Kolektívna správa v autorskom práve
9. 1. 2023
Hlavným sledovaným cieľom novely Autorského zákona je spôsob vyjasnenia kompetenčných oprávnení organizácií kolektívnej správy v prípade tzv. prekrytia oprávnení na výkon kolektívnej správy, a to konkrétne v prípade zastupovania tzv. nezastupovaných nositeľov práv.
Z tohto dôvodu novela zákona uvádza ako riešenie možnosť dohody medzi jednotlivými organizáciami kolektívnej správy. V záujme transparentnosti sa informácia o dohode zverejní v evidencii vedenej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Ak k takejto dohode nedôjde, považuje sa za určenú organizáciu kolektívnej správy tá, ktorá zastupuje najviac nositeľov práv podľa § 164 ods. 1 na území Slovenskej republiky a je takto uvedená v evidencii vedenej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (tzv. reprezentatívna organizácia kolektívnej správy).
K
Téma "finančná kríza" ľuďom znechucuje médiá
2. 2. 2010
Únava z pesimistického spravodajstva o kríze, viac času stráveného s rodinou, surfovaním po internete či pri televízii, sú podľa najnovšieho prieskumu UPC tiež dôsledkami hospodárskej krízy. Kríza tak mení zvyklosti ľudí, trávenie ich voľného času, aj vzťah k médiám. Až 40 % populácie si myslí, že televízie to s finančnou krízou dokonca preháňajú, alebo, že záujem televízií o krízu ju ešte viac zhoršuje. Prieskum spoločnosti UPC sa uskutočnil v desiatich európskych krajinách vrátane Slovenska.
Oslovení sa vo väčšine krajín, v ktorých sa prieskum konal, vyjadrili, že sú už unavení z neustáleho informovania o finančnej kríze. Viac ako polovica populácie na Slovensku, ale aj v Českej republike, Írsku, Belgicku, Holandsku či Poľsku má témy finančná kríza „po krk."
Prieskum potvrdzuje tiež sťažnosti šéfov reštaurácií, barov či kaviarni, ktorých návštevnosť v dôsledku krízy výrazne klesla. Až 46 % ľudí v prieskume pripustilo, že pre krízu chodí do barov či reštaurácií menej často. Kríza postihla aj kiná. Až 41 % respondentov uviedlo, že kino navštevuje menej ako pred krízou.
Nepriamo kríza ovplyvnila aj zdravie. Podľa prieskumu približne štvrtina Slovákov, ale aj Poliakov, Maďarov či Rumunov, zredukovala svoje športové aktivity. Ľudia obmedzili aj čítanie papierových novín, sledovanie filmov prostredníctvom DVD či hranie počítačových hier, naopak zvýšil sa výrazne čas strávený surfovaním po internete.
Pozitívnou správou je, že približne 16 % oslovených trávi ušetrený čas viac s rodinou a s kamarátmi. Krízu ako dôvod, pre ktorý tohto roku bude menej dovolenkovať, označilo približne 30 % respondentov.
Prieskum UPC bol uskutočnený v období október až december 2009 na vzorke 11 000 respondentov v desiatich európskych krajinách.
Voľby do NR SR budú 12. júna
1. 2. 2010
Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa budú konať 12. júna tohto roku. Voľby vyhlásil predseda NR SR Pavol Paška. V poradí pôjde už o siedme parlamentné voľby od roku 1989.
V parlamentných voľbách môžu hlasovať len občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu väzni a osoby, ktoré sú zbavené spôsobilosti na právne úkony. Voliči, ktorí si pred voľbami vybavia voličský preukaz, môžu hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti, nielen v mieste bydliska.
Vo voľbách do Národnej rady SR je možné hlasovať aj zo zahraničia. Takéto právo majú voliči, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi Slovenskej republiky. Právo voliť zo zahraničia poštou majú aj občania SR s trvalým pobytom v SR, ktorí počas volieb budú v zahraničí a vopred o voľbu poštou požiadajú obec, v ktorej majú trvalý pobyt. Voliť bude možné aj v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach a v celách policajného zaistenia. V týchto prípadoch tiež platí pravidlo, že voliť treba v mieste trvalého bydliska a ak zariadenie nie je v tomto mieste, treba mať voličský preukaz.
Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR. Oficiálne ich zverejní Ústredná volebná komisia, ktorá dohliada na organizáciu a technické zabezpečenie hlasovania. Ústredná volebná komisia preskúma a registruje kandidačné listiny politických subjektov, ktoré sa budú vo voľbách uchádzať o hlasy voličov.
Fischer je najdôveryhodnejší politik v ČR
29. 1. 2010
Predseda českej úradníckej vlády Jan Fischer sa dostal na čelo rebríčka najdôveryhodnejších politikov v krajine, keď mu svoju podporu vyjadrilo až 82,9 % Čechov. S veľkým náskokom takmer 25 % predstihol aj prezidenta Václava Klausa, ktorý dlhodobo víťazil v podobných prieskumoch. Prieskum verejnej mienky uskutočnil inštitút SANEP.
Za nedôveryhodného označila Fischera len desatina respondentov. Prezidentovi Klausovi verí 58,4 percenta opýtaných a neverí mu 35,2 percenta Čechov. Na treťom mieste sa umiestnil predseda českého Ústavného súdu Pavel Rychetský. Svoju dôveru mu vyjadrila bezmála polovica respondentov (49,8 percenta) a negatívne sa voči nemu postavilo 28,3 percenta opýtaných.
Prieskum bol uskutočnený prostredníctvom internetových dotazníkov od 12. do 26. januára na reprezentatívnej vzorke 11 919 respondentov vo vekovej kategórii od 18 do 69 rokov.
Honorárny konzulát Jamajky
28. 1. 2010
O skoré otvorenie svojho honorárneho konzulátu na Slovensku má Jamajka. Predstavitelia tohto karibského štátu to potvrdili slovenskému veľvyslancovi pre Jamajku so sídlom v Havane. Poverovacie listiny do rúk generálneho guvernéra Patricka Allena v utorok odovzdal v Kingstone slovenský diplomat.
Diplomati sa vzájomne informovali aj o humanitárnej pomoci, ktorú obe krajiny poskytujú Haiti. Zhodli sa n tom, že pri odstránení následkov katastrofálneho zemetrasenia bude potrebné dlhodobé a nezištné úsilie celého medzinárodného spoločenstva. Informáciu poskytol Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.