Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Čo bolo na počiatku?

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

Ak sa môže niečo pobabrať, tak sa to pobabre.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

(Murphyho zákonník)
Čas a história

Jediné, čo sa ľudstvo môže dozvedieť z histórie, je, že ľudstvo sa nikdy nepoučí z histórie.

Z minulosti sa nedá získať oheň, iba popol.

Kto pri ceste strojom času do budúcnosti vystúpi počas jazdy, do cieľa dorazí ako vykopávka.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

(Murphyho zákony v bájkach)
Rady podnikateľom

Na to sa musí ísť od lesa. Robin Hood radí zlodejom dreva v slovenských lesoch.

Nemá to hlavu ani pätu. Šéf firmy Achiles a spol. pri hodnotení plánu na porazenie konkurencie v Tróji.

Kto nič nemá, nič nestratí.

(Myšlienky bez cla)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Dva problémy sa navzájom nikdy nevykrátia, ale znásobia.

V manželstve je často lepšie nič nerobiť a vždy je lepšie nič nepovedať.

Vo všetkom treba poznať mieru. Vyhýbajte sa ženám, vínu a hlasitému spevu. Najmä tomu spevu.

(Murphyho zákonník)

Idete do cloudu? A je to bezpečné?

28. 4. 2023 Kyberbezpečnostné incidenty sú si podobné, či už sú v cloude, alebo v susednej miestnosti. A rastie to. Aj incidenty, aj cloud. Košický maratón oslávi tento rok storočnicu a do cloudu šiel pred desiatimi rokmi. „Pri organizácii najstaršieho európskeho maratónu spracovávame množstvo dokumentov, tisíce e-mailov a prevádzkujeme aj registračný systém pre bežcov,“ predstavuje Maratónsky klub manažérka Miriam Kopcsayová.
Aj tu si organizátori uvedomujú, že ak robia svetové športové podujatie, ľudia očakávajú kvalitnú komunikáciu na úrovni dnešnej doby, či už sú zo zahraničia, alebo domáci priaznivci.
Organizátori v Košiciach sa preto namiesto riešenia IT problémov venujú podujatiu. Sprísňujúca sa legislatíva o ochrane osobných údajov iba potvrdzuje ich rozhodnutie.
Začali so službami Microsoft 365 a očarilo ich, že „e-maily sa konečne prestali strácať“. Táto skúsenosť ich presvedčila na používanie Sharepointu, kde majú uloženú väčšinu dokumentov a testujú tímovú spoluprácu. Cez formuláre zisťujú spokojnosť s podujatím a pravidelne dostávajú odpovede od tisícov bežcov. Aj masívny registračný systém zakotvil na virtuálnom serveri.
Hovoríte si, čo by už hackeri mali z napadnutia systémov, keď niekto organizuje športové po-dujatie? Miriam Kopcsayová rázne odpovedá: „Nie sme na nejakom oddelenom ostrove a plošné útoky môžu zasiahnuť naše systémy takisto ako iné organizácie a firmy.“
Cloudové služby na Slovensku do významnej miery využívajú najmä banky a firmy z finančníctva a obchodu. Mnohé pobočky zahraničných firiem „sú doslova tlačené migrovať prevádzku do určitého typu cloudu, aby boli kompatibilné so zvyškom sveta“...
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Grécko zlacnie až o štvrtinu

7. 5. 2010 Dobrá správa. Hoci sa Grécko topí v dlhoch a aj Slováci ho musia zachraňovať, dovolenka nás tam vyjde podstatne menej ako vlani.
„Už vlani sme zaznamenali takmer pätinový pokles záujmu o Grécko,“ povedal viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr Stanislav Macko. Potvrdil, že Gréci v kľúčových turistických destináciách už znížili ceny. „Terajšie zľavy sú 10- až 20-percentné. V lete sa to môže ešte viac zdramatizovať a pobyty môžu zlacnieť až o štvrtinu,“ dodal Macko. Zároveň odporúča, aby si ľudia vybrali radšej zájazdy s kompletnými službami a celodennou stravou – all inclusive – pretože tam už nehrozia žiadne doplatky.
(Zdroj: Plus JEDEN DEŇ)

Orange zaviedol "šrotovné" za staré mobily

7. 5. 2010 Spoločnosť Orange Slovensko zavádza v týchto dňoch tzv. šrotovné na staré mobilné telefóny.
V praxi to znamená, že užívateľ odovzdá na niektorom z pracovísk spoločnosti svoj starý mobil spĺňajúci stanovené podmienky a Orange mu zaplatí aktuálnu cenu, ktorú si záujemca o predaj zistí na webovej stránke Orangeu.
(Zdroj: TASR)

