e-Government
7. 11. 2023
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podľa § 59 ods. 1 písm. b) a d) zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení zákona č. 301/2023 Z. z. ustanovuje znenie novej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 335/2023 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o e-Governmente. Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. septembra 2023.
Informačný obsah o činnosti orgánu verejnej moci pre verejnosť podľa § 6 ods. 3 písm. a) zákona orgán verejnej moci tvorí, zverejňuje a bezodkladne aktualizuje spôsobom, ktorý je spracovaný, štruktúrovaný a prezentovaný, a ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie všetkých informácií, ktoré sú pre používateľa ústredného portálu verejnej správy významné, zabezpečí úplné, správne a dostatočne zrozumiteľné informácie, ktoré zahŕňajú všetko, čo používateľ má vedieť na uplatnenie svojich práv a splnenie si svojich povinností podľa podmienok na ich uplatnenie a splnenie, odkazuje na právne predpisy, usmernenia a iné pravidlá, ktoré majú na uplatnenie práv a splnenie povinností priamy vplyv, ak ide o konanie o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach, zahŕňa aj informácie o jednotlivých úkonoch, ktoré má používateľ na uplatnenie práv a splnenie povinností v danom konaní absolvovať s uvedením spôsobu ich vykonania, úkonoch, ktoré nie je možné v konaní vykonať elektronicky, označení a kontaktných údajoch orgánu verejnej moci, ktorý konanie vedie, spôsobe identifikácie, autentifikácie a autorizácie osoby v konaní, druhu dôkazov, ktoré je možné v konaní použiť a spôsobe ich uplatnenia, riadnom opravnom prostriedku alebo mimoriadnom opravnom prostriedku proti rozhodnutiu v konaní vrátane prostriedkov, ktoré je možné použiť pri nečinnosti orgánu verejnej moci, poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s konaním a o spôsobe úhrady, s uvedením možnosti elektronickej úhrady, lehote na uplatnenie práva alebo splnenie povinnosti, na vydanie rozhodnutia v konaní alebo informáciu o predpokladanej dobe na vydanie rozhodnutia v konaní, jazyku, v ktorom sa konanie vedie a jazyku, v ktorom je možné uplatniť právo alebo splniť povinnosť v konaní, odkaze na webové sídlo, zahŕňa údaje o službách asistovanej komunikácie s orgánom verejnej moci, službách na riešenie problémov a iných obdobných službách, ktoré používateľ môže využiť pri komunikácii s orgánom verejnej moci s uvedením typu služby a účelu, na ktorý je možné službu využiť, označenia a kontaktných údajov orgánu verejnej moci, informácie o poplatku alebo inej platbe, ktorá je spojená s využitím služby vrátane uvedenia spôsobu úhrady, pričom sa uvádza aj možnosť elektronickej úhrady, informácie o lehotách na využitie služby, poskytnutie služby a dostupnosti služby alebo informáciu o predpokladanej dobe poskytnutia služby, ak tieto lehoty nie sú ustanovené osobitným predpisom, jazyka, v ktorom sa služba poskytuje, zahŕňa informácie o neexistencii vnútroštátnych pravidiel v určitej oblasti, životnej situácii a službe podľa osobitného predpisu.
Poskytovanie rekondičných pobytov
15. 6. 2012
Zamestnávateľ je v záujme predchádzania vzniku chorôb z povolania povinný zabezpečovať rekondičný pobyt, rehabilitáciu zamestnancovi, ktorý vykonáva vybrané povolanie.
Na účel poskytovania rekondičného pobytu je vybraným povolaním povolanie, v ktorom sa vykonáva práca zaradená orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva do tretej alebo štvrtej kategórie a rekondičný pobyt splní podmienku účelnosti z hľadiska prevencie profesionálneho poškodenia zdravia. Zamestnancovi sa musí celý čas rekondičného pobytu zabezpečiť programovo riadený zdravotný režim, ubytovanie a celodenné stravovanie. Ubytovanie a stravovanie sa nezabezpečuje pri rehabilitácii v súvislosti s prácou.
Starobné dôchodkové sporenie
1. 3. 2012
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení s účinnosťou od 1. apríla 2012 upravuje rozsah starobného dôchodkového sporenia, právne vzťahy pri vykonávaní starobného dôchodkového sporenia, organizáciu a financovanie starobného dôchodkového sporenia, ako i dohľad nad jeho vykonávaním.
Hlavným cieľom schválenia novelizácie zákona o starobnom dôchodkovom sporení je zabezpečiť dlhodobú finančnú stabilitu dôchodkového systému na Slovensku, vytvoriť priestor pre zvýšenie úrovne poskytovaných dôchodkových dávok a diverzifikovať riziká jednotlivých spôsobov financovania dôchodkových dávok. Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa nevzťahuje na príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colníkov a na príslušníkov ozbrojených síl, ktorí vykonávajú profesionálnu službu v ozbrojených silách.
Coworkingové centrum – kancelária 21. storočia
5. 1. 2012
Coworking vytvára optimálne podmienky pre samostatnú prácu i spoluprácu na väčších projektoch, podporuje kreativitu a vzťahovú synergiu, dokáže vytvárať funkčné komunity profesionálov a rieši väčšinu nedostatkov práce z domova.
V súčasnej dobe aj u nás na Slovensku stále častejšie rezonuje na trhu práce pojem coworking, ktorý vznikol v USA v San Franciscu v roku 2005. Ide o jeden z najzaujímavejších trendov zamestnania, štýl spoločnej práce, pri ktorej podnikatelia – pracujúci na voľnej nohe, nezávisle od seba vykonávajú svoju vlastnú pracovnú činnosť v spoločných pracovných priestoroch. Je dôsledkom premeny spoločnosti, ktorá sa aj vďaka súčasnému rozvoju informačných a komunikačných technológií, stáva čoraz pestrejšou a otvorenejšou, klasické kancelárie strácajú svoj podstatný význam a sú nahrádzané coworkingovým centrom. Dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú pre coworking je niekoľko a tie sa menia podľa aktuálnej situácie ich podnikateľskej činnosti. Hlavnými výhodami coworkingu sú: úspora nákladov; interaktivita, synergia; priestor pre dôveru; flexibilita.
Nie všetci lekári sa vrátia
7. 12. 2011
Odborári podpísali s vládou koncom týždňa memorandum. Dnes vláda schválila návrh ministra zdravotníctva ukončiť núdzový stav od 8. decembra 2011, ktorý bol vyhlásený od 29. novembra 2011.
Odo dneška by mala byť situácia stabilizovaná. Lekári sú zamestnaní na novo, nakoľko vláda zrušila núdzový stav, inak by sa stali nezamestnanými. Desiatky lekárov sa však do práce nevrátili, hoci ministerstvo to umožnilo úplne všetkým, uviedol lekársky odborový predák Marián Kollár.