Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Keď je dobre, nerozoznáte príslušníka jedného národa od druhého. Až keď je zle, poznáte Slováka podľa nadávania, Čecha podľa frflania, Nemca podľa disciplíny a Žida podľa toho, že mu nikdy nie je zle, vie sa totiž vynájsť v každej situácii.

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

(Zrnká úsmevu)
O márnom hľadaní - III. večer

Hnuteľné veci sa časom rozmnožia tak, že bez zvyšku zaplnia všetky skladovacie priestory.

Ak obetuješ dostatočne veľa času na získanie potrebnej veci, potreba sa pominie vzápätí potom, ako vec získaš.

Nikdy nekupuj od bohatého obchodníka!

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy v parlamente

Zákon fušera: Ak je návrh zákona bez chyby, poslanci prijmú 99 pozmeňovacích návrhov, ktoré doň vnesú 99 chýb.

Zákon zachytenia vetra: Dobrý poslanec si válov vždy sám nájde.

Akustický zákon: Kto v parlamente najviac vykrikuje, tomu nakoniec dajú za pravdu.

(Murphyho zákonník)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Na počiatku bola chvíľková nepozornosť a ona bola odrazu bola odrazu v tom.

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

(Murphyho zákonník)

Bitcoin nemá strop, o polstoročie môže pohltiť tradičný finančný svet

28. 3. 2024 Kryptomeny sú produktom slobodného sveta a čiastočne aj revoltou voči tradičným peniazom, ktoré nahlodáva inflácia. Reagujú kryptomeny na vývoj ekonomických fundamentov a prečo? Ja by som odpovedal na prvú časť otázky, že kryptomeny sú revoltou. Ono je to tak, že keď sa niečo deje v ekonomickej a finančnej oblasti, tak najprv je tu nejaký stav, potom antitéza a aby sa to mohlo dať dokopy, tak prichádza syntéza. A toto sa deje práve teraz. Kryptomeny už nie sú len revoltou, ale súčasťou spoločnej reality finančného sveta.
Vidíme tu prienik tradičných foriem peňazí a kryptoaktív do jedného, a to je rozhodne veľmi pozitívny vývoj. A kryptomeny reagujú na vývoj ekonomických fundamentov a reagovali na to aj predtým skôr ako rizikové aktívum. No teraz sa v prípade kryptomien prejavujú aj ich vlastné fundamenty ako nezávislosť, motivácia ľudí ich nakupovať z dôvodov, že sú nezávislé a nezničiteľné a v mnohých krajinách sveta sú dostupnejšie ako bankové peniaze.
Aká je súvislosť napríklad s infláciou, keď kryptomeny reagovali poklesom z cyklických výšin na posledné údaje o americkej inflácii a možno to súvisí s tým, kedy klesnú úrokové sadzby, ktoré centrálne banky zvýšili na dekádne maximá?
Kryptoaktíva, no obzvlášť bitcoin a ether, majú v sebe dve kapitálové vrstvy. Jedna, ktorá sa zaoberá ich vlastnou investičnou tézou, čím bude bitcoin a ethereum o desať rokov a aké sú ich vlastné výhody. A vo vnútri sú to oveľa stabilnejšie peniaze.
No je tam aj druhá vrstva rizikových peňazí, ktoré pritekajú práve vtedy, keď sa fundamenty zlepšujú a zvyšuje sa dostupnosť peňazí. No a práve tie v minulosti výrazne prevyšovali tú prvú vrstvu, a preto tam bola taká vysoká volatilita ako pri rizikových aktívach. V súčasnosti sa ten pomer vyrovnáva. No keď príde k raketovému nárastu, ku ktorému čiastočne už došlo, tak ten vždy priťahuje rizikový kapitál. No a ten je, samozrejme, vrtkavý...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Mínusy externého štúdia

29. 12. 2009 Podľa riaditeľa Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) jedným z mínusov externého štúdia na Slovensku je nadmerný počet študentov na jedného pedagóga.
Riaditeľ ARRA si myslí, že externé vzdelávanie na Slovensku stále nedosahuje úroveň denného štúdia. Rozdiel sa viditeľne prejavuje najmä na počte študentov. Programy externého štúdia zvyčajne majú viac poslucháčov. Z tohto pohľadu je aj vzdelávanie, ktoré poskytujú, menej efektívne. Výnimkou sú tie vysoké školy, ktoré síce ponúkajú externé vzdelávanie, ale zvýšili počet pedagógov, vyčlenili potrebné prostriedky alebo vyvinuli osobitý spôsob poskytovania externého štúdia. Vysokoškolské vzdelávanie bez kontaktu so skúseným a úspešným učiteľom je len samoštúdiom. Riaditeľ ARRA vidí úroveň vzdelávania na slovenských vysokých školách ako dlhodobý problém. Za titulom idú často mladí študenti, pre ktorých kvalita samotného vzdelávania pre nich nie je dôležitá. Niektoré vysoké školy využili túto situáciu, začali poskytovať externé štúdium a z externistov si urobili zárobkovú činnosť. Absolventi teda majú diplom, ale chýbajú im reálne poznatky, ktoré mali nadobudnúť na vysokej škole. Preto sú ťažšie uplatniteľní na trhu práce.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovensku hrozí poľadovica a snehové jazyky

29. 12. 2009 Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre celé Slovensko výstrahu prvého stupňa. Problém môže nastať s poľadovicou či snehovými jazykmi a závejmi. Výstraha prvého stupňa hovorí, že predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečného javu sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu a jav predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Výstraha na krajnom západe a západe Podunajskej nížiny platí dnes od desiatej v noci (môže sa tvoriť poľadovica), na celom zvyšku západného Slovenska a v strede krajiny okrem poľadovice hrozia aj snehové jazyky a záveje. Na východnom Slovensku varujú hydrometeorológovia pred snehom.
(Zdroj: PRAVDA)

Revolúcia vo využívaní slnečnej energie

24. 12. 2009 Revolúciu v zachytávaní a využívaní slnečnej energie sľubujú miniatúrne fotovoltické články vo forme flitrových korálikov. Vyplýva to z oznámenia výskumného tímu zo Sandia National Laboratories pri ministerstve energetiky USA v Albuquerge v štáte Nové Mexiko. Nové miničlánky sú vyrobené z kryštalického kremíka, sú lacnejšie a po ďalšom vývoji majú mať vyššiu účinnosť ako terajšie veľké fotovoltické zberače.
Dokonca sa dá očakávať, že ľudia oblečení do technologických verzií flitrových cirkusových kostýmov alebo plesových šiat sa premenia na akúsi kráčajúcu nabíjačku. Možné využitie miniatúrnych fotovoltických článkov je skutočne rozsiahle. Od ich zabudovávania do domov a iných stavieb sa dá použiť aj na „poťahy“ do dočasných terénnych príbytkov ako sú stany. Tie využívajú nielen turisti ale aj horolezci, vedci i vojaci, ktorí si takto pri táborení respektíve cez spomenuté špeciálne odevy pri chôdzi budú môcť nabíjať mobilné telefóny, kamery a ďalšiu elektroniku. Moduly miničlánkov môžu mať už zabudované obvody funkcií, pre ktoré treba mať pri inštalácii panelov bežných fotovoltických článkov špeciálne plány a povolenia. Fotovoltické moduly miničlánkov na strechách domov, skladov a výrobných hál môžu na čipe zahŕňať inteligentné ovládače, prevodníky a dokonca ukladače energie. Takýto integrovaný modul značne zjednoduší ťažkopádne plánovanie, podávanie návrhov, povoľovanie a začleňovanie do rozvodnej siete, na čo v praxi stále naráža technická podpora využívania slnečnej energie. Jedným z najväčších prínosov tejto technológie pri výrobe energie vo veľkom je skutočne významný pokles výrobných a inštalačných nákladov. Náklady sú podstatne nižšie ako pri bežných slnečných článkoch a ak sa osvedčí laboratórne overované "samoskladanie" súčiastok ešte klesnú. Nad každý "korálik" je možné umiestniť lacnú krátkoohniskovú mikrošošovku, ktorá naň sústredí viac slnečného svetla.
(Zdroj: AKTUALNE)

Extrémne dlhé prázdniny

23. 12. 2009 Vianočné a novoročné prázdniny, ktoré budú v tomto školskom roku až 19-dňové, sa v stredu 23. decembra začínajú približne 448.000 deťom v základných školách, vyše 28.000 žiakom v špeciálnych ZŠ a viac ako 291.000 stredoškolákom. Vyučovanie sa žiakom op
äť začne až v novom roku v pondelok 11. januára. Krátko nato sa brány škôl opäť zatvoria 1. februára, kedy sú polročné prázdniny. V tomto školskom roku strávia žiaci základných a stredných škôl v škole 190 dní.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner