Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Čo bolo na počiatku?

Chyba je matkou, otcom, synom i dcérou pokroku.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

(Murphyho zákonník)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kolíska práva

Dane sú nervy štátu.

Prirodzené právo je to, ktoré príroda naučila všetky tvory.

Nijaký zákon nie je dosť výhodný pre všetkých.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho vynálezy

Nehorľavé zápalky sú ideálne najmä pre rodiny s malými deťmi a hasičov.

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

(Murphyho zrnká II)
Oheň a voda

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

(Zrnká úsmevu)

Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí

27. 9. 2023 Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.

B
(Zdroj: aktuality.sk)

Mobilní operátori nechávajú kredit prepadnúť neoprávnene

16. 2. 2009 Tvrdí to Komisia pri Ministerstve spravodlivosti SR zriadená na posudzovanie neprijateľných zmluvných podmienok. Komisia podala svoj prvý podnet združeniam na ochranu spotrebiteľov.
Združenia  môžu podať hromadnú žalobu na súd. Podľa ministra spravodlivosti nie je dôvod, aby občan prišiel o svoj zaplatený kredit bez toho, aby ho pretelefonoval. Komisia konala na základe informácií z médií, pričom sa opierala o rozhodnutie rakúskeho súdu v podobnom prípade na podnet organizácie na ochranu spotrebiteľov. Komisia má piatich členov, okrem zástupcu z rezortu spravodlivosti sú jej členmi zástupcovia rezortov financií a hospodárstva ako aj Slovenskej obchodnej inšpekcie.
(Zdroj: PRAVDA)

Piatok trinásteho

13. 2. 2009 Strach z piatku trinásteho má svoj špeciálny názov - paraskavedekatriafóbia. Okrem koncovky fóbia naprosto nezrozumiteľný. Otázka znie, či sa celá Európa, alebo svet boja v rovnaký deň.
Ukazuje sa že nie.  Španieli a Gréci sa boja, ak príde utorok trinásteho, Taliani sa zase obávajú piatku sedemnásteho. Strach má na svete dokonca svoju špecifickú kalendárnu organizáciu. Kto sa teda chce báť, nemal by sa báť len tak, neorganizovane. A kto je odvážny a rozhodne sa nebáť systematicky, môže sa obrniť argumentom, že po roku 1307 až do začiatku dvadsiateho storočia sa v piatok trinásteho nič významnejšieho neudialo. Skupina nerozhodných môže zaujať neutrálny postoj, lebo ďalší piatok trinásteho príde už o mesiac.
(Zdroj: HNONLINE)

Fajčiarom "prituhuje"

13. 2. 2009 O tom, či od 1. apríla budú fajčiari v bare sedieť za stenou, alebo budú musieť vydržať celkom bez cigarety, rozhodne dnes parlament. Nie je vylúčené, že Slovensko sa pridá ku krajinám s úplným zákazom fajčenia v reštauráciách. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby boli milovníci nikotínu v reštauráciách od nefajčiarov oddelení múrom.
Zákaz fajčenia by mal byť v školách, v nemocniciach, na všetkých úradoch a týkal by sa aj Národnej rady SR. Zákaz fajčiť by sa mal rozšíriť na letiská a najbližšie okolie zástavok mestskej dopravy. Na dodržiavanie pravidiel by mali okrem mestských policajtov dozerať aj štátni. Na mieste, kde platí zákaz fajčenia, prevádzkovateľ podniku musí umiestniť viditeľný oznam, kde a komu sa môže nefajčiar sťažovať. Za nezverejnenie oznamu sú pokuty od 330 do 3300 eur.
(Zdroj: PRAVDA)

Školákom začínajú jarné prázdniny

13. 2. 2009 Prvé sú na rade deti a mládež zo západného Slovenska (Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj). Prázdniny majú od 16. do 23. februára. Od 23. februára do 2. marca je na rade východ Slovenska (Košický a Prešovský kraj). Od 2. marca do 9. marca ich vystriedajú dievčatá a chlapci na strednom Slovensku (Banskobytrický, Žilinský a Trenčiansky kraj).
Veľkonočné prázdniny budú od 9. do 15. apríla. Letné prázdniny začnú 1. júla. Počas školského roka 2008/2009 majú školáci spolu 187 vyučovacích dní.
(Zdroj: TASR, AKTUALNE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Hermína
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner