Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Manželstvo je podnik

Manželstvo je omyl, ktorého by sa mal dopustiť každý muž. (Kessel)

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

(Zrnká úsmevu)
Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Láska je naivná viera, že jedna žena je iná ako tie ostatné.

Budúci čas od slova ženiť sa je rozviesť sa.

Ľubovoľný pár môže byť šťastný dovtedy, kým si sex nezačne pliesť s láskou.

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

(Murphyho zákony v bájkach)

Idete do cloudu? A je to bezpečné?

28. 4. 2023 Kyberbezpečnostné incidenty sú si podobné, či už sú v cloude, alebo v susednej miestnosti. A rastie to. Aj incidenty, aj cloud. Košický maratón oslávi tento rok storočnicu a do cloudu šiel pred desiatimi rokmi. „Pri organizácii najstaršieho európskeho maratónu spracovávame množstvo dokumentov, tisíce e-mailov a prevádzkujeme aj registračný systém pre bežcov,“ predstavuje Maratónsky klub manažérka Miriam Kopcsayová.
Aj tu si organizátori uvedomujú, že ak robia svetové športové podujatie, ľudia očakávajú kvalitnú komunikáciu na úrovni dnešnej doby, či už sú zo zahraničia, alebo domáci priaznivci.
Organizátori v Košiciach sa preto namiesto riešenia IT problémov venujú podujatiu. Sprísňujúca sa legislatíva o ochrane osobných údajov iba potvrdzuje ich rozhodnutie.
Začali so službami Microsoft 365 a očarilo ich, že „e-maily sa konečne prestali strácať“. Táto skúsenosť ich presvedčila na používanie Sharepointu, kde majú uloženú väčšinu dokumentov a testujú tímovú spoluprácu. Cez formuláre zisťujú spokojnosť s podujatím a pravidelne dostávajú odpovede od tisícov bežcov. Aj masívny registračný systém zakotvil na virtuálnom serveri.
Hovoríte si, čo by už hackeri mali z napadnutia systémov, keď niekto organizuje športové po-dujatie? Miriam Kopcsayová rázne odpovedá: „Nie sme na nejakom oddelenom ostrove a plošné útoky môžu zasiahnuť naše systémy takisto ako iné organizácie a firmy.“
Cloudové služby na Slovensku do významnej miery využívajú najmä banky a firmy z finančníctva a obchodu. Mnohé pobočky zahraničných firiem „sú doslova tlačené migrovať prevádzku do určitého typu cloudu, aby boli kompatibilné so zvyškom sveta“...
J
(Zdroj: hnonline.sk)

V Auparku ožívajú knihy

18. 3. 2009 Podujatie s týmto názvom chce podporiť čítanie, lásku k literatúre a knižniciam. Podujatie sa uskutoční v dňoch 28. až 31. marca t.r. a literárny kritik Dado Nagy na ňom vyspovedá v bratislavskom obchodnom dome známych i menej známych slovenských autorov a zástupcov vydavateľstiev.
Program sa začne cez víkend o 10.00 hod. a cez pracovné dni o 14.00 hod.  Nákupné pasáže sa premenia na knižnice s obývačkami, kde budú mať návštevníci možnosť získať informácie o knihách priamo od vydavateľa. Súčasťou projektu bude aj výstava vzácnych kníh, ktoré patria k unikátom slovenského kultúrneho dedičstva. Pod odborným dohľadom ilustrátora sa deti môžu zúčastniť Tvorivej dielne DaVINCI, v ktorej môžu navrhnúť vlastnú ilustráciu prečítanej knihy alebo sa naučia rôzne techniky pre šikovné ruky.
Podnetom k uskutočneniu podujatia boli výskumy Čítanie 2008 a Vzťah obyvateľov SR k literatúre, podľa ktorých si 23 % Slovákov nekupuje knihy, žiadny stredoškolák nečíta denne beletriu a 27 % Slovákov číta knihy menej ako raz za mesiac. Tieto údaje sú alarmujúce. Projekt by preto mal priviesť mladú generáciu, ale nielen ju, späť k spoznávaniu tajov literárneho sveta.
(Zdroj: SME)

Virtuálne násilie inšpiruje školských strelcov

17. 3. 2009 S týmto šokujúcim zistením prišli nemeckí psychológovia. Podľa nich zrejme všetci mladí muži, ktorí sa dopustili série školských masakier v posledných rokoch, boli vášnivými hráčmi násilných počítačových hier.

