľa majiteľov slovenských reštaurácií využívalo aj doteraz. Nový zákon takúto toleranciu neumožňuje.
(Zdroj: PRAVDA)

Stereotyp zabíja ľudskú tvorivosť

1. 9. 2009 Ak celý náš život tvorí len dopredu naplánovaná rutina, náš mozog pomaly, ale iste zlenivie a ťažšie prijíma nové podnety. Keď sa potom stane niečo nepredvídateľné, máme problém. Len horko-ťažko sa vyrovnávame so zmenami.
Pritom, ak vezmeme do úvahy, že v našom svete nie je nič nemenné, zmeny jednoducho nemôžeme ignorovať. Rovnaký stereotyp, ktorý sa deň čo deň opakuje, nebodaj aj celé roky, pomaly, ale iste zabije našu tvorivosť. Ľudský mozog prirodzene baží po nových informáciách, ktoré určitým svojským spôsobom, podľa toho, aký máme typ osobnosti, spracováva. Angličania na tento spôsob používajú výraz out of box – myslenie mimo škatuľu. Ide o také myslenie, ktoré prekračuje zavedené hranice. Ak si teda položíme otázku, čo v našom živote vytvára hranice, prídeme aj na to, čo našu tvorivosť obmedzuje.
Odborníci, ktorí sa venujú rozvoju kreatívneho myslenia, v tom majú jasno – rozvoj tvorivosti jednoznačne najviac ničia nuda a strach. Prvou príčinou sú najviac ohrození ľudia, od ktorých sa v práci a možno aj v rodine neustále vyžaduje spoľahlivá pravidelnosť pri plnení určitých rutinných úloh. Čím viac činností denne musíme vykonávať v rovnaký čas rovnakým spôsobom, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa „unudíme na smrť“. Naše telo síce pritom nezahynie, ale všetka radosť zo života a s ňou aj tvorivosť, ktorá v prvom rade vychádza z nadšeného prístupu k novým ideám, celkom určite neprežije.
Strachom, čiže druhou príčinou, sú najviac ohrození jedinci s podlomeným sebavedomím. Sú to ľudia, ktorí sa boja, že keby vybočili zo zabehnutých koľají, tak by sa v očiach druhých strápnili. Možno si prestali veriť preto, že ich v určitom životnom období niekto kritizoval zakaždým, keď sa pokúšali niečo samostatne vytvoriť. S najväčšou pravdepodobnosťou túto traumu prežili v detstve alebo v ranej mladosti a katom ich tvorivosti bol jeden z rodičov alebo učiteľov. Rovnako dobre nás však o radosť z tvorby môže rovnako pripraviť i v dospelosti despotický šéf alebo manžel, ktorému nič z toho, čo vytvoríme, „nie je dosť dobré“. K civilizačným faktorom, ktoré ohrozujú našu tvorivosť, patrí bezmyšlienkovité sledovanie televízie, čítanie brakovej literatúry a iné formy „vymývania mozgov“.
Nedostatok tvorivého myslenia má však oveľa horšie následky než len to, že sa z nás časom stanú nezáživní suchári. Je dokázané, že ľudia s potlačeným tvorivým potenciálom rýchlejšie mentálne a následne i fyzicky chátrajú. Naopak, všimnime si, ako mlado vyzerajú niektorí kreatívni ľudia aj bez kozmetických úprav. Tvorivosť doslova regeneruje ľudské telo aj myseľ. Človek, ktorý väčšinu času robí to, na čo má chuť, je na tom zdravotne vždy lepšie než ten, kto vynakladá energiu len preto, že musí. Situácia našťastie nie je nikdy úplne beznádejná. Aj vo veľmi rutinnom prostredí je možné nájsť nájsť spôsob, ako rutinu narušiť. Pomôcť môže všetko, čo je neopozerané, na čo nie sme zvyknutí. Okrem toho na rozvoj tvorivého myslenia existuje množstvo techník. Rozvoju tvorivosti pomáhajú aj takéto zdanlivé maličkosti: - nechodiť deň čo deň do práce rovnakou cestou, vystúpiť napríklad skôr z autobusu a prejsť sa, - zakomponovať do práce aspoň drobné zmeny, prípadne si naplánovať na vyváženie nejakú kreatívnu činnosť na voľný čas, - po práci si každý deň naplánovať niečo, čo nám urobí radosť (bicyklovanie, posedenie s kamarátkou, pár minút s obľúbenou knižkou), - vyskúšajme pri varení nejaký nový recept, - ak máme deti, styk s nimi neredukovať len na "povinné" aktivity, ako je jedenie, umývanie a obliekanie. Mentálne nás osviežia najmä spoločné hry, - občas treba urobiť niečo spontánne, čo sme dopredu neplánovali, - zariadenie bytu si občas treba oživiť novou drobnosťou, alebo premiestniť nábytok, ktorý už pridlho stojí na svojom mieste, - občas si treba namaľovať obrázok (nech je akýkoľvek) - z plného hrdla si zaspievajme, aj keď iba pri vysávaní.
(Zdroj: SME)

Zdraví ľudia by nemali denne užívať aspirín ako prevenciu

1. 9. 2009 Pravidelným užívaním aspirínu ako prevenciou proti srdcovému infarktu si zdraví ľudia môžu uškodiť. Hoci vedci nepopreli, že aspirín môže pomáhať pacientom, ktorí predtým mali kardiovaskulárne problémy, pridali sa k dlhodobým diskusiám o tom, či riziká užívania aspirínu prevýšia výhody, ktoré poskytuje redukciou vzniku zrazenín.
Jedným z takýchto rizík je riziko krvácania. Štúdiu v nedeľu predstavili na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti v Barcelone. Na výskume sa zúčastnilo 3 350 žien a mužov vo veku od 50 do 75 rokov. Podľa testov mali upchaté cievy na nohách, ale nemali žiadne symptómy srdcového ochorenia, ani neprekonali v minulosti infarkt. Pacienti boli monitorovaní osem rokov. Dostávali denne 100 miligramov aspirínu alebo placeba. V počte srdcových infarktov, mozgových mŕtvic a iných kardiovaskulárnych príhod rozdiel nebol. U dvoch percent užívateľov a užívateliek aspirínu v porovnaní s 1,2 percentami ľudí, ktorým podávali placebo, zaznamenali krvácania.
(Zdroj: 24HOD )
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner