Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Rozvody zhoršujú klimatické zmeny
24. 2. 2009
Podľa jedného austrálskeho senátora majú rozvody nielen sociálne ale aj environmentálne dopady a zhoršujú klimatické zmeny.
Rozvedené páry potrebujú
viac izieb, viac elektriny a viac vody. Zostať v manželskom zväzku je pre planétu
lepšie. Rozvod vedie slobodných k márnotratnému spôsobu života.
Koordinovaný postup bánk voči slabnúcim menám
23. 2. 2009
Centrálne banky Maďarska, Česka, Poľska a Rumunska sa dohodli na koordinovanej intervencii svojich slabnúcich mien.
Ihneď po zásahu kurzy forintu, koruny i
zlotého posilnili. Česká koruna sa dostala pod 28 Kč za euro. Banky sa dohodli
tiež na tom, že v otázke kurzov budú aj
naďalej vystupovať koordinovane. Táto
koordinácia medzi centrálnymi bankami strednej Európy je dôležitá preto, aby
miestne meny netrpeli neoprávneným výrazným oslabovaním.
Ujasnite si, na čo budete používať internet
20. 2. 2009
Skôr, ako sa rozhodnete pre určitý typ internetu je dôležité si ujasniť, na čo ho budete používať. Platiť za vysoké prenosové rýchlosti, keď internet potrebujete na čítanie pošty či prezeranie internetových stránok je zbytočné.
Vtedy postačí aj balík s obmedzeným počtom
prenesených dát. Ak však chceme hrať on-line hry, sťahovať videá, filmy či
hudbu, oplatia sa vyššie rýchlosti.
Dôležitú úlohu zohráva okrem rýchlosti
latencia - čas, za ktorý sa dostanú dáta z počítača na server a ďalšie dáta ako
odpoveď zasa naspäť.
Podceňovať netreba ani vývoj a investíciu do
starších technológií treba poriadne zvážiť.
Treba si tiež zistiť, akí operátori -
poskytovatelia pripojení majú ku vám prístup. Oplatí sa využívať komplexné
služby od jedného poskytovateľa - tzv. Triple play.
Dôležité je zistiť si zmluvné podmienky
pripojenia. Napríklad si overiť, či môžete dáta sťahovať neobmedzene pri
rovnakej rýchlosti, alebo či ju operátor po prekročení stanového limitu zníži.
Pozor si treba dať aj na ponúkané bonusy. Nehanbite sa pri prepočtoch použiť
kalkulačku.
Muži a ženy hrešia odlišnými spôsobmi
19. 2. 2009
Vyplýva to zo správy Vatikánu. Podľa katolíckeho prieskumu je najčastejším hriechom žien pýcha. U mužov je to sexuálna žiadostivosť.
Správa je založená na štúdii
spovedí, ktoré vykonával 95-ročný jezuitský kňaz. Závery správy vo vatikánskom denníku podporil jeden z
teológov Pápežského domu. K ďalším hriechom žien patrí závisť, hnev, smilstvo a
lenivosť. K ďalším mužským hriechom
patria obžerstvo, lenivosť, hnev, pýcha, závisť a lakomstvo.