Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kapitola: Murphyho desatoro

9. V 90 % prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných 10 % sa ukážu byť aké zlé, že ste to ani nemohli očakávať.

10. Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa začne všetko samo od seba opakovať.

1. Nič nie je v živote také dobré, ako sa to zdá na prvý pohľad.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život s Murphyho zákonmi

Nikdy v živote nie je natoľko zle, aby nemohlo byť ešte horšie.

Bez ohľadu na to, čo sa pokazí, vždy to na prvý pohľad vyzerá byť v poriadku.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude horšie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Informácie pre šéfa

Zháňanie informácií vždy trvá dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Zo všetkých vašich schopností je druhými najviac cenená vaša platobná schopnosť.

Možnosť, že sa na základe príchodu novej informácie veci zmenia, je tým vyššia, čím menej táto informácia s vecou súvisí.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a informácie

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

Kto verí tomu, čo počuje, je šťastný. Kto pochybuje, je múdry.

Ak v počítači nič nefunguje, ale váš diagnostický software hovorí, že je všetko v poriadku, ide o tzv. vládny vírus.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život treba žiť

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

(Zrnká úsmevu)

Ekonomická univerzita zostala v najvyššej kategórii

18. 2. 2010 Minister školstva odporúčanie Akreditačnej komisie, aby Ekonomická univerzita v Bratislave zostala po komplexnej akreditácii v najvyššej z troch kategórií akceptoval. Rektorovi Rudolfovi Sivákovi slávnostne odovzdal dekrét potvrdzujúci začlenenie medzi univerzitné vysoké školy. Slávnostným aktom sa začali na škole oslavy 70. výročia založenia univerzity, ktoré si škola v tomto roku pripomína.
Na minulotýždňovom zasadnutí vo Vysokých Tatrách navrhla Akreditačná komisia univerzitné postavenie aj Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Na ministrove potvrdenie obidve uvedené školy ešte čakajú. Všetky tri uvedené školy mali problém s počtom študentov. Podľa podkladov z ministerstva školstva už kritérium mať maximálne 20 študentov na jedného pedagóga s vyššou akademickou hodnosťou ako PhD splnili.
V komplexnej akreditácii Akreditačná komisia hodnotila 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Od začiatku roka 2009 odsúhlasil minister školstva zaradenie do elitnej skupiny Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite a Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.
Na základe výsledkov akreditácií sa školy rozdelia na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie budú dostávať aj peniaze – s najväčšou sumou môžu rátať univerzity, odborné vysoké školy s najmenšou. Do kategórie odborných vysokých škôl predbežne zaradila komisia Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Zvyšné školy komisia ohodnotila ako vysoké školy bez začlenenia. Všetky školy dostali šancu odstrániť svoje nedostatky do roka od podania návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia prehodnotí opätovne ich výsledky a odporučí ministrovi ich zaradenie. Akreditácia šiestich nových súkromných škôl je plánovaná na august tohto roku a začiatok roka 2011.
Protest voči kritériám komplexnej akreditácie vzniesla Generálna prokuratúra SR, ktorá namietala ich nezákonnosť z dôvodu retroaktivity. Na základe odporúčania ministra školstva vláda napokon protest prokuratúry zamietla.
(Zdroj: SITA, WEBNOVINY)

Microsoft odhaľuje pirátov

18. 2. 2010 Gigant IT dáva do obehu nový aktualizačný balíček tzv. Windows Activation Technologies, ktorý bude upozorňovať na pirátsky softvér. Po zapnutí počítača váš nový Windows 7 hlási nelegálne používanie. Nejedná sa o vírus ani o „fór“ hackera, to len Microsoft odhalil, že nepoužívate originál verziu. Nový aktualizačný balíček by mal v obehu v týchto dňoch.
Šéf spoločnosti Steve Ballmer okrem toho na svetovom kongrese mobilnej komunikácie v Barcelone konanom v týchto dňoch predstavil svoju novinku v mobilnom telefonovaní - Windows Phone 7 Series. Nový operačný systém má do mobilných telefónov priniesť napríklad originálne hry z Xbox Live či jednoduchší prístup na populárne sociálne siete. Zatiaľ čo mobily potešia, "honba na pirátov“ má chrániť. Podľa slov hovorcu Microsoft Slovakia je hlavným cieľom aktualizácie zabezpečiť dostatočnú ochranu používateľov pred neželaným a škodlivým softvérom a súčasne zvýšiť informovanosť používateľov systémov Windows 7 o legálnosti ich operačného systému. Podľa slov hovorcu v súčasnosti na Slovensku evidujú niekoľko desiatok tisíc legálnych stiahnutí novej „sedmičky“. Podľa poslednej analýzy spoločnosti Business Software Alliance je hlásená 43-percentná používateľnosť nelegálneho softvéru. Po tom, čo sa aktualizácia nainštaluje, sama overí, či v počítači nie je nástroj, ktorý bráni technológii balíčka. Ak takýto nástroj nájde, systém Windows naň používateľa upozorní a ponúkne mu riešenia. Užívatelia, ktorí majú „sedmičku“ legálnu, prácu systému nezachytia. Užívatelia, ktorí sa svojím či cudzím pričinením dostali k nelegálnemu softvéru, budú s tým oboznámení ihneď. Pozadie obrazovky sčernie, objaví sa nápis o nelegálnom softvéri a používatelia budú konfrontovaní s neustálymi oznámeniami. Všetky ikony aj miniaplikácie zostanú na svojich miestach, Windows sa nebude vypínať ani reštartovať. Podobných vyhľadávačov pirátov Microsoft využíva aj pri Windows XP a Vista.
(Zdroj: HNONLINE)

Srdce šťastných ľudí je zdravšie

18. 2. 2010 Podľa amerických vedcov šťastným ľuďom hrozí menšie riziko vzniku srdcových chorôb, než smutnejšie naladeným jedincom. Štúdia bola zverejnená v časopise European Heart Journal. Obsahuje prvé dôkazy o vzťahu pozitívnych emócií a kardiologických ochorení. Tieto zistenia by po vykonaní klinických testov holi byť užitočné aj pri praktickej liečbe a prevencii.
Zistené výsledky by mohli mať kľúčový význam pri špecifických odporúčaniach lekárom a pacientom, čo môžu urobiť pre zlepšenie zdravotného stavu. V priebehu desiatich rokoch vedci sledovali 1739 mužov a žien z Kanady. Skúmané osoby boli rozdelené do piatich kategórií, podľa toho, ako často sa u nich prejavovali pozitívne pocity šťastia, radosti, nadšenia a spokojnosti. Ukázalo sa, že pri každom pozitívnom pocite klesalo riziko vzniku srdcových chorôb o 22 %. Najhoršie výsledky dosiahli ľudia, ktorí dlhodobo trpeli depresiou, úzkosťou, strachom alebo zlosťou. Výskum naznačil, že posilňovanie pozitívnych emócií by mohlo pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti mužov a žien v Európe, USA a vo väčšine industrializovaných krajín, pomôcť. Kardiovaskulárne choroby sa spolu s diabetom v roku 2005 podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podieľali na 32 percentách všetkých úmrtí.
(Zdroj: HNONLINE)

Štvordňová dopravno-bezpečnostná akcia

12. 2. 2010 Dnes sa začala celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia. Polícia sa zameria na kontrolu dodržiavania predpisov, bezpečnosti a plynulosti premávky, spôsob jazdy, alkohol za volantom a technický stav vozidiel. Akcia potrvá až do pondelka.
Piatok je na slovenských cestách najnehodovejším dňom, avšak z hľadiska následkov je najhoršia sobota. Vyplýva to zo štatistiky dopravnej nehodovosti. Vlani podľa štatistiky klesol medziročne počet obetí na cestách o takmer 38 %. Podľa štatistických údajov najzávažnejšou príčinou dopravných nehôd býva neprimeraná rýchlosť a alkohol za volantom.
(Zdroj: CAS)

Platby kreditnou kartou na internete

11. 2. 2010 Pre svoju jednoduchosť a rýchlosť sú nákupy cez internet stále obľúbenejšie. Hrozia však aj nebezpečenstvá. Preto si treba pri takýchto nákupoch vybrať osvedčené servery a zabehnuté internetové obchody.
Nevyplácajú sa nákupy u nechránených a nedôveryhodných obchodníkov. Je dobré, ak sa klienti pred nákupom presvedčia, aké skúsenosti napríklad majú s podobným obchodom iní zákazníci. Pri akomkoľvek podozrení je lepšie platbu nevykonávať. Držiteľ kreditnej karty by pri platení v e-shopoch napríklad nikdy nemal zadávať PIN.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner