Globálne ceny toaletného papiera prudko rastú
14. 10. 2022
V dôsledku zákazu vývozu brezy z Ruska priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny, ktorá je potrebná na výrobu toaletného papiera. Toaletný papier je ďalším tovarom, ktorý čelí vyšším nákladom v súvislosti s dopadmi invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Zákaz vývozu ruskej brezy, ktorej drevo pozostáva z krátkych vlákien, vďaka ktorým sú hygienické výrobky mäkšie, vyvolal boj o buničinu, hlavnú zložku pri výrobe toaletného papiera.
Vplyv rozhodnutia je už poznať po celom svete, a to v podobe tenších a drahších úloh papiera, uviedla agentúra Bloomberg. Je to ďalšia kríza, ktorá zasiahla dodávky toaletného papiera, časté obete rôznych výpadkov v dodávateľskom reťazci, ktoré postihli trhy s komoditami od začiatku pandémie.
Jeho nedostatok v roku 2020, keď sa ľudia čeliaci neobvyklím obmedzeniam pohybu v panike vrhli na toaletný papier a ďalší tovar pre domácnosť, bol jedným z prvých varovných signálov rozsiahlych problémov, ktorým bude ekonomika čeliť. Následné omeškania pri nakladaní kontajnerových lodí v prístavoch narušili globálne dodávky drevných vlákien na výrobu papiera.
Rusko v marci zakázalo vývoz brezového dreva v odvete za sankcie, ktoré Spojené štáty a Európska únia zaviedli po invázii ruských vojsk na Ukrajinu. V dôsledku toho priemysel očakáva, že z trhu zmizne 800-tisíc až 1,2 milióna ton buničiny.
Jej ceny sa tento rok zvýšili už asi o 45 percent, pretože náklady na energeticky náročný proces čistenia drevnej štiepky na celulózovú kašu prudko vzrástli. Teraz, keď najväčší výrobcovia v Európe začínajú pociťovať nedostatok dodávok, výrobcovia papiera ešte viac musia bojovať, aby si zabezpečili surovinu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine
12. 10. 2022
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 321/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine bolo schválené 28. septembra 2022, ktorým Vláda Slovenskej republiky podľa § 27k ods. 9 zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení zákona č. 92/2022 Z. z. nariaďuje právnu úpravu tohto príspevku.
Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine sa poskytuje vo výške priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 fyzickou osobou alebo právnickou osobou poskytujúcou ubytovanie v ubytovacom zariadení podľa osobitného predpisu zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 24,20 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov, priemernej dennej ceny za lôžko vykázanej v roku 2021 osobou poskytujúcou ubytovanie, zvýšenej koeficientom 1,1, maximálne vo výške 12,10 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov. Ak osoba poskytujúca ubytovanie neposkytovala ubytovanie v roku 2021, na výpočet výšky príspevku za ubytovanie sa použije priemerná denná cena za lôžko vykázaná v roku 2022 do dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia vlády.
Zmluva o poskytnutí príspevku za ubytovanie obsahuje najmä identifikačné údaje zmluvných strán, predmet zmluvy, výšku a spôsob poskytnutia príspevku za ubytovanie, podmienky poskytnutia príspevku za ubytovanie, vymedzenie času, na ktorý sa zmluva uzatvára, dôvody a spôsob ukončenia zmluvy. Prílohou zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je vzor záznamu o ubytovaní, vzor žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie, vzor čestného vyhlásenia osoby poskytujúcej ubytovanie, že nepoberá príspevok za ubytovanie, čestné vyhlásenie osoby poskytujúcej ubytovanie, že všetky údaje uvedené v žiadosti o poskytnutí príspevku za ubytovanie a v zmluve o poskytnutí príspevku za ubytovanie sú úplné a pravdivé.
Vzor zmluvy o poskytnutí príspevku za ubytovanie je zverejnený na webovom sídle Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky https://www.mindop.sk/. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté od 1. októbra 2022 najdlhšie do 28. februára 2023. Príspevok za ubytovanie sa poskytuje za ubytovanie odídenca poskytnuté do 30. septembra 2022 podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi. Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 219/2022 Z. z. o príspevku za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. októbra 2022.
K
Globálny predaj osobných počítačov rekordne klesol
11. 10. 2022
Globálnym lídrom z hľadiska predaja zostalo čínske Lenovo, aj keď dodávky firmy klesli o 15 percent. Spomedzi veľkých výrobcov zaznamenalo najprudšie zníženie odbytu HP a to až o 28 percent.
Globálny predaj osobných počítačov zaznamenal v uplynulom štvrťroku rekordný pokles. Ekonomická neistota a veľká zásoba nepredaných zásob brzdili ich dodávky štvrtý kvartál po sebe.
Celosvetové dodávky desktopov a notebookov v 3. kvartáli medziročne padli o 19,5 percenta, uviedla poradenská spoločnosť Gartner. To je najprudší pokles, ktorý firma zaznamenala za vyše dve desaťročia sledovania trhu s osobnými počítačmi.
Globálnym lídrom z hľadiska predaja zostalo čínske Lenovo, aj keď dodávky firmy klesli o 15 percent. Spomedzi veľkých výrobcov zaznamenalo najprudšie zníženie odbytu HP a to až o 28 percent.
Podľa ďalšej poradenskej spoločnosti IDC sa odbyt osobných počítačov v uplynulom štvrťroku znížil o 15 percent na 74,3 milióna z 87,3 milióna v rovnakom období pred rokom.
V
Poslednú superpokutu dostala Billa
26. 9. 2022
V parlamente prešla koncom mája novela zákona, ktorá okresáva výšku pokút pre reťazce pri opakovanom porušení povinností. Z miliónových trestov sa tak od júla stali „iba“ päťdesiattisícové. Veterinári však v júni rozhodli o jednej – a poslednej – „superpokute“.
Uložili ju reťazcu Billa na základe kontroly z marca vlaňajška. Sankciu vymerali prevádzkarni v Liptovskom Mikuláši na Smrečianskej ulici, ktorú medzičasom predajca zatvoril. Čo je „jablkom sváru“ tentoraz? Pavlína Kojnok z kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy poskytla HN detaily prípadu.
V
Predaj áut v Európskej únií sa v auguste zvýšil
16. 9. 2022
Predaj nových osobných áut v Európskej únii sa v auguste medziročne zvýšil o 4,4 percenta na 650 305 vozidiel. Vo svojej správe to dnes uviedlo Európske združenie výrobcov automobilov, ktoré sleduje vývoj registrácií. Skončilo sa tak viac ako rok trvajúce obdobie, keď sa predaj každý mesiac znižoval. Počet predaných áut však stále zostáva hlboko pod hodnotami pred pandémiou covidu-19.
Od januára do augusta je predaj stále v záporných hodnotách. Celkovo sa za osem mesiacov tohto roka predalo viac ako 5,99 milióna osobných áut, čo je oproti rovnakému obdobiu vlaňajška prepad o 11,9 percenta.
K rastu v auguste prispeli všetky kľúčové trhy - v Taliansku sa počet registrácií medziročne zvýšil o 9,9 percenta, v Španielsku o 9,1 percenta a v Nemecku o tri percentá. Z menších trhov napríklad v Česku predstavoval rast 0,8 percenta, uviedol už minulý týždeň Zväz dovozcov automobilov, ktorého údaje ACEA preberá.
Automobilka Škoda predala na unijnom trhu v auguste 35.951 áut, čo je medziročný nárast o 11,7 percenta. Jej trhový podiel sa pritom zvýšil na 5,5 percenta, zatiaľ čo pred rokom predstavoval 5,2 percenta. Skupina Volkswagen, kam Škoda patrí, zvýšila augustový predaj v EÚ o 7,9 percenta na 172.017 vozidiel.
V