Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Výstava Povstalecké nebo
26. 8. 2009
Výstavu Povstalecké nebo pripravovali jej autori dve desaťročia. Každá fotografia, každé meno z archívu je špičkou ľadovca silného príbehu.
Festival ryšavých
25. 8. 2009
Holandské mesto Breda privíta červenovlasých ľudí z celého sveta na Medzinárodnom dni červených hláv, ktorý sa uskutoční 5. a 6. septembra.
Svet z bicykla
24. 8. 2009
Istý francúzsky pár sa vydal na cestu okolo sveta na bicykloch. Aj keď v pláne mali len 2 - 3 roky, nakoniec bolo z toho takmer 14 rokov, počas ktorých sa im dokonca narodila dcéra. Zosadnúť z bicykla ich prinútilo len to, že ako 6-ročná musela do školy.
Vyskúšajte
to a uvidíte. Nepotrebujete na to naozaj nič, iba bicykel.
Nenalievajte do ostrekovačov saponát, radšej použite dámsku pančuchu
12. 8. 2009
V posledných dňoch všetci vodiči pre prudké prehánky testovali stierače. Miestami bolo dažďa toľko, že okná sú čisté. Sú však aj také dni, keď sa automobily pri jazde doslova prebíjajú cez mračná rozličného lietajúceho hmyzu.
Svoje putovanie na kapote a na
čelnom skle automobilov končia mnohí jedinci z ríše hmyzu. Vodičom
zhoršujú výhľad, ťažko sa odstraňujú a veľmi ľahko a s obľubou na čelnom skle nechávajú
nepekné mastné šmuhy. V noci tieto
mračná hmyzu takmer znemožňuje výhľad na cestu.
Vodiči by však nemali dávať na
rady, ktoré im odporúčajú priliať do ostrekovačov saponát! Telíčka hmyzu síce
saponát možno odstráni lepšie, ale zároveň prudko odmasťuje nielen sklo, ale aj
gumičky stieračov, ktoré potom vŕzgajú,
skáču po skle a nestierajú, hoci by mali. Sklo totiž nie je také hladké,
ako sa nám zdá na prvý pohľad. Pri poriadnom zväčšení by bolo vidieť poriadne
zvrásnený povrch. Sklo navyše tiež koroduje, len iným spôsobom ako kovy.
Sklá od mušiek najlepšie čistia
superkoncentráty, ktoré sa dajú riediť až v pomere 1 : 100, alebo koncentrovaná
letná zmes. Letná zmes by mala obsahovať povrchovo
aktívne látky, vďaka ktorým možno hmyz rýchlo odstrániť bez toho, aby bola
agresívna na lak vozidla a voči plastovým krytom svetlometov.
Ak máte v ostrekovači iba
vodu, možno pomôže rada: Keď mušky už zaschnú a nejdú dole po dobrom,
treba sklá namočiť a chvíľu počkať. Pri odstraňovaní ako prvú pomoc je
možné použiť kus dámskej pančuchy navlečenej na špongiu. Tento trik je lepšie
používať len na čelné sklá. Automobilovému laku treba dopriať trpezlivosti
– nastriekať odstraňovač hmyzu, použiť dostatok vody a čas.