Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a byrokrati

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Odvaha tárať

Ešte aj pivo má zlú chuť, ak ho predpisuje lekár.

Optimista sa nemôže nikdy príjemne prekvapiť.

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Sláva a peniaze...

Hlupákom nazývame človeka, ktorý neurobil kariéru. (Laub)

V porovnaní so schopnosťou rozumne si rozvrhnúť prácu na jeden deň je všetko ostatné detskou hrou. (JohannWolgang von Goethe)

Existujú ľudia, ktorí sa celkom prirodzene postavia do čela a ľudia, ktorí kráčajú poslušne za nimi. (Thákur)

(Myšlienky bez cla)
Zákony života

Keď ste už do toho spadli, tak sa aspoň netrepte. Nie, že by vám nehybnosť pomohla sa z toho dostať, ale aspoň to nebude tak smrdieť.

Zdanie klame. Hlavne vtedy, keď sa zdá byť všetko v najlepšom poriadku.

Človek sa dostane len na chvíľočku na výslnie slávy a do konca života má z toho pripečený mozog.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony a komentáre

Nezáleží na tom, či sa veci pokazia na začiatku, alebo na konci – výsledok je vždy rovnaký.

Komu dal boh úrad, tomu dal i moc. Potom však prišla žena a bolo všetko ináč.

Moc je moc a peniaze sú peniaze.

(Murphyho zrnká II)

Cestná premávka po novom

5. 3. 2024 Novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vychádza z aplikačnej praxe, kedy najmä vozidlá integrovaného záchranného systému, ktoré boli doposiaľ konštruované tak, že ich celková hmotnosť nepresahovala 3 500 kg, tak v súčasnosti pri nezmenenom účele taktického využitia pri záchrane životov a ochrane majetku obyvateľstva Slovenskej republiky, celková hmotnosť týchto vozidiel presahuje 3 500 kg, avšak vo väčšine prípadov nepresahuje 4 000 kg.
Legislatívnou zmenou sa upravuje dĺžka povinnej praxe vo vedení motorového vozidla s právom prednostnej jazdy v kategórii vozidiel C1, t. j. vozidiel, okrem skupiny D1 alebo D, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg a nepresahuje 7 500 kg, ktoré sú konštruované a určené na prepravu najviac ôsmich osôb okrem vodiča, z dvojročnej na jednoročnú. Uvedená zmena v presiahnutí celkovej hmotnosti záchranných vozidiel (nie signifikantnej, t. j. do 15 %) vychádza najmä z dvoch faktorov, a síce, jednak z dostupnosti nových prístrojov a nástrojov určených pre záchranu života a zdravia, ako aj taktického a záchranného vybavenia, o ktoré sa v súlade so svetovými trendmi rozširuje vybavenie záchranných vozidiel a doteraz neboli ich súčasťou. Rovnako navýšenie hmotnosti týchto vozidiel súvisí so zavádzaním elektro mobility, a to najmä hybridných systémov pohonu, kedy samotné batériové články predstavujú nemalú časť navýšenia hmotnosti vozidla. Vzhľadom na vyššie uvedené bolo potrebné reagovať zmenou legislatívy, ktorá umožní skrátiť prax vo vedení vozidla novej skupiny, o ktorú si vodič vozidla s právom prednostnej jazdy rozširuje doterajšie vodičské oprávnenia, o jeden rok. V praxi to znamená, že vodič vozidla s právom prednostnej jazdy, ktorý doposiaľ viedol vozidlo s právom prednostnej jazdy s hmotnosťou do 3 500 kg (pričom dvojročná prax pre túto kategóriu ostáva zachovaná), tak po prijatí legislatívnej zmeny a získaní vodičského oprávnenia pre kategóriu vozidiel C1 bude potrebovať jednoročnú prax vo vedení tohto vozidla, aby mohol následne viesť uvedené vozidlo už s použitím zvláštnych zvukových a svetelných výstražných znamení.
K

Hrady na Považí získali prostriedky na opravu

16. 3. 2010 Tri hrady na Považí, Trenčiansky, Beckovský a Čachtický dostanú v najbližších dvoch rokoch nový vzhľad. Peniaze na opravu hrady získali z fondov Európskej únie.
V majetku obce je Beckovský hrad. Hoci sa obec dlhé roky snažila nájsť spôsob, ako zachrániť kultúrnu pamiatku, z vlastnej kasy rekonštrukciu zaplatiť nemohla. Kamenný hrad na strmom beckovskom brale bol postavený v 13. storočí na oveľa starších základoch. Tvoril súčasť panstva Matúša Čáka. Hrad od 17. storočia chátra. Obec Beckov si možno ako jediná obec na Slovensku zobrala úver na projektovú dokumentáciu vo výške 130 000 eur (4 milióny korún) na opravu hradu. Aj napriek tomu, že obecný rozpočet to zaťažilo, starosta Beckova si myslí, že to bol dobrý krok. Teraz obec získala príspevok takmer 2,5 milióna eur. Zmluvu má podpísať v najbližších týždňoch. Rekonštrukcia musí byť hotová do dvoch rokov. Plánuje sa aj obnova dolnej časti hradu, kde vznikne muzeálne nádvorie. Rovnaké sumy, približne 2,5 milióna eur, získali aj susedné hrady Čachtický a Trenčiansky hrad.
(Zdroj: PRAVDA)

Niektoré druhy hadov dokážu vnímať infračervené žiarenie

15. 3. 2010 Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistili, na akom princípe fungujú termoreceptory niektorých druhov hadov ako sú napríklad štrkáče, veľhady alebo pytóny. Z výskumu vyplýva, že hady infračervené žiarenie skôr cítia než vidia.
Termoreceptory, ktorými hady cítia sú dve malé jamky nachádzajúce sa medzi okom a nozdrami. Hady pomocou nich dokážu zaznamenávať infračervené žiarenie a zamerať a uloviť korisť, ktorá ho vyžaruje, aj v úplnej tme. Týmto spôsobom presne lokalizovať svoju korisť do vzdialenosti jedného metra dokáže väčšina štrkáčov, veľhadov a pytónov. Pri štrkáčovi druhu Crotalus atrox je to dokonca až desať metrov. Až doteraz však vedci nevedeli, aký mechanizmus umožňuje hadom premeniť infračervené žiarenie na nervové impulzy. Podľa niektorých predpokladov za to môže fotochemický proces, vďaka ktorému hady dokážu vidieť v infračervenom spektre. Molekulárny biológ z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistil, že termoreceptory na hlave hadov registrujú infračervené žiarenie ako teplo. Keď sa toto žiarenie dostane do kontaktu s pokožkou termoreceptorov, zahreje sa vnútri tenká membrána, ktorá dokáže zaregistrovať aj nepatrné rozdiely v teplote. Tento signál sa po zahriatí membrány prenesie na nervové vlákna, ktoré následne aktivujú proteín TRPA1. Tento proteín je u cicavcov vrátane človeka receptorom bolesti. Na základe týchto poznatkov odborníci preto predpokladajú, že hady infračervené žiarenie nevidia, ale cítia.
(Zdroj: SME)

Ceny vody sa zvyšujú

12. 3. 2010 S príchodom jari si domácnosti nečakane priplatia za pitnú vodu. Vo viacerých regiónoch vodárenské spoločnosti zdvíhajú ceny o päť až desať percent. Schválil im to regulačný úrad. V Bratislave a okolí voda zdražie o 8,4 %, na Orave o 10 %, na Považí o 5 % a v Žiline a okolí o 7 %. O vyššie ceny už požiadala aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá mieru možného zdraženia zatiaľ nezverejnila.
Domácnostiam vodárne zvyšovali zálohové platby len pred pár mesiacmi z dôvodu januárového nárastu stočného o štyri percentá. Teraz sa ľuďom platby zdvihnú opäť, a to za dodávku vody. Po novom si 4-členná rodina za vodu priplatí navyše o viac ako jedno euro. Nemusí to však byť pravidlom. Platby závisia aj od toho, koľko vody rodina míňa, ako často sa umýva a podobne.
(Zdroj: PRAVDA)

Zem bola kedysi biela

11. 3. 2010 Pripomínala snehovú guľu. Argumentami teraz túto diskutovanú hypotézu podporil tím vedcov z Harvardskej univerzity. Hypotézy vyplynuli z analýzy kanadských hornín, starých vyše 700 miliónov rokov.
Geológovia na ceste do vzdialenej minulosti čoraz viac používajú počítačové modely. Podľa jedného z týchto modelov, ak sa ľad preukázateľne priblíži k tridsiatemu stupňu zemepisnej šírky možno rátať s tým, že zamrzne aj rovník. Pre geologickú epochu, v ktorej na celej Zemi vládne chlad, asi nevymyslíte lepší názov než kryogén. Túto epochu Zem v minulosti naozaj prežila. Geológovia z tímu vedeného Francisom Macdonaldom z Harvardskej univerzity zistili, že v kryogéne, pred 716,5 milióna rokov, ľad prenikol minimálne na desiaty stupeň zemepisnej šírky. Ukázala to analýza skál z oblasti kanadského Yukonu na severozápade krajiny. Geológovia na nich našli výrazné známky niekdajšej prítomnosti ľadu. Tieto skaly vtedy ležali na úrovni tropického mora. Je to prvý rukolapný dôkaz o tropickom zaľadnení v období, keď Zem pripomínala snehovú guľu. Zaľadnenie trvalo minimálne päť miliónov rokov.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner