57. narodeniny čiarového kódu
7. 10. 2009
Od registrácie patentu na čiarový kód uplynulo v utorok 57 rokov. Za čiarový kód svet vďačí dvom americkým vynálezcom, Bernardovi Silverovi a Normanovi Josephovi Woodlandovi. Čiarový kód bol vytvorený na základe známej Morseovej abecedy.
Patent na novú technológiu bol Americkým patentovým úradom vydaný pod poradovým číslom 2 162 994.
Čiarové kódy spadajú do oblasti automatickej identifikácie. Každý kód je zložený z tmavých čiar a svetlých medzier, ktoré sa čítajú pomocou snímačov vyžarujúcich červené svetlo. Čiary svetlo pohlcujú, kým medzery ho odrážajú. Snímač na tomto základe zisťuje rozdiely v reflexii a tie premieňa na elektrické signály zodpovedajúce šírke čiar a medzier. Tieto signály sa následne prevádzajú do čísiel, resp. písmen, ktoré príslušný čiarový kód obsahuje.
Používanie kódov je jedna z najpresnejších a najrýchlejších metód k registrácii väčšieho množstva údajov. Na rozdiel od ručného zadávania dát, pri ktorom dochádza k chybe v priemere pri každom tristom zadaní, pri použití čiarového kódu sa počet chýb znižuje na jednu milióntinu. Ak sa do kódu zakomponuje kontrolný znak na overovanie správnosti čítania všetkých ostatných znakov, väčšina chýb môže byť eliminovaná.
(Zdroj: HNONLINE)