Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všeobecné ustanovenia

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

(Murphyho zákonník)
Človek a problémy

O problémoch radšej nehovoriť, od problémov utekať!

Pokrok je akt výmeny starých starostí za nové.

Na väčšinu problémov existuje mnoho odpovedí, ale málo riešení. Zatiaľ čo väčšina odpovedí je čiastočne správna a čiastočne chybná, riešenia sú vždy úplne nanič.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

Nezáleží na tom, aká je skutočnosť, ale ako sa javí ostatným.

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy a byrokrati

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Čo hovoria dostupné dáta o spoľahlivosti áut s rôznymi typmi pohonov?

27. 3. 2024 Elektromobily či autá s konvenčnými spaľovacími motormi? Alebo radšej hybrid, ktorý je akýmsi prienikom oboch svetov? Diskusie o tom, ktorý pohon je lepší, zelenší a lacnejší na prevádzku, neutíchajú. Čistokrvné elektromobily majú (z pohľadu nulového lokálneho spaľovania uhľovodíka) nižší negatívny dopad na životné prostredie. Na druhej strane je obstarávacia cena, kde hovoria tvrdé čísla „zo života“ jasnou rečou: vozidlá so spaľovacím motorom sú stále o desiatky percent lacnejšie.
Protiargumentom zástancov elektromobility je, že sa treba pozerať na celý životný cyklus auta a návratnosť obstarávacej ceny v rokoch. Prevádzka vozidla jazdiaceho na batériu je vraj lacnejšia, čím sa úplne alebo aspoň čiastočne vykompenzuje vyššia prvotná investícia do drahšieho typu pohonu. Odhliadnuc od cien tankovania a nabíjania sa tieto názory opierajú o fakt, že batériové vozidlá obsahujú menej pohyblivých častí, čo znamená menej prvkov náchylných na opotrebenie.
V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako je to naozaj s prevádzkovými nákladmi u rôznych typov pohonu, čím sa však čiastočne dotkneme aj environmentálnej stránky. Netreba totiž zabúdať na fakt, že uhlíková stopa elektromobilov ich výrobou nekončí. A to bez ohľadu na to, či ich nabíjate „zelenou“ elektrinou. Taktiež sa pozrieme na problematiku poistiek – či už z pohľadu ich výšky, tak aj samotného krytia škodových udalostí...
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Záchrana dát z počítačového praveku

18. 2. 2009 Vedci vystríhajú, že posledných tridsať rokov dvadsiateho storočia môže byť pre budúce generácie dobou temna. Súborové formáty a médiá sa za posledné roky menili tak rýchlo, že veľkú časť z nich už dnes nedokážeme otvoriť.
Len Britský národný archív má vo svojich databázach 580 terabajtov takýchto dát. Ide o množstvo, ktoré by stačilo na naplnenie skoro šesťstotisíc encyklopédií. Riziko, že prídeme o všetok tento materiál, každým rokom narastá. Prichádzame aj o kultúrny materiál. Kým staré firmy sa digitalizujú do modernej podoby, množstvo starých prehistorických hier a programov už dnes nemáme na čom spustiť.             V múzeách je síce množstvo prehistoriských počítačov, no ak nebude možné ukázať, čo tieto zariadenia v skutočnosti dokázali, je to rovnaké, ako ukázať ľuďom na obrazovke hudobné nástroje, no vymazať všetku hudbu. Vedci európskych univerzít a národných archívov preto začali pracovať na vytvorení univerzálneho programu, ktorý vráti staré dáta a použité programové prostriedky späť do hry. Projekt má názov Keeping Emulation Environments Partable. Program dokáže napodobniť rozhranie akéhokoľvek starého súborového formátu, zariadenia alebo operačného systému. Dokáže prečítať dáta a programy spustiť presne tak, ako keby bežali na pôvodnom hardvéri.  Po zmapovaní histórie sa aplikácia bude rozširovať o nové formáty. Odhaduje sa, že v roku 2010 bude množstvo dát uložených v elektronických dokumentoch osemnásťmilionkrát väčšie ako tých, ktoré sa nachádzajú v knihách. Vedci chcú vytvoriť aj verejnú databázu starých hier a programov, ktoré by si každý mohol stiahnuť a otvoriť priamo na svojom počítači. Mal by teda vzniknúť centralizovaný archív dát   z počítačového praveku.
(Zdroj: SME)

Prvý mobilný telefón na solárnu energiu

18. 2. 2009 V španielskej Barcelone na svetovom kongrese mobilnej techniky vývojári predstavili revolučný mobilný telefón.
Telefón využíva solárnu energiu. Telefón má na sebe pripevnené miniatúrne solárne panely. Prístroje by mohli byť užitočné v priestoroch, kde užívatelia nemajú prístup k elektrickej energii. Na európsky trh by sa prístroj mohol dostať v druhej polovici tohto roku. Technológia si vyžaduje nabíjanie na slnku 10 až 14 hodín  a vydrží 4 hodiny nepretržitého volania. Mobilný telefón sa dá zapojiť aj do elektriny.
(Zdroj: 24HOD)

Lincoln bol podľa historikov najlepším amerických prezidentom

17. 2. 2009 Podľa historikov bol Abraham Lincoln, ktorého 200. výročie narodenia si v Spojených štátoch pripomenuli pred niekoľkými dňami, najlepším americkým prezidentom.
Prieskumu sa zúčastnilo 65 historikov. Odchádzajúci šéf Bieleho domu George W. Bush sa        z celkového počtu 42 prezidentov umiestnil na 36. mieste. Prvé tri miesta okrem Lincolna obsadili Georg Washington a Franklin D. Roosevelt.
(Zdroj: TOPKY)

Register modernej architektúry Slovenska

16. 2. 2009 Vrcholné diela modernej slovenskej architektúry verejnosť nepozná. O to ľahšie je ich ničiť. Preto vedci prichádzajú s Registrom modernej architektúry Slovenska, do ktorého zapisujú najhodnotnejšie stavby 20. storočia. Päť z takýchto stavieb vedci navrhujú okamžite zapísať medzi národné kultúrne pamiatky. Tým by tieto stavby získali štátnu ochranu.
Register bude po dokončení obsahovať vyše 500 diel. Vedci očakávajú podnety od širšej odbornej verejnosti. Na zozname sa stále pracuje. Niekedy rýchlejšiemu zápisu diela do registra bránia chýbajúce údaje. Stáva sa, že  ani architekt - autor nemá potrebné dokumenty a tieto treba potom práce hľadať v archívoch.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner