Komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím
31. 8. 2020
Návrh zákona vetovaný prezidentkou SR bol predložený aj s pripomienkami na prerokovanie na najbližšej schôdzi parlamentu.
Podľa čl. I prvého bodu § 19 ods. 4 schváleného zákona národná rada môže na základe odôvodneného návrhu príslušného výboru národnej rady komisára odvolať, ak komisár nevykonáva funkciu komisára viac ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov, porušuje tento zákon, iný zákon alebo medzinárodnú zmluvu, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, alebo koná spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára.
Podľa čl. I druhého bodu § 19 vloženého nového odseku 5 schváleného zákona pred rozhodnutím národnej rady o návrhu príslušného výboru národnej rady na odvolanie komisára, sa komisár môže k tomuto návrhu vyjadriť.
Z dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona a z prerokúvania tohto vládneho návrhu zákona v národnej rade vyplýva, že schválený zákon má za cieľ doplnenie dôvodov možného odvolania komisára tak, aby bolo možné reagovať na prípadné porušovanie zákona alebo medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, v súvislosti s výkonom funkcie komisára, a na nespôsobilosť komisára vykonávať funkciu nezávisle a nestranne.
Schválený zákon bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanie bolo v rozprave v národnej rade odôvodňované negatívnymi výsledkami ešte len prebiehajúceho poslaneckého prieskumu na Úrade komisára pre deti, pričom sa poukázalo najmä na účelovosť vstupov komisárky pre deti do konaní týkajúcich sa dodržiavania práv detí, čo vyvoláva pochybnosti o nestrannosti a nezávislosti komisárky, ako aj na nejasné postupy v hospodárení a obsadení úradu. Podnetom na vykonanie tohto prieskumu mali byť listy od občanov, ktorí v nich poukazovali na rôzne pochybenia pri vykonávaní funkcie komisárky, čo malo byť na ujmu práv detí.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) vo svojom návrhu na skrátené legislatívne konanie uviedla, že „dôvodom skráteného legislatívneho konania je ohrozenie základných ľudských práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím ako skupín osôb, pri ktorých sa komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím podieľajú na ochrane ich práv a to prostredníctvom podpory a presadzovania práv, ktoré sú deťom a osobám so zdravotným postihnutím priznané medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná (Dohovor o právach dieťaťa a Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím). Právny stav, keď nie je možné komisára pre deti alebo komisára pre osoby so zdravotným postihnutím odvolať z dôvodu, že nevykonáva svoju funkciu v súlade a spôsobom, ako mu ustanovuje zákon, je nevyhnutné v čo možno najkratšom čase napraviť, keďže kvalita výkonu funkcie tak komisára pre deti, ako aj komisára pre osoby so zdravotným postihnutím má priamy dopad na dodržiavanie základných práv a slobôd detí a osôb so zdravotným postihnutím.
Podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky je Slovenská republika právny štát, v ktorom sa chráni princíp právnej istoty. Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojej doterajšej judikatúre viackrát uviedol, že „príkazy ústavných noriem v jednotlivých článkoch ústavy (t. j. všeobecný princíp právneho štátu) je potrebné rešpektovať pri prijímaní každého zákona Národnej rady Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o zákon, ktorým sa určité spoločenské vzťahy upravujú po prvýkrát, alebo o zákon, ktorým sa mení, prípadne dopĺňa už predtým existujúca zákonná úprava určitých spoločenských vzťahov“.
Skrátené legislatívne konanie významne zasahuje do ústavného princípu demokratického a právneho štátu a z neho vyplývajúcich demokratických požiadaviek v procese prijímania zákonov. Preto sa má uplatňovať len výnimočne a len v prípade, ak sú splnené podmienky ustanovené v § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Iránsky výskum jadrovej fúzie
6. 9. 2010
Irán oznámil, že stanovil rok 2020 ako cieľový dátum pre vybudovanie prvého experimentálneho reaktora pre jadrovú fúziu.
Ak by sľub dodržal, stal by sa prvou krajinou sveta, ktorej sa to podarilo. Jadrová fúzia je bezodpadový spôsob získavania energie, ale problémy tejto technológie sa zatiaľ v reálnej prevádzke nikomu nepodarilo prekonať.
Čas na zmenu poisťovne sa pomaly kráti
31. 8. 2010
Poistenci, ktorí nie sú spokojní so svojou zdravotnou poisťovňou, majú k dispozícii ešte jeden mesiac, ak uvažujú o zmene svojej poisťovne.
Poistenec musí prihlášku do poisťovne poslať do 30. september 2010, zmena poisťovne však nadobudne účinnosť až od 1. januára 2011.Takáto možnosť sa dá využiť len jedenkrát počas kalendárneho roka a prihlášku je možné podať len do jednej zdravotnej poisťovne, preto by si poistenci mali zmenu poriadne zvážiť.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou odporúča v tejto súvislosti nekonať unáhlene, ale naopak, poradiť sa s príbuznými či známymi, ktorí majú skúsenosti so zmenou poisťovne.
Mesiac sa postupne zmenšuje
30. 8. 2010
Priemer Mesiaca, jedinej obežnice planéty Zem , sa postupne zmenšuje. Za posledných 1000 rokov sa zmenšil o 100 metrov.
Pomalé zmenšovanie Mesiaca pravdepodobne súvisí s jeho ochladzovaním, domnievajú sa vedci. K svojmu záveru dospeli po vyhodnotení stoviek fotografií mesačného povrchu. V jednej vrstve odhalili stopy po zmršťovaní. Rozhodujúca pre zistenie tohto procesu bola skutočnosť, že Mesiac má len jednu tektonickú dosku, vysvetlila Carolyn van der Bogertová z univerzity v nemeckom Münsteri. Fotografie, ktoré mali vedci k dispozícii, pochádzajú z projektu, ktorý má umožniť podrobne zmapovať povrch celého Mesiaca a tiež zisťovať prítomnosť ľadu. Mesiac má rovníkový priemer cez 3476 kilometrov, čo je približne štvrtina priemeru Zeme.
Pražská zoo predbehla Pražský hrad
24. 8. 2010
Absolútnou jednotkou v návštevnosti turistických cieľov v ČR bola minulý rok pražská zoo s 1,29 milióna návštevníkov, ktorá tak z prvého miesta zosadila dlhé roky vedúci Pražský hrad.
Tretiu pozíciu v absolútnom hodnotení získal za celú Českú republiku Aquapalace Praha a súčasne sa stal aj víťazom v kategórii zábavy. V návštevnosti hradov a zámkov kraľoval vlani zámok Lednice, ktorý na druhé miesto odsunul zámok Český Krumlov. Medzi prírodnými atraktivitami sú opäť prvé jaskyne Moravského krasu. Najvyhľadávanejšie technickou pamiatkou
bola tradične Petřínska rozhľadňa. V kategórii múzeá a galérie sa najväčšej obľube tešilo Národné múzeum.