Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Miesto väzenia elektronický náramok
9. 1. 2009
Podľa rezortu spravodlivosti je v prípade najmiernejších deliktov niekoľkomesačný pobyt za mrežami zbytočný a nákladný.
Domáce väzenie alebo verejné práce by boli
výrazným ušetrením pre štát. Elektronické náramky by umožnili monitorovanie
odsúdených, ktorí si budú odpykávať trest mimo nápravného zariadenia.
Náramky pripomínajú hodinky, sú odolné voči vode a možno ich zložiť len za
pomoci špeciálneho zariadenia. Náklady na zariadenie by znášal samotný
odsúdený.
Tatranský folklór alebo Slovensko sa súdi
9. 1. 2009
Tatranci na seba podávajú trestné oznámenia a menia tabule s označením miest a obcí.
Dôvodom je vyše jedenásťročný spor Štrby a mesta Vysoké
Tatry o územie Štrbského Plesa, ktoré si nárokujú obidve samosprávy. Slovenské
súdy raz dávajú za pravdu jedným, inokedy druhým. Podstatou sporu nie je len
samotné územie, ale aj to, komu budú obyvatelia a najmä podnikatelia zo
Štrbského Plesa platiť dane.
Kulak a "čierni baróni"
8. 1. 2009
Polícia a štátni zastupcovia začali hľadať osoby, ktoré tzv. politicky nespoľahlivých spoluobčanov posielali k oddielom PTP (Pomocné technické prápory).
K
"čiernym barónom" sa dostávali bývalí živnostníci, kňazi, niekdajší
súkromní roľníci, majitelia veľkých firiem, ale aj potomkovia šľachtických
rodov a príslušníci rómskeho etnika. V oddieloch PTP ich čakala ťažká fyzická
práca v baniach, kameňolomoch a na stavbách.
PTP
vznikli v roku 1948 a boli zrušené v roku 1954.
Ešte žijúcim bývalým vojenským úradníkom a členom komunistických národných
výborov tak teraz hrozí trestné stíhanie. Pátranie po nich je súčasťou akcie
Kulak, ktorá začala koncom roku 2008 v ČR.
V roku 2011 sa rozhodne o nových siedmich divoch prírody
8. 1. 2009
Do ďalšej fázy celosvetovej súťaže Nových sedem divov prírody sa dostalo aj Štrbské pleso.
Organizátori očakávajú, že do
internetového hlasovania, ktoré rozhodne o výbere nových divov sa zapojí viac
ako miliarda ľudí. Nominovaných je 261 miest z 222 krajín. Hlasovaním sa
rozhodne o výbere 77 semifinalistov.