Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Ľudí delíme na chudobných a bohatých, múdrych a hlúpych. Mať okolo seba samých chudobných je často deprimujúce. Ale mať okolo seba len samých hlupákov, to už radšej ísť do pekla. Je to síce miesto, kde neustále horí oheň, vo vzduchu je cítiť síru a ostanú sa tam všetci tí, ktorí zhrešili – cudzoložníci, modloslužobníci, pokrytci, nadutci a nehanebnice. Ale všimnite si, že o žiadnych hlupákoch v pekle sa nikto nezmieňuje...

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákonník

Dve za sebou idúce rany osudu sú vždy len predzvesťou začiatku.

Ako náhle máte to, čo ste chceli mať, dostanete chuť na niečo iné.

Ak necháme veciam voľný priebeh, dočkáme sa iba trapasu.

(Murphyho zrnká II)
Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

Vec, ktorá je v pokoji, je určite na zlom mieste.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život je žart...

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

(Myšlienky bez cla)

Čo hovoria dostupné dáta o spoľahlivosti áut s rôznymi typmi pohonov?

27. 3. 2024 Elektromobily či autá s konvenčnými spaľovacími motormi? Alebo radšej hybrid, ktorý je akýmsi prienikom oboch svetov? Diskusie o tom, ktorý pohon je lepší, zelenší a lacnejší na prevádzku, neutíchajú. Čistokrvné elektromobily majú (z pohľadu nulového lokálneho spaľovania uhľovodíka) nižší negatívny dopad na životné prostredie. Na druhej strane je obstarávacia cena, kde hovoria tvrdé čísla „zo života“ jasnou rečou: vozidlá so spaľovacím motorom sú stále o desiatky percent lacnejšie.
Protiargumentom zástancov elektromobility je, že sa treba pozerať na celý životný cyklus auta a návratnosť obstarávacej ceny v rokoch. Prevádzka vozidla jazdiaceho na batériu je vraj lacnejšia, čím sa úplne alebo aspoň čiastočne vykompenzuje vyššia prvotná investícia do drahšieho typu pohonu. Odhliadnuc od cien tankovania a nabíjania sa tieto názory opierajú o fakt, že batériové vozidlá obsahujú menej pohyblivých častí, čo znamená menej prvkov náchylných na opotrebenie.
V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako je to naozaj s prevádzkovými nákladmi u rôznych typov pohonu, čím sa však čiastočne dotkneme aj environmentálnej stránky. Netreba totiž zabúdať na fakt, že uhlíková stopa elektromobilov ich výrobou nekončí. A to bez ohľadu na to, či ich nabíjate „zelenou“ elektrinou. Taktiež sa pozrieme na problematiku poistiek – či už z pohľadu ich výšky, tak aj samotného krytia škodových udalostí...
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Falošná autoškola v Bratislave

28. 1. 2009 Odjazdené hodiny, autá s logom a označením autoškola, vybavené priestory a celkom slušná cena za vodičský kurz. Všetko prebiehalo ako v normálnej autoškole, kým sa neukázalo, že ide o podvod.
Autoškola nemala potrebné oprávnenie. Aj keď prevádzkovateľ poslal peniaze poškodeným späť,  títo sa rozhodli podať na neho trestné oznámenie.  Podľa zástupcu Slovenskej komory výcvikových zariadení, inštruktorský preukaz neoprávňuje jeho majiteľa vykonávať výcvik na autách autoškoly, ktorá nie je schválená.
(Zdroj: SME)

Máme "flek" a stojí za to

28. 1. 2009 Toto heslo zaplavilo v uplynulých dňoch tlač aj rozhlas v Českej republike. Cieľom kampane je osloviť mladých ľudí a prilákať ich do armády.
Aj to je jeden zo spôsobov, akým chcú naši západní susedia bojovať proti rastúcej hrozbe nezamestnanosti. Armáda si od nej zase sľubuje vyšší záujem zo strany mladých ľudí. Sľubuje rôzne výhody a istoty. Problémom je však fyzická pripravenosť tých, ktorí prichádzajú na výberové konanie. Ukázalo sa, že dnešní mladí ľudia od 20 do 25 rokov sú na tom fyzicky dosť zle.
(Zdroj: HNONLINE)

Zmení sa filozofia Wikipédie?

27. 1. 2009 Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipédia navrhol zaviesť kontrolu a schvaľovanie textov od nových prispievateľov pred ich publikovaním. Niektorým redaktorom a používateľom portálu sa to však nepáči.
Považovali by to za radikálnu zmenu filozofie Wikipédie, ktorá v zásade umožňuje editovať takmer akýkoľvek článok v encyklopédii každému používateľovi internetu.  Zakladateľ Jimmy Wales požaduje systém revízií, ktorý umožní, aby všetky zmeny v encyklopédii Wikipédia od nových alebo neznámych používateľov schvaľoval pred ich publikovaním niekto z redakcie serveru. Kritici upozorňujú, že tento proces je pracovne náročný a niektoré zmeny sa na stránkach prejavujú neskoro.  
(Zdroj: HNONLINE)

Ničenie mobilov ako hlavná náplň práce

26. 1. 2009 Súčasťou testovania mobilných telefónov sú aj najrôznejšie možné spôsoby ich ničenia. Jedna zo spoločností vlastní jedenásť globálne rozmiestnených centier, v ktorých sa vykonávajú testy na telefónoch pred ich uvedením na trh.
Telefóny, pre ktoré by fanúšikovia obetovali čokoľvek, sú tu  "crashtestermi" rozbíjané, ohýbané, ničené a máčané. Odporcov nemenovanej značky by takáto robota asi potešila. Podstatou profesie však nie je len  rozbíjanie  a ničenie.  Ide o zdĺhavý a náročný proces, vyžadujúci si vysokú odbornosť.  Cesta mobilných telefónov, ktorou musia prejsť od svojho zrodenia v mysliach návrhárov, až po objavenie sa na pultoch predajní, vôbec nie je ľahká. Preto, aj keď sú na tvrdú realitu pripravené dostatočne, hádžme ich o zem s citom.  
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner