e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Digitálna stanica pre deti a mladých
20. 1. 2010
Tretie digitálne rádio - Rádio Junior začne skúšobne vysielať od 1. júna verejnoprávny Slovenský rozhlas. Stanica je určená od najmenších detí až po stredoškolákov a tento rok by mala vysielať najmä z archívu.
Zo začiatku sa bude vysielať len cez satelit - Sky link a internet a neskôr aj prostredníctvom niektorých poskytovateľov káblovej retransmisie. Novú službu dnes odobrila Rozhlasová rada a rozhlas tak môže požiadať Radu pre vysielanie a retransmisiu o pridelenie licencie na digitálne vysielanie.
Generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu verí, že už v roku 2011 by Rádio Junior mohlo prinášať nielen rozprávky a hry pre deti a mládež, ale aj vlastné programy určené na vzdelávanie detí. Vo vysielaní by sa mali objaviť tiež súťaže a ankety.
Vysielanie budú tento rok zabezpečovať traja pracovníci, ktorí v súčasnosti majú na starosti prvé dve digitálne stanice SRo - Rádio Litera a Rádio Klasika. Klasika vysiela predovšetkým klasickú hudbu a Litera najmä umelecké slovo.
Ak sa programy týchto troch digitálnych rádií rozšíria a začnú tvoriť vlastné nové programy, budú personálne posilnené a budú mať vlastné rozpočtové kapitoly, v súčasnosti sú finančne pod Rádiom Devín. Program Rádia Junior tento rok už budú uvádzať a neskôr možno tiež moderovať aj deti.
Rektor Trenčianskej univerzity podal demisiu
19. 1. 2010
Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka oznámil, že podáva demisiu. Dnes o tom informoval minister školstva. Minister uviedol, že v ďalšej etape kontroly školy, ktorá čelí škandálu pre udeľovanie expresných diplomov, boli zistené ďalšie porušenia zákona.
Minister ďalej uviedol, že žiadna univerzita si nemôže prispôsobovať celoživotné vzdelávanie tak, že časť tohto vzdelávania uzná ako vysokoškolské. Pochybenia boli zistené aj pri tom, že študentom bol umožnený prestup na inžinierske štúdium. Ministerstvo preverovalo zhruba 300 absolventov a má dôkazy, že študenti absolvovali neprimeraný počet skúšok a zápočtov.
Kontrola na trenčianskej škole pokračuje. Ešte minulý rok bolo trenčianskej univerzite pozastavené právo udeľovať bakalársky titul v študijnom odbore ľudské zdroje a personálny manažment. Minister vyhlásil, že nekritizuje univerzitu ako celok, ale osobné pochybenia jednotlivcov.
Tango ako prostriedok vzájomnej komunikácie
18. 1. 2010
Argentínske tango je nielen tanečný, ale aj hudobný štýl, pochádzajúci z dvoch veľkých svetových prístavov – z argentínskeho Buenos Aires a paraguajského Montevidea. Jeho vznik je silne spätý so sociálnou vrstvou, ktorú tvorili imigranti a takzvaní portenos, teda ľudia, ktorí sa už narodili v prístave. Muži sa po tvrdej práci chceli trochu pobaviť a najmä sexuálne rozptýliť.
A na to nebolo lepších miest, ako kaviarne, bary, kreolský cirkus či nevestince, ktoré sa často vydávali za tanečné podniky so zadnou miestnosťou, kde si tanečnice odchytávali robotníkov a dojednávali obchody. Preto sa až do začiatku dvadsiateho storočia tango považovalo za tanec spodných vrstiev. Napriek tomu ho radi a vo veľkom, samozrejme tajne, tancovali aj ľudia z vyššej spoločnosti,. Dáma by na verejnosti tango nikdy nepredviedla, prostitútka ho zasa naopak, považovala za súčasť svojej práce. Keď argentínske tango priviezli bohatšie vrstvy do Paríža, ten pred ním doslova pokľakol. No a odtiaľ už tango malo len kúsok do celého sveta.
Charakteristickým prvkom argentínskeho tanga je uzavreté držanie tela, čo znamená, že pár tancuje pri sebe tak blízko, že nevidno žiadnu medzeru medzi telami. Druhým poznávacím znamením argentínskeho tanga je pauza, ktorá umožňuje tancujúcim akýsi tanečný dialóg, kedy sa jeden zastaví a druhý pokračuje, bez toho aby opustil pevné objatie. Tradičné školy tanga učia, že vedúce postavenie v sedemdesiatich percentách má muž. On iniciuje pohyby, zatiaľ čo žena cíti príkazy a časovanie z jeho tela. Liberálnejšie školy povoľujú rozdelenie vedenia medzi mužom a ženou pol na pol. Všetko však závisí predovšetkým od samotného páru, keďže tango je založené najmä na vzájomnej komunikácii.
Mobily pomáhajú liečiť Alzhaimerovu chorobu
18. 1. 2010
K takémuto zisteniu sa dopracovali americkí vedci. Okolo antény, z ktorej deväť mesiacov vychádzalo dvakrát denne jednu hodinu elektromagnetické žiarenie s frekvenciou 918 megaherzov, čo je bežné pri mobilných telefónoch, dali do klietok pokusné myši.
Na pokus použili myši zdravé i také, u ktorých umelo vyvolali chorobu. Pamäť v oboch skupinách sa zlepšila „ožiarené“ myši však v testoch dopadli lepšie. Experti sa nazdávajú, že novú liečebnú metódu bude možné využiť aj u ľudí.