e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Vojaci zahraničných misií nebudú oslobodení od platenia dane
4. 3. 2010
Slovenskí vojaci zúčastňujúci sa na zahraničných misiách budú musieť aj naďalej odvádzať zo svojho príjmu daň. Zmenu v zákone a oslobodenie od dane z príjmov mala zakotviť nová legislatívna úprava, ktorá neprešla.
Podľa nej sa malo od dane oslobodiť približne 560 profesionálnych vojakov, z ktorých asi polovica slúži v Afganistane. Práve v Afganistane je rozpätie zahraničného príspevku od 1930 do 3050 eur mesačne. Ročne tak malo ísť do štátnej pokladnice menej o 1,66 milióna eur. Navrhovaná úprava si kládla za cieľ zvýšiť motiváciu vojakov.
Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť sa pokúšal oslobodiť od dane aj príjem policajtov v zahraničí. Oslobodenie sa malo týkať dvadsiatich pracovníkov na medzinárodných misiách Európskej únie (EÚ) a šiestich, ktorí zabezpečujú ochranu Zastupiteľského úradu SR v Bagdade. Štátny rozpočet mal tak prísť ročne o približne 141 000 eur.
Nebezpečná klávesa F1
3. 3. 2010
Spoločnosť Microsoft informovala o novoobjavenej bezpečnostnej chybe v starších operačných systémoch Windows. Tá umožňuje útočníkovi prostredníctvom upravenej webovej stránky získať kontrolu nad počítačom užívateľa. Stačí k tomu zatlačiť klávesu F1.
Novoobjavená bezpečnostná chyba ohrozuje len užívateľov starších operačných systémov Windows, vo verzii 2000, XP a Server 2003, v prípade, že pri surfovaní na internete používajú prehliadač Internet Explorer. Útočník, ktorý sa rozhodne využiť chybu vo svoj prospech, požiada užívateľa prostredníctvom špeciálnej webovej stránky o stlačenie „klávesy pomoci“ F1, čím sa mu otvoria možnosti pre získanie úplnej kontroly nad systémom. V takom prípade systém môže byť zneužitý pri komunikácii spusteného skriptu s pomocníkom Windows Help.
Bezpečnostné riziko obišlo používateľov systémov Vista, 7 či najnovších serverových riešení. Do doby uvedenia opravného balíčku skupine ohrozovaných užívateľov Microsoft odporúča, aby na stránkach ignorovali podozrivé žiadosti o stláčanie klávesy F1.
Po Toyote sa k poruchám vozidiel prihlásil aj Nissan
3. 3. 2010
Svoje vozidlá po Toyote musí opravovať aj Nissan. Do autoservisov sa automobily tejto značky dostanú v dôsledku poruchových bŕzd a nesprávne fungujúceho ukazovateľa paliva na palubnej doske. Celkom pôjde o vyše 540 000 vozidiel. Z nich asi tretina sa dostala na trh Spojených štátov, väčšina však bola určená na Blízky východ a do niektorých ázijských regiónov.
S brzdovými pedálmi majú problémy aj vozidlá Titan Pinup, Armada, Infiniti QX56 a Quest Minivans. Ide o vozidlá vyrobené v rokoch 2008 a 2010.
Na modeloch Nissan Titan, Armada a Infiniti QX56, ktoré zišli z montážnych pásov v rokoch 2005 až 2008 sa zistili problémy s nesprávne fungujúcim ukazovateľom paliva v nádrži. K rovnakej chybe mohlo dôjsť aj na modeloch Nissan Frontier, Pathfinder a Xterra, ktoré sa dostali na trh od januára do marca 2006 a od októbra 2007 do januára 2008.
Informovala o tom agentúra DPA.
Finančná skupina J&T kúpila pre svojho klienta Pravdu
2. 3. 2010
Finančná skupina J&T v úlohe sprostredkovateľa pre svojho klienta kúpila denníky Pravda a Avízo. Novým vlastníkom vydavateľstiev zmienených médií Perex a Avízo sa stala neznáma česká spoločnosť Florena. Jej majiteľ je tajný.
Podľa výpisu z českého obchodného registra je jediným akcionárom Floreny slovenská spoločnosť Insfin. Podľa hovorcu J&T však v súčasnosti už Insfin nie stopercentným akcionárom Floreny. Meno nového klienta je obchodným tajomstvom. Zverejnená nebola ani výška ceny oboch vydavateľstiev, za ktorú britská skupina Daily Mail & General Trust Pravdu a Avízo predala.