Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Tisícky inteligentných civilizácií vo vesmíre
6. 2. 2009
Podľa vedcov sa vo vesmíre nachádzajú tisícky inteligentných civilizácií. Len v našej Mliečnej dráhe ich môže byť až 38 000.
Pravdepodobnosť výskytu inteligentných
civilizácií zvyšuje aj objav vyše 336 exoplanét, nachádzajúcich sa mimo našej
Slnečnej sústavy. Tieto obiehajú okolo hviezd a na svojom povrchu majú
relatívne vhodné podmienky pre existenciu života. Prácu vedcov dokumentuje
odborný magazín Journal Of Astrobiology.
K možnosti nadviazať spojenie s niektorou z týchto
civilizácií sa však vedci zatiaľ stavajú skepticky. Vychádzajú z počítačových
simulácií možného vývoja v jednotlivých galaxiách.
Komáre na technologickej konferencii
5. 2. 2009
Zakladateľ Microsoftu, dnes aktívny filantrop, Bill Gates vypustil na účastníkov technologickej konferencie v Kalifornii roj komárov. Chcel tým upozorniť na potrebu riešenia problémov s maláriou v chudobných krajinách. Niektorí účastníci ocenili Gatesov zmysel pre humor a dodali, že jeho čin ich inšpiroval k pomoci.
Úplný zákaz fajčenia prináša prvé pozitívne výsledky
5. 2. 2009
V európskych krajinách došlo k štatisticky významnému poklesu akútneho infarktu myokardu. Na Slovensku má ochranu nefajčiarov zabezpečiť novela zákona o ochrane nefajčiarov.
Okrem ochrany zdravia sa tiež očakáva, že sa zníži ponuka tabakových výrobkov a zlepší kontrola
fajčenia. Fajčenie je rizikovým faktorom niekoľkých ochorení. Údaje
Štatistického úradu SR z roku 2006 hovoria, že na Slovensku fajčí 38 % dospelej
populácie. Až 52 % z nich je vo veku od 15 do 29 rokov.
Štyridsiatky na cestách zostali
4. 2. 2009
Niektoré mestá a obce avizujú, že pred školami, poliklinikami a na sídliskách, kde je zvýšený pohyb chodcov, zostanú spomalené úseky so štyridsiatkou.
Rokujú o tom s dopravnými inšpektorátmi. Vodiči by si preto mali všímať dopravné značky.