Informačné technológie vo verejnej správe sa menia
11. 7. 2023
Cieľom návrhu zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe je reagovať na aplikačné problémy, ktoré sa v praxi objavili v súvislosti s aplikáciou zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zákonov.
Novela zákona jasnejšie vymedzuje pôsobnosť zákona o ITVS, aby nedochádzalo k rozdielnym interpretáciám. Novelou zákona sa precizujú tiež kompetencie vládnej jednotky CSIRT v záujme objasnenia vzťahov medzi zákonom o ITVS a zákonom č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti.
Novela zákona upravuje postup riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov pre všetkých správcov informačných technológií verejnej správy, keďže v súčasnosti táto úprava absentuje. Zároveň sa zavádza štandard dizajnového manuálu, ktorého cieľom je zaistiť zjednotenie používateľských rozhraní a spôsobu komunikácie orgánov riadenia s používateľmi pri poskytovaní elektronických služieb najmä vo vzťahu k vyhláške Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 547/2021 Z. z. o elektronizácii agendy verejnej správy. Tiež sa spresňujú ustanovenia vyplývajúce z aplikačnej praxe a reflektuje sa na požiadavky vyplývajúce z Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy
K
Vláda vyhlásila núdzový stav
29. 11. 2011
Na včerajšom mimoriadnom rokovaní vláda schválila vyhlásenie núdzového stavu v šestnástich nemocniciach Slovenska.
Niektorí lekári sťahujú svoje výpovede, avšak ešte stále je vo výpovednom stave okolo 2000 lekárov. Po rozhodnutí, pre ktorých lekárov platí pracovná povinnosť, im to oznámi príslušný miestny obvodný úrad. Lekár, ktorý odmietne prísť do nemocnice k vykonávaniu svojej práce, porušuje zákon a môže byť sankcionovaný. Núdzový stav však možno vyhlásiť maximálne na 90 dní. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik oslovil aj susedné krajiny a požiadal o pomoc. Avšak v prvom rade Ministerstvo zdravotníctva SR chce uprednostniť potenciál slovenských lekárov.
Začiatkom roka 2012 vznikne nový orgán
23. 11. 2011
Zákon o finančnej správe upravuje organizáciu, postavenie, právomoc a pôsobnosť orgánov štátnej správy.
Na základe schválených zákonov bude začiatkom roka 2012 vytvorená finančná správa zlúčením daňovej a colnej správy. V prvej etape vznikne Finančné riaditeľstvo so sídlom v Bratislave. Finančnému riaditeľstvu budú podriadené daňové a colné úrady. V druhej etape v roku 2013 sa zlúčia daňové úrady a colné úrady do finančných úradov, ktorých bude 8, vzniknú v sídle kraja. Vytvoria sa aj špecializované úrady a to, Finančný úrad pre východnú hranicu, Finančný kriminálny úrad a Finančný úrad pre vybrané daňové subjekty.
Slovensko by mala na európskom summite zastupovať Iveta Radičová
19. 10. 2011
Vláda rozhodla, že delegáciu na summite eurozóny, ktorý sa bude konať 23. októbra 2011, má viesť Iveta Radičová.
Slovenskú delegáciu na summite Európskej únie, ktorého cieľom je doriešiť opatrenia v boji proti dlhotrvajúcej kríze, bude viesť Iveta Radičová. Rozhodla o tom dnes na rokovaní vláda Slovenskej republiky. Avšak je možné, že už v termíne určenom na summit nebude premiérkou Slovenskej republiky, ak prezident v piatok vládu odvolá. V tom prípade bude musieť prezident Ivan Gašparovič rozhodnúť kto sa summitu zúčastní.
Dnes začalo každoročné udeľovanie Nobelových cien
3. 10. 2011
Prvá Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu je už udelená, týka sa výskumu imunitného systému.
Nobelovou cenou sú každoročne oceňované vedecké výskumy, technické objavy i prínos pre ľudstvo. Prvými ocenenými sú, za objav, ktorý sa týka aktivácie vrodenej imunity, Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann, ako aj Ralf M. Steinman za objav dentrických buniek a ich úlohy v získanej imunite, ktorý sa tohto udeľovania cien údajne nedožil. Laureáti dostávajú medailu, diplom a tiež finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún, čo je približne 854 000 €.