Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Pripojenie na internet dostalo prednosť pred sexom
18. 12. 2008
Prieskum v Spojených štátoch amerických, ktorého sa zúčastnilo 2 119 respondetov, ukázal, že takmer polovica žien (49 %) a asi tretina mužov (30 %) by sa na dva týždne radšej vzdali sexu, ako by mali zostať rovnaké obdobie bez pripojenia na internet.
Internet získal najvyššie hodnotenie tiež pri hodnotení vecí, bez
ktorých ľudia nemôžu žiť. Umiestnil sa pred predplatným káblovej televízie,
večerou v meste, nakupovaním oblečenia a členstvom v posilňovni aj pred
sledovaním televízie.
Takmer 80 % ľudí uviedlo, že vďaka internetu sa zlepšil ich kontakt s
priateľmi a rodinou a 58 % opýtaných je presvedčených, že internet im umožnil
efektívnejšie nakupovať.
Zzz-mailing
17. 12. 2008
Vedci "objavili" nový typ námesačného správania. Ide o mejlovanie v spánku.
Nazvali ho
"zzz-mailing". Ľudia sa v spánku posadia k
počítaču, naštartujú ho a posielajú rôzne maily. O tom, čo vyvádzajú, sa
väčšinou dozvedia až na ďalší deň, keď sa začnú ozývať adresáti takýchto
mailov. Lekári nevylučujú, že pod
takéto správanie sa môžu podpísať lieky.
Stravovací režim vianočného kapra
17. 12. 2008
Vianočný kapor má prísny stravovací režim. Na rozdiel od obyčajného kapra má upravený jedálny lístok. Veľa jesť môže na jar, v lete a na jeseň, no cez zimu musí hladovať. Okrem planktónu mu rybári servírujú aj pšenicu a kukuricu. Tú dostáva ako energetickú náhradu, ktorú môže využívať na stavbu svojho tela.
Takmer všetky vianočné kapry pochádzajú z rybníkov v Čechách.
Chyba v programe Internet Explorer
17. 12. 2008
Na odkazy z neznámeho zdroja je lepšie neklikať.
TV Nova a denník idnes.cz upozornili na chybu v počítačovom
programe na prehliadanie internetových stránok od Microsoftu. Chyba umožňuje
nainštalovať do počítača užívateľa nežiadúci kód, ktorý cudzej osobe umožní
zneužitie počítača a jeho dát. Preto je pri otváraní e-mailov dôležitá
opatrnosť.
TASR