Komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím
31. 8. 2020
Návrh zákona vetovaný prezidentkou SR bol predložený aj s pripomienkami na prerokovanie na najbližšej schôdzi parlamentu.
Podľa čl. I prvého bodu § 19 ods. 4 schváleného zákona národná rada môže na základe odôvodneného návrhu príslušného výboru národnej rady komisára odvolať, ak komisár nevykonáva funkciu komisára viac ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov, porušuje tento zákon, iný zákon alebo medzinárodnú zmluvu, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, alebo koná spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára.
Podľa čl. I druhého bodu § 19 vloženého nového odseku 5 schváleného zákona pred rozhodnutím národnej rady o návrhu príslušného výboru národnej rady na odvolanie komisára, sa komisár môže k tomuto návrhu vyjadriť.
Z dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona a z prerokúvania tohto vládneho návrhu zákona v národnej rade vyplýva, že schválený zákon má za cieľ doplnenie dôvodov možného odvolania komisára tak, aby bolo možné reagovať na prípadné porušovanie zákona alebo medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, a na nespôsobilosť komisára vykonávať funkciu nezávisle a nestranne.
Schválený zákon bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanie bolo v rozprave v národnej rade odôvodňované negatívnymi výsledkami ešte len prebiehajúceho poslaneckého prieskumu na Úrade komisára pre deti, pričom sa poukázalo najmä na účelovosť vstupov komisárky pre deti do konaní týkajúcich sa dodržiavania práv detí, čo vyvoláva pochybnosti o nestrannosti a nezávislosti komisárky, ako aj na nejasné postupy v hospodárení a obsadení úradu. Podnetom na vykonanie tohto prieskumu mali byť listy od občanov, ktorí v nich poukazovali na rôzne pochybenia pri vykonávaní funkcie komisárky, čo malo byť na ujmu práv detí.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) vo svojom návrhu na skrátené legislatívne konanie uviedla, že „dôvodom skráteného legislatívneho konania je ohrozenie základných ľudských práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím ako skupín osôb, pri ktorých sa komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím podieľajú na ochrane ich práv a to prostredníctvom podpory a presadzovania práv, ktoré sú deťom a osobám so zdravotným postihnutím priznané medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná (Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím). Právny stav, keď nie je možné komisára pre deti alebo komisára pre osoby so zdravotným postihnutím odvolať z dôvodu, že nevykonáva svoju funkciu v súlade a spôsobom, ako mu ustanovuje zákon, je nevyhnutné v čo možno najkratšom čase napraviť, keďže kvalita výkonu funkcie tak komisára pre deti, ako aj komisára pre osoby so zdravotným postihnutím má priamy dopad na dodržiavanie základných práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím.
Podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky je Slovenská republika právny štát, v ktorom sa chráni princíp právnej istoty. Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojej doterajšej judikatúre viackrát uviedol, že „príkazy ústavných noriem v jednotlivých článkoch ústavy (t. j. všeobecný princíp právneho štátu) je potrebné rešpektovať pri prijímaní každého zákona Národnej rady Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o zákon, ktorým sa určité spoločenské vzťahy upravujú po prvýkrát, alebo o zákon, ktorým sa mení, prípadne dopĺňa už predtým existujúca zákonná úprava určitých spoločenských vzťahov“.
Skrátené legislatívne konanie významne zasahuje do ústavného princípu demokratického a právneho štátu a z neho vyplývajúcich demokratických požiadaviek v procese prijímania zákonov. Preto sa má uplatňovať len výnimočne a len v prípade, ak sú splnené podmienky ustanovené v § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Najlacnejší laptop na svete
2. 8. 2010
India predstavila najlacnejší laptop na svete. Cena prístroja s dotykovou obrazovkou má stať len 35 dolárov, teda 27 eur.
Prístroj s operačným systémom Linux má okrem iného internetový prehliadač a umožňuje videokonferencie. Jeho hardware je dostatočné pružný, aby bolo možné zahrnúť nové komponenty podľa potrieb užívateľa. Má tiež možnosť solárneho napájanie, to je však len za príplatok.
Nový "nízkonákladový" počítač má slúžiť hlavne študentom a ministerstvo teraz rokuje s výrobcami po celom svete o začatí jeho masovej produkcie. Dúfa, že sa na trhu objaví už v roku 2011.
Značka Budweiser patrí v EÚ Budvaru
30. 7. 2010
Americký pivovar Anheuser-Busch si nemôže zaregistrovať výraz "Budweiser" ako ochrannú známku pre Europsku úniu.
Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie. Anheuser-Bush zdôrazňuje, že rozhodnutie Európskeho súdneho dvora nemá žiadny vplyv na už existujúce práva pre značenie Bud a Budweiser v niektorých európskych krajinách. Túto značku má registrovanú v dvadsiatich troch štátoch únie, kým Budvar len v devätnástich. Niekde majú exkluzivitu, inde môžu tieto značky uplatňovať obidva pivovary. Ktorá zo značiek má v EÚ silnejšiu pozíciu možno len ťažko odhadovať.
Pre Budvar je však kľúčové, že ďalej platí jeho exkluzívne právo používať značku Budweiser na nemeckom trhu.
Automobilka Škoda je v Británii najlepšia
29. 7. 2010
Česká automobilka Škoda, ktorej výrobky boli kedysi v Británii terčom vtipov, je tu teraz považovaná za najlepšieho výrobcu áut.
Vyplýva to z prieskumu spotrebiteľského časopisu Which? Car. Magazín urobil prieskum medzi 64.000 vlastníkmi áut a všímal si pomer medzi kvalitou a cenou, servisu, služieb po nákupe auta aj spoľahlivosti. Za Škodou sa umiestnili Lexus a Mazda. V spoľahlivosti skončila Škoda z 34 výrobcov na 12. mieste. Tento rebríček úplne ovládli japonskí výrobcovia na čele s Daihatsu pred Hondou a Toyotou.
Najlepším jednotlivým modelom je Honda Accord, v strednej triede je to Mazda 3 a medzi veľkými autami je to hybrid Honda Insight.
Užívatelia YouTube vytvorili film
26. 7. 2010
Server YouTube umožnil vytvoriť film „Život v jednom dni“, ktorý zachytil vybraný deň (24. júl) prostredníctvom videí, zaslaných užívateľmi serveru z celého sveta.
Na projekte sa podieľali aj filmári Kevin Macdonald a Ridley Scott.
YouTube vyzýval používateľov internetu, aby na stránky servera nahrali video zo svojho bežného života alebo života niekoho blízkeho. Ľudia mohli do 24.júla natočiť napríklad svoju cestu do práce, západ slnka alebo rodinnú slávnosť, a poslať ich na web www.youtube.com / lifeinaday. Z najlepších príspevkov tak vznikol prvý celovečerný dokument vytvorený výhradne pre užívateľov tohto populárneho internetového portálu.