Google sa odvolá proti rekordnej pokute
28. 10. 2022
Americká internetová spoločnosť Google sa odvolá proti rekordnej pokute 4,125 miliardy eur, ktorú má v Európskej únii zaplatiť za zneužitie dominantného postavenia na trhu pri svojom operačnom systéme Android. Firma dnes tiež oznámila, že európski protimonopolní regulátori začali vyšetrovať jej obchod s aplikáciami Google Play. Podnik by tak mohol čeliť ďalšej pokute, uviedla agentúra Reuters.
Tribunál Súdneho dvora Európskej únie v septembri z veľkej časti potvrdil rozhodnutie Európskej komisie EK, že spoločnosť Google zneužívala svoj operačný systém Android na potlačenie konkurencie. Pre nezhodu v jednom bode však pokutu pre Google znížil o päť percent na 4,125 miliardy z pôvodných 4,34 miliardy eur. "Pripravujeme odvolanie," uviedla dnes firma.
Komisia Google za zneužitie dominantného postavenia na trhu pri operačnom systéme Android pokutovala v roku 2018. Google podľa komisie od roku 2011 obmedzoval výrobcov zariadení, ktoré Android využíval. Google sa bránil, že postupoval rovnako ako nespočetné množstvo iných podnikov, rozhodnutie EÚ podľa neho nezodpovedalo ekonomickej realite mobilných softvérových platforiem.
Google od EK za posledných desať rokov dostal za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty. Celková výška vymeraných sankcií presiahla osem miliárd eur. Vlani Google prehral súdny spor o pokutu 2,42 miliardy eur, ktorú dostal od Európskej komisie v júni 2017 kvôli zvýhodňovaniu vlastného porovnávača obchodných ponúk vo výsledkoch internetového vyhľadávania.
Od tohtoročného mája Európska komisia podľa firmy vyšetruje praktiky jej virtuálneho obchodu s aplikáciami Google Play. Podľa augustových informácií agentúry Reuters komisia vyšetruje, či vývojárov aplikácií poškodzuje hrozba Googlu, že firma ich aplikácie z obchodu Google Play odstráni, ak nebudú používať jej platobný systém.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Internet už aj na Mount Evereste
9. 11. 2010
Nepálska súkromná telekomunikačná spoločnosť Ncell spustila vysokorýchlostné internetové služby v základnom tábore pod najvyššou horou sveta Mount Everest.
Služby by mohli využiť desattitisíce horolezcov a cestovateľov, ktoré túto oblasť každoročne navštevujú, napísala agentúra Reuters. Podľa TeliaSonera bude do konca roka 2011 poskytnutý prístup k internetu 90 % Nepálcom, horolezcom a turistom. Telekomunikačná spoločnosť uviedla, že ceny za internet budú nižšie ako hovor zo satelitného telefónu.
Nekalé praktiky na internete
8. 11. 2010
Množstvo internetových stránok, ktoré využívajú spoločnosti na nekalé obchodné praktiky vzrastá.
Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie ich použili pri prezentácii na svojich internetových stránkach viaceré spoločnosti. Podmienkou účasti v súťaži na internete bola registrácia, avšak spotrebiteľov na úvodnej stránke neupozornili, že tá zároveň slúži aj ako objednávka platenej služby na jeden alebo dva roky. Spotrebitelia by mali byť opatrní pri registráciách do rôznych súťaží a odklikávaní všeobecno-obchodných podmienok. Hoci ide často o naoko triviálne informácie, môžu sa tu skrývať formulácie, na základe ktorých môžu spotrebiteľom chodiť nepríjemné faktúry.
Google porušil zákon
4. 11. 2010
Americký internetový podnik Google podľa britských úradov porušil pri získavaní dát pre službu Street View britský zákon o ochrane dát, keď zhromažďoval údaje z privátnych bezdrôtových sietí.
Kancelária komisára pre informácie (ICO) preto oznámila, že uskutoční v Googlu audit jeho praktík ohľadom ochrany dát. Spoločnosť tiež bude musieť zaistiť, že sa vec nebude opakovať a že sa bude riadiť zákonom. Google nedostane pokutu, ale hrozia mu tresty, ak sa odmietne podrobiť nariadeniam.
Posledný štart discovery 1. novembra
3. 11. 2010
Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) potvrdil, že raketoplán Discovery k svojmu poslednému letu odštartuje 1. novembra.
Pôjde už o 39. let tohto raketoplánu. Budúci rok by vesmírna agentúra mala ukončiť lety raketoplánov do vesmíru úplne. Oznámenie prišlo, keď sa tímu odborníkov podarilo vyriešiť problém s únikom paliva. Technici vymenili chybné tesnenie v nádrži, ktoré zásobuje manévrovacie motory raketoplánu. Tie sa používajú na úpravu kurzu plavidla na obežnej dráhe, predovšetkým pri jeho pristátí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).