Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Tvrdá regulácia internetu
3. 6. 2009
Internet bez obmedzení sa pravdepodobne stane minulosťou.
Minister kultúrny pripravil novelu zákona o vysielaní a
retransmisii, podľa ktorej sa akékoľvek audiovizuálne mediálne služby
pripomínajúce televíziu na webe budú riadiť rovnakými podmienkami ako klasické
televízie.
Mediálne zákony podľa smernice europarlamentu o audiovizuálnych mediálnych
službách musí Slovensko prispôsobiť do
decembra.
Internetoví vysielatelia musia napríklad
splniť požiadavky na vlastné logo a
smajlík s vekom.
Napriek tomu, že smernica europarlamentu prikazuje všetkým štátom únie regulovať
internet, každá krajina si mieru kontroly má určiť sama.
Cieľom novely zákona má byť najmä ochrana mladistvých pred pornografiou
či zabezpečenie rovnakých podmienok súťaže pre televízie a internetové televízne
vysielanie.
Nový cestný zákon zvyšuje bezpečnosť aj počty kontrol na cestách
3. 6. 2009
Polícia si opäť posvietila na nedisciplinovaných vodičov. Minulý týždeň sa policajti zamerali predovšetkým na rýchlosť. Ale nielen na ňu.
Napriek tomu, že mimoriadne kontroly polícia ohlásila
vopred, z viac ako 7 000 priestupkov
bolo prekročenie rýchlosti zistené až vo vyše 4 500 prípadoch.
Štatistiky zatiaľ ukazujú, že prísnejšie pravidlá prispeli k
zníženiu úmrtnosti na našich cestách. Oproti rovnakému obdobiu minulého roku došlo k poklesu o 23 %.
Inštitút Ineko zverejnil najnovší rebríček, v ktorom viacerí odborníci označujú nový cestný zákon za druhé najlepšie opatrenie roka 2008. Či prísnejšie pravidlá naozaj Slovensku
pomôžu však ukážu až nasledujúce mesiace.
Dopravné značky upozorňujú aj na migrujúce žaby
8. 4. 2009
Migrujúce žaby musia na mnohých miestach prekonať aj frekventované úseky cesty, pričom mnoho z nich zahynie pod kolesami áut. Na výskyt migrujúcich žiab upozorňujú vodičov aj dopravné značky.
Ide najmä
o úseky, kde paralelne s vozovkou tečie
horská bystrina či potok, alebo je pri nej močiar. Žaby sa najintenzívnejšie
premiestňujú v nočných hodinách a vodiči by k nim preto mali byť ohľaduplní.
Utorok je najstresujúcejší deň v pracovnom týždni
7. 4. 2009
Najviac ľudí sa v práci cíti byť pod psychickým tlakom v utorok dopoludnia. Vyplýva to z britskej štúdie. Podľa nej je to takmer polovica britských pracujúcich.
Štúdia hovorí, že pondelkom väčšina zamestnancov prepláva zotrvačnosťou,
snažia sa opäť uviesť do chodu mozog a na internete preberajú zážitky z
víkendu. Tvrdá pracovná realita prichádza v utorok, kedy zamestnanci trávia
prvú časť dňa prehrabávaním e-mailovej pošty, ktorú v pondelok ignorovali. Ale o 11:45 prichádza moment, keď je treba
začať riešiť problémy. Takmer každý
piaty zamestnanec v utorok odchádza z práce neskoro, pretože pracuje navyše,
aby dobehol to, čo v pondelok zanedbal.