Alarmujúce sú zistenia, že takmer každý tretí 15-ročný školák v Nemecku najmenej tri hodiny denne hrá počítačové hry. Podľa medicínskych kritérií je od hrania dokonca závislých viac ako 14-tisíc nemeckých deviatakov.
Túto správu priniesli nemecké médiá v čase, keď sa ostro debatuje o vplyve počítačových hier na detskú psychiku, ktorá sa v Nemecku rozpútala po masakre v západonemeckom Winndendene minulý týždeň. Priveľa času pri akčných počítačových hrách strávil aj 17-ročný vrah.
Podľa odborníkov je úplne neakceptovateľné, že pri počítačových hrách mnoho mladíkov strávi viac času ako na vyučovaní. Najnebezpečnejšie sú internetové hry s pridelenými úlohami, na ktorých sa prostredníctvom internetu naraz zúčastňuje viacero hráčov.
Za najnebezpečnejšiu je považovaná najpredávanejšia hra World of Warcraft, v ktorej hráči bojujú proti monštrám, ale môžu tiež spolu komunikovať. Keďže je menej brutálna, hrať ju v Nemecku môžu deti už od 12 rokov.
Autori štúdie požadujú, aby hranie online hier bolo povolené až od 18 rokov.
K ďalším desiatim hrám s najväčším nebezpečenstvom závislosti patria aj ďalšie strieľacie hry, v ktorých ide o to, aby aktér zastrelil čo najviac protivníkov.
(Zdroj: HNONLINE)

Pričína dnešnej krízy je vraj len v našich hlavách

17. 3. 2009 Domnievajú sa to aj veľmi múdri ekonómovia, ba i naši vládni činitelia. Vraj je to len kríza dôvery, nie systému.
Výroba a obchod, dimenzované na výrobu a predaj tovaru, na ktorý zarobíme o 30 rokov sú v poriadku. Taký je systém. A naše mozgy sú choré, ak sa obávame kupovať za peniaze, ktoré zarobíme za 40 či 60 rokov. Na taký dlhý čas sa nám však už banky obávajú požičiavať peniaze, i napriek tomu, že v prípade našej solventnosti (a dlhovekosti) by na úrokoch zarobili ešte viac.
Terapia na obnovu boomu je vraj teda v našich hlavách. Keď začneme znovu masovo kupovaťakcie kryté majetkom z dvoch percent, za nedávnych sto, ešte lepšie stodvadsať percent v dôvere, že ich cena ešte vzrastie. Keby nám banky dôverovali a požičiavali na 40 rokov. Keby sme si pôžičky brali nielen na nehnuteľnosti a na autá, ale aj na dovolenky, na svadby, na darčeky blízkym. Vtedy by sa systém rozhýbal a raz-dva by bolo po kríze.
Vo viere  v takýto medikament by nás mohla utvrdiť napríklad cirkev a vhypnotizovať nám dôveru v takéto riešenie. Spomeňme si na legendárneho Kašpirovského?
(Zdroj: PRAVDA, Martin Hric)

Seattle Post-Intelligencer vychádza už len na internete

17. 3. 2009 Americký denník, známy pod skratou P-I, ktorý má za sebou 146-ročnú minulosť, vyšiel dnes v tlačenej verzii naposledy.
Periodikum vo vlastníctve Hearst Corporation uzavrelo minulý rok so stratou 14 miliónov dolárov, čo viedlo majiteľov k rozhodnutiu predať ho. Kupec sa však nenašiel, takže 10. marca padlo definitívne rozhodnutie  zachovať  denník iba v internetovej podobe.
On-line vydanie bude ponúkať čitateľom príspevky občanov Seattlu a okolia, komentáre, fotogalérie a blogy.
Z doterajších 165 zostane v redakcii iba 20 ľudí.
K takémuto kroku amerického denníka došlo po prvýkrát v histórii.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner