e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Elektronické služby v zdravotníctve by mali začať v roku 2013
8. 4. 2011
Slováci budú môcť začať využívať prvé elektronické služby v rámci zdravotníctva pravdepodobne už počas roku 2013. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR K.Zollerová.
Využívanie elektronických služieb by malo v budúcnosti pre zdravotníctvo priniesť veľa výhod, akými sú napríklad elektronická zdravotná knižka, či elektronické objednávanie alebo predpisovanie liekov. Koľko zdrojov sa do informatizácie zdravotníctva naleje v tomto roku, zatiaľ známe nie je.
Slováci o kvalite života v meste
7. 4. 2011
Podľa medzinárodného prieskumu je iba 23 % Slovákov spokojných s kvalitou života vo svojich mestách, 63 % ju vníma ako priemernú a zvyšok považuje za slabú.
Dve oblasti, s ktorými sú mestskí ľudia najspokojnejší a nepovažujú ich za potrebné zlepšiť, sú nakupovanie a kultúra s nočným životom. Prieskum zistil, že 60 % obyvateľov sa narodilo v meste, v ktorom bývajú. Vyše polovica respondentov považuje za akútne zlepšenie v prístupe k zdravotnej starostlivosti, vo verejnej doprave, v parkovaní, v nákladoch na život, bezpečnosti či cenovej prístupnosti bývania.
Slovensko má 80 ložísk energetických surovín, väčšia časť sa zatiaľ nedá využiť.
6. 4. 2011
Na Slovensku sa vyskytuje celkovo 80 ložísk energetických surovín, v ktorých zásoby sa pohybujú v objeme 1,121 mld.ton.
Podľa Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) sa v ložiskách nachádzajú väčšinou nebilančné zásoby (v súčastnosti nevyužiteľné), a to v objeme viac ako 700 mil.ton. V súčasnosti sa eviduje ťažba na 24 ložiskách. Z toho na 12 ložiskách sa ťaží zemný plyn, na 4 hnedé uhlie, na 3 gazolín, taktiež na 3 ropa poloparafinická a na 1 ložisku bitumózne horniny a lignit. Slovensko má však obmedzené zásoby energetických surovín a naďalej zostavá odkázané na dovoz.
Štát zruší regulované nájomné
30. 3. 2011
Od 1. septembra si majitelia reštituovaných bytov budú môcť slobodne narábať so svojím majetkom.
To znamená, že budú môcť nájomcom zvýšiť nájomné alebo vypovedať zmluvu a okrem iného im môžu byt predať za trhovú hodnotu. Ak však majitelia nenájdu s nájomcami spoločné riešenie, môžu im do konca roka vypovedať nájomnú zmluvu. Nájomcovia môžu potom štát požiadať o pridelenie náhradného bytu. Na výstavbu bytov pre vysťahovaných nájomcov by malo ísť do roku 2017 72 miliónov eur.