Počas Veľkej noci sa ešte bude lyžovať

31. 3. 2010 Počas Veľkej noci sa napriek výraznému otepleniu v posledných dňoch bude lyžovať ešte v dvadsiatke lyžiarskych stredísk. Po sviatkoch sa však väčšina prevádzkovateľov lanoviek a vlekov chystá sezónu ukončiť. Najviac snehu, do 90 cm, leží na svahoch Vysokých a Nízkych Tatier. Zjazdovky budú otvorené na oboch stranách Chopka, na Štrbskom plese aj v Tatranskej Lomnici. Vleky budú podľa hovorkyne spoločnosti Tatry Mountain Resorts v prevádzke aj po Veľkej noci. Lyžuje sa aj na najvyššie položenej zjazdovke v Lomnickom sedle, kde začiatkom sezóny bol nedostatok prírodného snehu.
Väčšina ostatných lyžiarskych stredísk zaznamenáva rýchly úbytok snehu a po predĺženom víkende chcú sezónu ukončiť. Dvadsať centimetrov technického snehu zostalo ešte na Donovaloch na zjazdovke Záhradište, no teplota sa v utorok vyšplhala takmer na desať stupňov Celzia. Napriek tomu by ešte malo byť podľa hovorcu na Veľkú noc otvorené. Po sviatkoch koniec sezóny plánujú aj v strediskách Veľká Rača, Skipark Ružomberok, na Čertovici a pravdepodobne aj v Plejsoch pri Krompachoch. V stredisku Vrátna zatiaľ o ukončení sezóny nerozhodli. Prevádzkovatelia v nižšie položených lyžiarskych stredísk dúfajú, že zvyšky snehu im do Veľkej noci pomôže uchovať avizované ochladenie s nočnými teplotami pod bodom mrazu. Veľká noc už tradične býva pre horské strediská, pokiaľ to dovolí počasie, posledným vrcholom sezóny. Podľa predbežných rezervácií horských hotelov si aprílovú lyžovačku prídu v tomto roku vychutnať tisícky turistov. Návštevníci sa pre zhoršujúce sa snehové podmienky zatiaľ z pobytov neodhlasujú.
(Zdroj: CAS)

Kofola je päťdesiatničkou

30. 3. 2010 Na začiatku výroby kofoly stáli dvojplatnička, kastról, vareška a vynikajúce znalosti o rastlinných drogách. A vraj tiež sadze, ktoré sa tvorili pri pražení kávy. Kofola, ktorá je slovenským nealkoholickým nápojom číslo jeden sa vyrába už rovných päťdesiat rokov a bezpečne odoláva tlaku známych kolových nápojov. Jej krstnou matkou bola studená vojna.
Československo päťdesiatych rokov nemalo k pivu a vínu atraktívnu nealkoholickú alternatívu, ktorá by konkurovala kapitalistickej kole. Preto boli oslovení farmaceuti, ktorým sa podarilo brilantne namiešať výťažky byliniek, lístia a semien rôznych rastlín. Aj v Amerike boli do prípravy nápojov zapojení lekárnici. Coca Colu vynašiel lekárnik John Stith Pemberton ako liek proti žalúdočným ťažkostiam. Pepsi Colu pripravil zasa lekárnik Caleb Bradham a sirup na kofolu v malom kastróliku na elektrickom variči namiešal vynikajúci znalec rastlinných drog farmaceut Zdenek Blažek. Žijúci pamätník Jaroslav Knap sa na otázku novinárov "Z čoho je kofola?" usmeje pod fúzy a prezradí, že okrem iného z karamelu a výťažkov lístia jahôd, malín, černíc. Po rokoch vyjde najavo, že aj pre výrobu kofoly sa organizovali školské zbery liečivých rastlín. Kofeín sa dal získať ľahšie - z dovezenej kávy. Vynálezca receptu kofoly Zdenek Blažek onedlho po tom, čo v roku 1960 v opavskej Galene rozbehli výrobu sirupu Kofo zomrel. Dividend sa nedočkal podobne ako o desaťročie neskôr Slovák Ján Farkaš, ktorý bol autorom receptúry známeho hroznového nápoja Vinea. Obidvaja vyvinuli nápoje, ktoré ich prežili, ľuďom chutia a zarábajú obrovské peniaze. Zhodou okolností tak kofolu, ako aj vineu vyrába a ich ochranné známky vlastní súkromná spoločnosť Kofola, na ktorej čele stojí podnikavý Čech gréckeho pôvodu Janis Samaras. Kofole sa dnes lepšie darí pod Tatrami ako v Česku. Na Slovensku sa ročne predá 70 miliónov litrov kofoly. Kofole patrí štvrtina nealkoholického trhu. Generálnym riaditeľom slovenskej Kofoly, ktorá postavila moderný závod v Rajeckej Lesnej je Marián Šefčovič.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner