Cestná premávka po novom
5. 3. 2024
Novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vychádza z aplikačnej praxe, kedy najmä vozidlá integrovaného záchranného systému, ktoré boli doposiaľ konštruované tak, že ich celková hmotnosť nepresahovala 3 500 kg, tak v súčasnosti pri nezmenenom účele taktického využitia pri záchrane životov a ochrane majetku obyvateľstva Slovenskej republiky, celková hmotnosť týchto vozidiel presahuje 3 500 kg, avšak vo väčšine prípadov nepresahuje 4 000 kg.
Legislatívnou zmenou sa upravuje dĺžka povinnej praxe vo vedení motorového vozidla s právom prednostnej jazdy v kategórii vozidiel C1, t. j. vozidiel, okrem skupiny D1 alebo D, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg a nepresahuje 7 500 kg, ktoré sú konštruované a určené na prepravu najviac ôsmich osôb okrem vodiča, z dvojročnej na jednoročnú. Uvedená zmena v presiahnutí celkovej hmotnosti záchranných vozidiel (nie signifikantnej, t. j. do 15 %) vychádza najmä z dvoch faktorov, a síce, jednak z dostupnosti nových prístrojov a nástrojov určených pre záchranu života a zdravia, ako aj taktického a záchranného vybavenia, o ktoré sa v súlade so svetovými trendmi rozširuje vybavenie záchranných vozidiel a doteraz neboli ich súčasťou. Rovnako navýšenie hmotnosti týchto vozidiel súvisí so zavádzaním elektro mobility, a to najmä hybridných systémov pohonu, kedy samotné batériové články predstavujú nemalú časť navýšenia hmotnosti vozidla. Vzhľadom na vyššie uvedené bolo potrebné reagovať zmenou legislatívy, ktorá umožní skrátiť prax vo vedení vozidla novej skupiny, o ktorú si vodič vozidla s právom prednostnej jazdy rozširuje doterajšie vodičské oprávnenia, o jeden rok. V praxi to znamená, že vodič vozidla s právom prednostnej jazdy, ktorý doposiaľ viedol vozidlo s právom prednostnej jazdy s hmotnosťou do 3 500 kg (pričom dvojročná prax pre túto kategóriu ostáva zachovaná), tak po prijatí legislatívnej zmeny a získaní vodičského oprávnenia pre kategóriu vozidiel C1 bude potrebovať jednoročnú prax vo vedení tohto vozidla, aby mohol následne viesť uvedené vozidlo už s použitím zvláštnych zvukových a svetelných výstražných znamení.
K
Ľahší prístup k bezplatnej právnej pomoci
30. 12. 2009
Bezplatná právna pomoc bude od nového roka prístupnejšia širšiemu okruhu ľudí s nízkym príjmom. Vyplýva to zo schválenej novely občianskeho súdneho poriadku. Podľa súčasného právneho stavu dochádzalo k tomu, že ak žiadatelia pre pár eur nespĺňali kritériá materiálnej núdze, pomoc im nebola poskytnutá. Takéto prípady sa budú môcť posudzovať priamo v Centre právnej pomoci.
Novela zákona prináša zjednodušenie aj pre obete domáceho násilia. Lehotu na podanie návrhu na nariadenie predbežného opatrenie predlžuje počas víkendov a sviatkov. Podľa ministerky spravodlivosti najmä cez víkendy je pre obeť ťažšie zorientovať sa, získať prípadne právnu pomoc a podať návrh na súd.
Objav novej galaxie
29. 12. 2009
Galaxia VIRGOHI 21 sa od ostatných galaxií odlišuje najmä tým, že ani jedna hviezda v jej vnútri nežiari a jej prítomnosť nedokazuje ani žiadne svetlo, ktoré by bol teleskop schopný zachytiť. Veľké množstvo rádiového žiarenia napriek tomu dokazuje, že galaxia skutočne existuje a ani z ďaleka nepatrí k najmenším. Hmota galaxie je v skutočnosti viac než desať miliárd násobne ťažšia ako hmota Slnka.
VIRGOHI 21 je galaxia vytvorená z tmavého materiálu. Ten je pre zrak síce neviditeľný ale zato skutočný. Obrázok sa podarilo zachytiť teleskopu Isaac Newton nachádzajúcemu sa na Kanárskych ostrovoch. Obrázok naznačuje obrysy zvláštnej a neviditeľnej materiálovej hmoty galaxie. Posledné údaje astronómov z britskej univerzity, získané s použitím rádiového teleskopu Westerbork, existenciu spomínanej tmavej galaxie potvrdzujú a zároveň vysvetľujú dôvod, prečo sa tvary susedných galaxií zdajú byť deformované.
Zloženie galaxie VIRGOHI 21 je pre vedcov záhadou. Vodík, ktorého rádiové vlny sa vedcom podarilo zachytiť, tvorí približne iba jedno jej percento. Zvyšných 99 percent tvorí tmavá hmota, o ktorej sa však toho zatiaľ veľa nevie. Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.
Mínusy externého štúdia
29. 12. 2009
Podľa riaditeľa Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) jedným z mínusov externého štúdia na Slovensku je nadmerný počet študentov na jedného pedagóga.
Riaditeľ ARRA si myslí, že externé vzdelávanie na Slovensku stále nedosahuje úroveň denného štúdia. Rozdiel sa viditeľne prejavuje najmä na počte študentov. Programy externého štúdia zvyčajne majú viac poslucháčov. Z tohto pohľadu je aj vzdelávanie, ktoré poskytujú, menej efektívne.
Výnimkou sú tie vysoké školy, ktoré síce ponúkajú externé vzdelávanie, ale zvýšili počet pedagógov, vyčlenili potrebné prostriedky alebo vyvinuli osobitý spôsob poskytovania externého štúdia. Vysokoškolské vzdelávanie bez kontaktu so skúseným a úspešným učiteľom je len samoštúdiom.
Riaditeľ ARRA vidí úroveň vzdelávania na slovenských vysokých školách ako dlhodobý problém. Za titulom idú často mladí študenti, pre ktorých kvalita samotného vzdelávania pre nich nie je dôležitá. Niektoré vysoké školy využili túto situáciu, začali poskytovať externé štúdium a z externistov si urobili zárobkovú činnosť.
Absolventi teda majú diplom, ale chýbajú im reálne poznatky, ktoré mali nadobudnúť na vysokej škole. Preto sú ťažšie uplatniteľní na trhu práce.
Slovensku hrozí poľadovica a snehové jazyky
29. 12. 2009
Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre celé Slovensko výstrahu prvého stupňa. Problém môže nastať s poľadovicou či snehovými jazykmi a závejmi. Výstraha prvého stupňa hovorí, že predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečného javu sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu a jav predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Výstraha na krajnom západe a západe Podunajskej nížiny platí dnes od desiatej v noci (môže sa tvoriť poľadovica), na celom zvyšku západného Slovenska a v strede krajiny okrem poľadovice hrozia aj snehové jazyky a záveje. Na východnom Slovensku varujú hydrometeorológovia pred snehom.