Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kde končí pozemská púť

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

(Zrnká úsmevu)
Politika a politici

Len deti, blázni a filozofi hovoria pravdu. Preto deti bijú, bláznov zatvárajú a filozof kameňujú.

V politike ide väčšinou o voľbu medzi dvoma omylmi. V tých ostatných prípadoch je na výber ešte aj tretí omyl.

V politike prostriedy svätia prostriedky.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Mnoho je na svete mocného...

Kým niekomu venuješ dôveru, pozri sa najskôr na jeho spôsob života a jeho charakter. (Demosthenes)

Kto chce dôjsť k cieľu, ktorý si stanovil, nech neblúdi po mnohých cestách, ale nech sleduje cestu jedinú. (Seneca)

Každý má poznať svoje možnosti a rešpektovať ich vo veľkých i malých veciach. (Iuvenalis)

(Myšlienky bez cla)
Murphy o láske

Zbraňou mladíka je jeho mladosť, zbraňou je jeho mladosť, zbraňou starca sú jeho peniaze.

Nedomáhajte sa pravdivých informácií o svojom manželskom partnerovi.

sť kvôli láske na kraj sveta vám ešte nezaručí, že tam budete mať od nej pokoj.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Ja nič, to Murphy

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Čerpanie otcovskej dovolenky

23. 1. 2023 Podľa novely Zákonníka práce (zákon č. 350/2022 Z. z.) nárok na tento nový druh dovolenky má otec dieťaťa v rozsahu 2 týždňov, t. j. 14 kalendárnych dní v období najneskôr šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Uvádzané obdobie sa môže predĺžiť o časový úsek, počas ktorého bolo dieťa po pôrode hospitalizované zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo matky (platí, iba ak prvý deň hospitalizácie je zahrnutý do obdobia šiestich týždňov odo dňa narodenia dieťaťa).
Uvedený druh dovolenky je považovaný za nemocenskú dávku zo sociálneho poistenia vyplácanú otcovi dieťaťa Sociálnou poisťovňou. Pripomíname však, že v podstate ide o čerpanie časti materskej (ak má na ňu nárok). Čerpaním otcovskej dovolenky po narodení dieťaťa otcovi sa nepriznáva 14 dní pracovného voľna naviac, pretože čerpaním otcovskej dovolenky sa mu skráti o 2 týždne prípadné čerpanie materského.
Ak teda otec túto možnosť využije, štandardné vyplácanie „materskej“, ktoré trvá 28 týždňov, sa mu rozdelí na dve časti:
1. obdobie maximálne 2 týždňov v období 6 týždňov po narodení dieťaťa a
2. obdobie ďalších 26 týždňov pri starostlivosti o jedno dieťa.
S

Extrémne počasie na Slovensku bude bývať častejšie

28. 3. 2010 Aj na Slovensku budeme častejšie počuť vety typu: „ Počasie sa zase zbláznilo“. Meteorológovia avizujú, že v budúcnosti sa môžu extrémne javy akými sú prívalové dažde, víchrice či dokonca orkány objavovať častejšie ako v súčasnosti. Nestane sa tak zo dňa na deň, bude to otázka desaťročí.
Výskyt extrémnych javov je podľa SMHÚ pre Slovensko typický aj v súčasnosti. Naša krajina sa nachádza v zemepisných šírkach, v ktorých prevláda výrazná premenlivosť počasia. Do budúcnosti podľa odborníkov na Slovensku treba rátať s častejšími búrkami, výraznejšími suchami a prívalovými dažďami. Klimatické zmeny neobídu nikoho. V najbližších desaťročiach meteorológovia predpovedajú nárast teplôt v južnej Európe. V severnej časti kontinentu by sa teploty výraznejšie zvýšiť nemali a v strednej Európe, kde sa nachádza aj Slovensko, rátajú meteorológovia so zvýšenou frekvenciou extrémnych javov.
(Zdroj: PRAVDA)

Učitelia si nevedia poradiť s mobilmi detí

25. 3. 2010 Mobily zo škôl nevyhnal ani zákaz ministra školstva Jána Mikolaja (SNS). Žiaci si pravidlo nevšímajú, telefóny na hodinách naďalej používajú a učiteľov hnevajú aj počúvaním hudobných mp3 prehrávačov. Podľa rezortu si s problémom majú poradiť samy školy. Kto neuposlúchne môže dostať aj dvojku zo správania. Vyhláška povoľuje používanie mobilných telefónov počas vyučovania iba v mimoriadnych prípadoch po súhlase učiteľa.
Mnohé školy majú však s rešpektovaním vyhlášky problémy. Nie je známe, koľko detí chodí do školy s mobilom. Posledný prieskum je ešte z roku 2006. Spoločnosť AISA Slovakia vtedy zistila, že mobilný telefón používa až 60 percent detí vo veku 8 až 15 rokov. Použitie mobilného telefónu počas vyučovania priznala takmer polovica žiakov. Podľa psychologičky žiaci neraz zneužívajú mobily počas písomiek na posielanie správnych odpovedí. Učiteľom sa ťažko dokazuje, že to robia naozaj. Do odoslaných správ im totiž nahliadnuť nemôžu. Učitelia si podľa ministerstva disciplínu na hodinách musia vynútiť. Vyhláška poskytuje vyučujúcemu právomoc zasiahnuť v prípade znižovania kvality výchovno-vzdelávacieho procesu. Novú vyhláška, do ktorej by doplnili mp3 prehrávače, na ktoré sa učitelia sťažujú tiež, rezort nepripravuje. Podľa ministerstva môžu mp3 prehrávače školy zakázať vo vlastných školských poriadkoch. Psychologička upozorňuje, že mobilmi by sa nemali zaoberať len školy, ale aj rodičia. Mali by zvážiť, kedy deťom telefón kúpia. Ak ho dostanú priveľmi skoro veku, môžu sa uzavrieť do seba. Prestanú komunikovať so spolužiakmi a cez prestávky radšej hrajú hry alebo esemeskujú.
(Zdroj: PRAVDA)

Najviac študentov sa hlási na medicínu, právo a manažment

24. 3. 2010 Medzi uchádzačmi o vysokoškolské štúdium aj v tomto roku dominujú medicína, právo či manažment. Vyplýva to z ankety ČTK medzi vysokými školami. Na technické smery sa hlási najmenej ľudí. Počet voľných miest nezriedka prevyšuje záujem. Odborníci však varujú, že slovenskej ekonomike v budúcnosti môžu chýbať práve hutníci či strojári s vysokoškolským titulom. Prihlášky na väčšinu vysokých škôl je možné si podať do konca marca.
Na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave je už tradične najväčší záujem o všeobecné lekárstvo, právo, manažment, psychológiu, žurnalistiku či tlmočníctvo. Počet podaných prihlášok niekde je päť až desaťnásobne vyšší ako počet ponúkaných miest. Podobná situácia je aj na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, kde sa najviac uchádzačov hlási na psychológiu či zubné lekárstvo. Na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, či na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave patria k najžiadanejším psychológia, masmédiá a cudzie jazyky. Na Ekonomickej univerzite (EU) v Bratislave je populárny manažment a cestovný ruch, na Žilinskej univerzite (ŽU) je to informatika a telekomunikácie. Podľa väčšiny oslovených škôl si uchádzači o vysokoškolské štúdium stále vyberajú programy zodpovedajúce ich osobným záujmom bez zásadnejšieho dôrazu na potreby trhu. Na Slovensku sú dve desiatky verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl, na ktorých študuje viac než dvestotisíc poslucháčov denného a externého štúdia.
(Zdroj: SME)

Predaj nezdanených pohonných látok v Česku

19. 3. 2010 V Česku sa rozmáha predaj nezdanených pohonných látok. Štátu spôsobuje vážnejšie škody, než doteraz odhadovali úrady. Podľa prvých presnejších prepočtov spracovaných spoločnosťou Benzina pre úradníkov a poslancov, môže ísť ročne o 8 miliárd Kč (316,41 milióna eur).
Pracovníci Benziny na analýze pracovali pol roka. Generálny riaditeľ podniku uviedol, že štát vlani len pri odhalení čiernych dovozov z rakúskeho Linzu prišiel za 7 mesiacov o 3,5 miliardy Kč. Štatistiky potvrdzujú, že nezdanený benzín sa vozí aj z Nemecka a Poľska. Od minulého roka sa pribúdajúcimi podvodmi zaoberá medzirezortná skupina, ktorá za účasti petrolejárov, colníkov, polície a ministerstiev pripravuje súbor opatrení na obmedzenie tejto trestnej činnosti. Napríklad chce presadiť iný spôsob výberu dane, než ten, ktorý sa teraz uplatňuje v Európskej únii. Do úvahy prichádza aj povinná registrácia obchodníkov s palivami. Na trhu sa pohybuje približne 300 miliónov litrov nezdanených pohonných látok, čo sú takmer 4 % ich českej ročnej spotreby. Regulárna cena benzínov v Česku sa skladá zo štyroch položiek: 8 Kč cena základnej suroviny, 12,84 Kč spotrebná daň, 5 Kč daň z pridanej hodnoty a 5,16 Kč marža pre rafinériu, distribútora a pumpu. Celkom 31 Kč. Podobné podvody už Česko zažilo v prvej polovici minulého desaťročia s ľahkými vykurovacími olejmi. Vtedy štát vtedy prišiel asi o 60 miliárd Kč. Princíp podvodov spočíval v tom, že vykurovacie oleje, ktoré neboli zaťažené daňou, sa následne papierovo transformovali na chemicky úplne totožnú ale zdanenú a oveľa drahšiu motorovú naftu. Zákon o farbení vykurovacieho oleja, ktorý by sa tým odlíšil od motorovej nafty, bol prijatý až po troch rokoch prieťahov. Vďaka nemu sa podvody v tejto oblasti podarilo zastaviť. Vo väzení skončil 20 ľudí, traja obchodníci s palivom boli zavraždení.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner