Byť či nebyť v 2. pilieri? Odpoveď vás možno prekvapí
27. 9. 2023
Máte obavy z možného poklesu finančných trhov, ktorý by vás obral o investované úspory? Nasledujúci článok by mal vaše obavy zmierniť a ukázať, že výhody 2. piliera jednoznačne prevažujú možné nevýhody.
Skúsme sa teraz pozrieť bližšie na dôležité informácie o dlhodobom investovaní, kam sporenie v 2. pilieri patrí. Aké sú teda kľúčové výhody 2. piliera?
• Nemíňate ani euro zo svojej peňaženky, keďže príspevky doň idú z odvodov do Sociálnej poisťovne, ktoré aj tak musíte platiť. Z aktuálnej priemernej hrubej mzdy, ktorá je približne 1 300 €, je to niečo vyše 70 € každý mesiac.
• Potenciál rastu a reinvestovanie výnosov, keďže sa zhodnocujú nielen príspevky z odvodov zo Sociálnej poisťovne, ale aj výnosy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s dlhodobým charakterom sporenia, ktorý sa počíta v desiatkach rokov, to znamená vysoký potenciál zhodnotenia úspor v 2. pilieri.
• Pravidelnosť príspevkov zo Sociálnej poisťovne, za ktoré sa každý mesiac kupujú podiely v dôchodkovom fonde za aktuálne platné ceny. V prípade poklesu akciových trhov ich tak získate viac a, naopak, v čase rastu akciových trhov ich kúpite za daný príspevok menej. Pravidelné sporenie spriemeruje nákupné ceny, a tým zvýši stabilitu úspor, zároveň znižuje riziko výraznejších dlhodobých strát.
• Nízke poplatky, ktoré sú aktuálne vo výške len 0,45 % ročne a ešte budú klesať na cieľový stav 0,40 % ročne v roku 2025. Sporenie v 2. pilieri je tak z pohľadu poplatkov najlacnejšou formou sporenia na dôchodok.
Aký je potenciál rastu indexových fondov? Toto číslo vás prekvapí
Kľúčovú rolu v 2. pilieri zohrávajú negarantované indexové fondy, ktoré sú postavené najmä na indexe MSCI World. Ide o jeden z najznámejších globálnych indexov na akciovom trhu, ktorý sleduje výkonnosť veľkých a stredne veľkých spoločností v 23 rozvinutých krajinách sveta od roku 1969. Aké výsledky dosahuje? Pre väčšinu to bude prekvapenie, pretože dlhodobý výnos v dolároch za obdobie vyše 53 rokov do konca roku 2022 je 6,2 % ročne.
Aj po odpočítaní aktuálnych poplatkov v 2. pilieri, ktoré sú jedny z najnižších a ešte sa znížia, tak ide o výnos, ktorý vám za 45 rokov dôchodkového sporenia prvý príspevok zo Sociálnej poisťovne teoreticky zhodnotí viac ako desaťnásobne.
Prepady akciových trhov? Dočasná záležitosť
Mnohí za najväčšie riziko akciových fondov považujú veľké prepady globálnych finančných trhov. Tie sú však rizikom len pre tých, ktorým sa blíži odchod do dôchodku. Pre mladších sporiteľov, naopak, znamenajú výhodnejší nákup podielov v čase prepadu. Systém 2. piliera však myslí aj na situácie starších sporiteľov a vďaka automatickému postupnému presúvaniu úspor od 50. roku života do konzervatívnych fondov vo výške 4 % ročne je toto riziko v 2. pilieri minimalizované.
Keď sa pozrieme na jeden z najväčších posledných prepadov v histórii indexu MSCI World, zistíme, že kríza amerického realitného trhu a bankrot Lehman Brothers v roku 2008 znamenala stratu vyše 50 %, ktorú sa však podarilo zmazať za 6 rokov a 4 mesiace. A ostatný výraznejší prepad o vyše tretinu prišiel v spojitosti s pandémiou, avšak všetky straty index MSCI World zmazal už po polroku. Nehovoriac o tom, že obdobie prepadu bolo z pohľadu sporiteľov výhodou, pretože počas tohto obdobia nakupovali podiely v dôchodkových fondoch za výhodnejšie ceny.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Objav neviditeľnosti
20. 1. 2009
Českí a škótski vedci objavili princíp neviditeľnosti. Po niekoľkých mesiacoch dokončili výpočty, podľa ktorých bude možné s pomocou špeciálnej pokrývky zneviditeľniť statické predmety.
Pokrývka s veľmi zložitými
optickými vlastnosťami vytvorí pre ľudské oko ilúziu, ktorá spôsobí, že
predmet, ktorý bude vo vnútri, sa stane neviditeľným. Vzhľadom na názory, že
tento objav by mohol byť využívaný najmä pre armádu, vedci sa rozhodli, že vo výskume nebudú ďalej pokračovať. S
armádou nechce spolupracovať ani jeden z dvoch vedcov, ktorým sa objav podaril.
Japonci študujú angličtinu z prejavov Baracka Obamu
20. 1. 2009
Prejavy nového amerického prezidenta sa v Japonsku dostali do učebnice angličtiny. Za posledné dva mesiace sa jej predalo viac ako 400 000 kusov, čo je považované za veľký úspech.
Učebnice obsahuje aj japonské preklady
textov a CD so zvukovými nahrávkami prejavov.
Popularita učebnice sa dá vysvetliť oduševnením, s akým sa mnohí Japonci
venujú štúdiu angličtiny.
Vedci považujú prejavy politikov za dobré pomôcky pri
vyučovaní jazykov, pretože obsahujú slová, ktorým ľudia rozumejú. Obamove vystúpenia
okrem toho obsahujú aj silný emocionálny
náboj. Druhý diel učebnice by mal obsahovať aj dnešný Obamov inauguračný
prejav.
Pastieri z Mongolska sa na Slovensku učia vyrábať trvanlivý syr
20. 1. 2009
Na Slovensko prišli zástupcovia pastierskych rodín z Mongolska, aby sa tu naučili vyrábať trvanlivý zrejúci syr. Učia sa pod dohľadom slovenských školiteľov na Liptove.
Súčasťou ich pobytu na Slovensku je
aj získanie skúseností z tvorby značky nového produktu, marketing a hľadanie
možností odbytu pre nové výrobky. Na
Univerzite vererinárskeho lekárstva v Košiciach sa zasa naučia zásady nutných hygienických štandardov,
zdravotné riziká a ich znižovanie pri výrobe syrov.
Mongolskí pastieri doteraz spracúvajú jačie mlieko svojimi
tradičnými technológiami na výrobky na báze sušeného tvarohu. Spracovanie
mlieka na trvanlivé syry zatiaľ v Mongolsku nemalo tradíciu.
Na trhu chýbajú programátori
19. 1. 2009
Na zamestnávateľských portáloch v súčasnosti ponúkajú najviac voľných pozícií programátora, IT konzultanta či analytika.