Bitcoin nemá strop, o polstoročie môže pohltiť tradičný finančný svet
28. 3. 2024
Kryptomeny sú produktom slobodného sveta a čiastočne aj revoltou voči tradičným peniazom, ktoré nahlodáva inflácia. Reagujú kryptomeny na vývoj ekonomických fundamentov a prečo?
Ja by som odpovedal na prvú časť otázky, že kryptomeny sú revoltou. Ono je to tak, že keď sa niečo deje v ekonomickej a finančnej oblasti, tak najprv je tu nejaký stav, potom antitéza a aby sa to mohlo dať dokopy, tak prichádza syntéza. A toto sa deje práve teraz. Kryptomeny už nie sú len revoltou, ale súčasťou spoločnej reality finančného sveta.
Vidíme tu prienik tradičných foriem peňazí a kryptoaktív do jedného, a to je rozhodne veľmi pozitívny vývoj. A kryptomeny reagujú na vývoj ekonomických fundamentov a reagovali na to aj predtým skôr ako rizikové aktívum. No teraz sa v prípade kryptomien prejavujú aj ich vlastné fundamenty ako nezávislosť, motivácia ľudí ich nakupovať z dôvodov, že sú nezávislé a nezničiteľné a v mnohých krajinách sveta sú dostupnejšie ako bankové peniaze.
Aká je súvislosť napríklad s infláciou, keď kryptomeny reagovali poklesom z cyklických výšin na posledné údaje o americkej inflácii a možno to súvisí s tým, kedy klesnú úrokové sadzby, ktoré centrálne banky zvýšili na dekádne maximá?
Kryptoaktíva, no obzvlášť bitcoin a ether, majú v sebe dve kapitálové vrstvy. Jedna, ktorá sa zaoberá ich vlastnou investičnou tézou, čím bude bitcoin a ethereum o desať rokov a aké sú ich vlastné výhody. A vo vnútri sú to oveľa stabilnejšie peniaze.
No je tam aj druhá vrstva rizikových peňazí, ktoré pritekajú práve vtedy, keď sa fundamenty zlepšujú a zvyšuje sa dostupnosť peňazí. No a práve tie v minulosti výrazne prevyšovali tú prvú vrstvu, a preto tam bola taká vysoká volatilita ako pri rizikových aktívach. V súčasnosti sa ten pomer vyrovnáva. No keď príde k raketovému nárastu, ku ktorému čiastočne už došlo, tak ten vždy priťahuje rizikový kapitál. No a ten je, samozrejme, vrtkavý...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Povinnosti ukladané obci v súvislosti s odpadmi vo všeobecnom záväznom nariadení
8. 11. 2021
Každej obci zákon o odpadoch ukladá povinnosť vo všeobecne záväznom nariadení upraviť v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva podrobnosti o
a) nakladaní so zmesovým komunálnym odpadom a drobnými stavebnými odpadmi,
b) spôsobe zberu a prepravy komunálnych odpadov,
c) nakladaní s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom,
d) nakladaní s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom a reštauračným odpadom od prevádzkovateľa kuchyne,
e) spôsobe a podmienkach triedeného zberu komunálnych odpadov, najmä zberu elektroodpadov z domácností, odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov zbieraných spolu s obalmi, použitých prenosných batérií a akumulátorov a automobilových batérií a akumulátorov, veterinárnych liekov a humánnych liekov nespotrebovaných fyzickými osobami a zdravotníckych pomôcok a jedlých olejov a tukov,
f) spôsobe zberu objemného odpadu a odpadu z domácností s obsahom nebezpečných látok,
g) spôsobe spätného zberu odpadových pneumatík,
h) spôsobe nahlasovania nezákonne umiestneného odpadu,
i) prevádzkovaní zberného dvora,
j) spôsobe zberu drobného stavebného odpadu a
k) dôvodoch nezavedenia triedeného zberu komunálnych odpadov pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Podľa § 81 ods. 21 zákona o odpadoch, povinnosť zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálneho odpadu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad sa nevzťahuje na tú časť obce, ktorá
- má zabezpečené energetické zhodnotenie týchto odpadov v zariadení na zhodnocovanie odpadov činnosťou R1 uvedenou v prílohe č. 1 zákona,
- preukáže, že 100 % domácností kompostuje vlastný odpad alebo
- preukáže, že to neumožňujú technické problémy vykonávania zberu v historických centrách miest a v riedko osídlených oblastiach.
K
Inflácia v USA je najvyššia za viac než 30 rokov
1. 11. 2021
Inflácia v USA sa podľa meradla preferovaného centrálnou bankou (Fed) dostala v septembri na nové viac než 30-ročné maximum. A to aj napriek poklesu príjmov domácností.
Index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v septembri medzimesačne stúpol o 0,3 percenta a medziročne o 4,4 percenta, uviedlo americké ministerstvo obchodu. Medziročný nárast PCE bol najprudší od januára 1991.
Bez započítania volatilných cien potravín a energií sa PCE medzimesačne zvýšil o 0,2 percenta a medziročne o 3,6 percenta. To bolo najvýraznejšie medziročné zvýšenie jadrového PCE od mája 1991.
Fed preferuje pri meraní inflácie spomedzi viacerých meradiel práve jadrový PCE.
Inflačné tlaky v USA tak zostávajú vysoké, aj napriek poklesu príjmov. Osobné príjmy v septembri padli o 1 percento po zvýšení o 0,2 percenta v auguste, uviedlo ministerstvo obchodu. Ekonómovia očakávali -0,4 percenta.
Motorom inflácie bolo prudké zdraženie energií, ktorých ceny v septembri medziročne vyskočili o 24,9 %, potravín, ktorých ceny vzrástli o 4,1 %. Ceny služieb si polepšili o 6,4 percenta a ceny tovarov o 5,9 percenta.
Vo všeobecnosti sa očakáva, že Fed v novembri ohlási začiatok obmedzovania programu nákupu dlhopisov. Úrokové sadzby zrejme začne zvyšovať až koncom budúceho roka.
V
Bratislava si turisticky polepšila. Letná sezóna je však sklamaním
25. 10. 2021
V predpandemickom období predstavovali zahraniční turisti približne 90 percent všetkých návštevníkov v bratislavskom Art Hotel William. Ich počty s príchodom koronavírusu výrazne klesli a podobnému osudu sa nevyhla väčšina mestských hotelov.
Počas augusta tohto roka sa však tento trend váhavo pootočil a zákazníci z iných krajín tu začali pomaly pribúdať. „Bol to skok oproti predchádzajúcim mesiacom, zvýšili sa tržby, ale aj náklady,“ uvádza manažérka obchodu a marketingu v Art Hotel William.
Letný prírastok klientely ubytovacích zariadení predovšetkým v našom hlavnom meste a okolí potvrdzujú aj piatkové dáta Štatistického úradu Slovenskej republiky.
Najviac hostí z iných krajín smerovalo v auguste do Bratislavského kraja, kde v okrese Bratislava I tvorili cudzinci z celkového počtu až 70 percent. Prišlo ich takmer 28-tisíc, čo znamená, že ide o okres s najvyššou zahraničnou návštevnosťou za spomínané obdobie.
Nasledoval okres Poprad, kam zavítalo 18,1 tisíca osôb a 8,6 tisíca ľudí si vybralo Bratislavu II. Oproti augustu minulého roka tak „víťazný“ okres hostil až o 8,3-tisíca viac cudzincov, no k predpandemickým číslam sa ešte nepriblížil. V roku 2019 ich tam totiž pricestovalo viac ako 68-tisíc.
V
Nedostatok čipov potrápi automobilky aj budúci rok
18. 10. 2021
S nedostatkom polovodičov budú automobilky zápasiť po celý budúci rok. Na konferencii venovanej dodávateľskými reťazcami čínskeho automobilového priemyslu to povedal viceprezident spoločnosti Bosch China Investment Ťiang Ťien. Dodal, že nedostatok ale nebude tak závažný ako tento rok v lete.
Výrobcovia čipov boli v júli schopní uspokojiť iba pätinu objednávok zákazníkov a napriek určitému zlepšeniu situácie v auguste sa stále nedarilo uspokojiť viac ako polovicu dopytu, uviedol Ťiang.
Problém sa podľa neho pretiahne do budúceho roka. Očakáva, že rozdiel medzi ponukou a dopytom bude päťkrát nižšií ako v tohtoročnom prvom polroku.
Celosvetový nedostatok polovodičov, ktorý trvá už takmer 12 mesiacov, môže v tomto roku výrobu automobilov v Číne znížiť až o dva milióny kusov, uviedol už skôr zástupca čínskej federácie strojárskeho priemyslu.
V