Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna hlava nie je dokonalá

Tí, čo majú, nikdy nedávajú. Tí, čo dávajú, nikdy nebudú mať.

Hlavná zásada: Neriskovať, nehýbať vecami – každá zmena nesie v sebe riziko.

Najprv hľadajte tam, kde by ste to hľadali naposledy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy optimista

Ak vám ušiel vlak, nevadí. Hlavné je, že ste si stihli kúpiť lístok!

Ak ste stratili tvár, nič sa nedeje – môžete si vybrať masku podľa svojho výberu.

Ak sa príliš pretŕčate, prídete o hlavu. Na druhej strane si konečne budete rovný s ostatnými.

(Murphyho zákonník)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Dobrá rada stojí groš

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)

Elektromobily začínajú strácať dych. Dopyt po nich sa výrazne spomalil

29. 5. 2024 Podiel elektromobilov v predaji nových vozidiel v EÚ aktuálne predstavuje zhruba 12 percent. Predaje elektromobilov (EV) v tomto roku nedosahujú takú dynamiku ako predchádzajúce roky. Dokonca v marci sa ich predalo v rámci EÚ o 11 percent menej.
Čo je dôvodom poklesu záujmu o kúpu elektromobilov?
Vzhľadom na to, že celkovo počet predaných áut podľa štatistík rástol, môžeme konštatovať, že ľudia sa viac priklonili k autám s klasickým spaľovacím motorom. Po dvoch rokoch rastúcich predajov elektromobilov v desiatkach percent to vyzerá, že tento rok môže prísť aj celoročný pokles.
Hlavným dôvodom sú pravdepodobne stále vysoké obstarávacie náklady elektrických automobilov. Tie sú v porovnaní so spaľovacími automobilmi približne o tretinu vyššie. Aj keď náklady na prevádzkovanie elektromobilov sú nižšie, pre mnohých spotrebiteľov je obstarávacia cena stále najdôležitejším faktorom pri zvažovaní kúpy nového automobilu.
Treba dodať, že dotačná pomoc na nákup elektromobilov vo viacerých európskych krajinách bola zastavená, čo má, samozrejme, tiež svoj efekt. V neposlednom rade je problémom elektroáut aj chýbajúca, respektíve pomaly sa rozvíjajúca nabíjacia infraštruktúra. Kým nebude najmä v mestách dostupné väčšie množstvo verejných rýchlonabíjačiek, kde si môžu vodiči autá dobíjať, budú spotrebitelia s kúpou váhať. Nie každý si totiž môže dobíjať svoje elektroauto doma...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Boj proti počítačovej kriminalite

27. 3. 2009 Špecializovaný kurz zameraný na boj proti počítačovej kriminalite absolvovali zástupcovia justičných zložiek. S jej príčinami, podmienkami, odhaľovaním a tiež s jej dokazovaním v reálnom živote sa oboznámili sudcovia, prokurátori a advokáti.
Vďaka získanému certifikátu sa tak stali v rámci Európskej únie súčasťou systému odborníkov na riešenie počítačovej kriminality.
Počítačová kriminalita predstavuje najmä nezákonný prístup k počítačovým údajom, zneužitie systému, či širokú škálu počítačových podvodov. Veľkou oblasťou, ktorá súvisí s počítačovou kriminalitou, je zabezpečenie údajov - dôkazov pre trestné konania s použitím medzinárodnej spolupráce a využitím všetkých zložiek, ktoré v tom smere pracujú, či už sú to justičné alebo policajné orgány.
Prostredníctvom Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť projekt spolufinancovala Európska komisia. V poradí išlo o druhé vzdelávacie podujatie v sérii kurzov, ktoré sa uskutočnia v 11 štátoch Európy a v troch krajinách Ameriky do novembra 2010. Výuku na úrovni základného kurzu, ktorý kombinuje teoretické a praktické aspekty, zabezpečujú národní a zahraniční experti.
(Zdroj: SME)

Keby vládli ženy

26. 3. 2009 Viacerí príslušníci silnejšieho pohlavia sú presvedčení, že ženy by vládnuť nedokázali. História toto presvedčenie popiera.
Nielen schopnou vládkyňou ale aj mnohonásobnou matkou bola bystrá a prakticky založená rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia. Vďaka nej máme školy a zavedenú povinnú školskú dochádzku.
Skúsme si predstaviť, že v politike a svetu vládnu ženy.
1. Stíhali by toho viac
- Možno by potom  priame politické prenosy boli bez urážok a agresivity.
- "Babské" diskusie by boli krátke a vecné (zamestnané ženy nemajú na vykecávanie čas, neprekladajú si veci z jedného dňa na druhý, nenosia si prácu domov, pretože ich čaká ďalšia šichta pri rodine a deťoch).
-  Ženy majú omnoho viac povinností, ktoré sú pre ne prirodzenou súčasťou. Neodsunuli by ich pravdepodobne bokom ani vtedy, keby si na plecia vzali vládnu nad svetom. Ženy stíhajú  pracovať, nakupovať, vyzdvihnúť deti zo školy, urobiť s nimi domáce úlohy, pripraviť večeru, medzitým hodiť špinavú bielizeň do práčky a potom ešte zavolať priateľke a stráviť polhodinu so slúchadlom na uchu. Tí, čo si robia zo ženských debát žarty, vôbec netušia, že ženy môžu klebetiť iba v čase, ktorý si samy pre seba ukoristia.
2. Sociálne problémy by sa riešili citlivejšie a alimenty by neboli iba vtip
- Pri určovaní výživného by sa prihliadlo na to, že okrem desiatej a obeda deti potrebujú aj oblečenie, teplú sprchu, svetlo a tie šikovnejšie chodievajú aj na krúžky.
- Možno by bol aj zákon na čisté toalety bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.
- Zľavy v obchodoch by boli ozaj zľavami a nie reklamným trikom.
- Empatia žien by viedla k citlivejšiemu prístupu k sociálnym problémom.
3. Náklady na vozový park by príliš nezaťažili štátnu pokladnicu
- Ženy si väčšinou nemusia dokazovať svoju dôležitosť drahými autami a silnými motormi, preto by menej zaťažovali štátnu pokladnicu a nevyvolávali by ani zbytočné vojny.
- Ženy neznášajú dlhy (vo svojej fantázii si predstavajú katastrofické scenáre), preto sa nepúšťajú do zbytočných rizík. Jednoducho sú zodpovednejšie a nedokážu si povedať, že nejako bolo a nejako bude.
4. Ženy vedia byť kritické do vlastných radov
- Myslia si, že výlučná  vláda žien nebola dobrým riešením. Byť vodkyňami je skutočne schopných len málo žien. Ženský rozmer musí byť veľmi jemný a kultivovaný, aby ho prijali ženy i muži zároveň. Žena politička musí bojovať nielen s opačným pohlavím ale aj so svojimi súkmeňovkyňami.
- Muži sa na funkcie a moc tešia, ženy ich považujú za príliš veľkú zodpovednosť a tlak. Sú priehľadnejšie, emocionálnejšie, netrpezlivejšie.
Rozhodne by ich však v politike malo byť viac. Aj v tej svetovej, aj v tej našej slovenskej.
(Zdroj: PLUSKA)

Zákaz reklamy alkoholických nápojov

26. 3. 2009 Klub reklamných agentúr Slovenska (KRAS) ostro vystúpil proti poslaneckému návrhu, prostredníctvom ktorého sa má upraviť zákon o reklame. Zákon NR SR posunula do druhého čítania.
Podstatou zmeny a doplnenia zákona č. 147/2001 Z. z. o reklame je de facto úplný zákaz reklamy alkoholických nápojov s výnimkou piva vo vonkajšej reklame, v kinách, na reklamných predmetoch a prostredníctvom sponzoringu.
V dôvodovej správe k návrhu sa uvádzajú informácie o problémoch alkoholizmu a potrebe ochrany mladistvých v súvislosti s tým. Predkladatelia v doložke vplyvov uvádzajú, že návrh nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Výpadok príjmov z reklamy na alkohol dokážu reklamné spoločnosti dokážu vykryť inými aktivitami. Výrobcovia alkoholu podľa predkladateľov tiež nebudú postihnutí.
KRAS tento návrh považuje za nezodpovedný a neprofesiálny. Očakáva negatívny dopad zákona predovšetkým  na mediálny priemysel, ale aj hospodárenie iných právnických osôb pôsobiacich najmä v oblasti kultúry a športu.
(Zdroj: HNONLINE)

Chandler urobil z detektívky umenie a vážny žáner

26. 3. 2009 Pred polstoročím 26. marca 1959, zomrel spisovateľ Raymond Chandler. Pozná ho každý ctiteľ detektívky a Phila Marlowa.
Phil Marlow,  asi 40-ročný detektív s tmavohnedými vlasmi, ktorý pozná i so zavretými očami všetky zákutia Los Angeles a aj medzi zhýralcami si zachováva črty romantického rytiera s mäkkým srdcom, je akýmsi náprotivkom boháčov, vydieračov, narkomanov a nekonečnej predmestskej luzy. Pri záchrane svojej pravdy neváha použiť päste. Nie je to padavka, nemá strach  a nemá špinavé ruky. Rozpráva ako človek svojich čias, s odporom k pretvárke a drsným humorom. Takto jedného  z najoriginálnejších literárnych hrdinov charakterizoval sám jeho tvorca  Raymond Chandler.
Na rozdiel od klasického anglického detektívneho románu Chandler stavil na reálnosť príbehu a opísanie života vo všetkých jeho odtieňoch. Chandler, podľa svojich vlastných slov,  rozhodne nechcel vykresľovať svet, ktorý by voňal.
Viacerí kritici i vyznávači jeho diel sa zhodujú na tom, že Chandler bol zázračný spisovateľ. K zázraku však rozhodne mala ďaleko jeho kariéra. Celý jeho život, hoci bohatý na zážitky a nepredvídateľné výhybky, bol jeden konštantný zápas. Tak, ako mnohí velikáni, bojoval s alkoholizmom a až prílišnou sebakritikou.  Svoj prvý román uverejnil až ako 51-ročný.
Bol to prvý zo siedmich legendárnych románov - Hlboký spánok. Svetu v ňom v definitívnej podobe  podobe predstavil detektíva Phila Marlowa. Obľúbený detektív sa potom objavil aj v ďalších románoch: Zbohom, moja krásna, Vysoké okno, Dáma v jazere, Sestrička, Lúčenie s Lennoxom či Prípad naruby. Mnohé z nich boli sfilmované.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner