Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Nevytesané pravdy - I. večer

Nechoďte hlavou proti múru! Postavte sa vždy tak, aby si ju otrieskali iní.

Priatelia prichádzajú a odchádzajú, ale nepriateľov je stále viac a viac.

Hmota sa ničí priamoúmerne k svojej hodnote. Preto sa zničí vždy to, čo je pre vás najcennejšie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy o láske

Nedomáhajte sa pravdivých informácií o svojom manželskom partnerovi.

Počet žien, ktoré sa mužovi páčia, rastie úmerne s jeho vekom.

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je smiešny

Psychiater upokojuje neúspešného podnikateľa: „Vôbec netrpíte komplexom menejcennosti, iba správne hodnotíte svoje schopnosti!“

Neschopný advokát môže zdržať prípad aj šesť rokov. Schopný aj dlhšie.

Pýta sa nepodnikateľ svojho priateľa podnikateľa: „Poraď mi, čo mám robiť?! Lekár mi povedal, že mi hrozí úplná strata pamäti.“ „Najlepšie urobíš, ak začneš robiť veľké dlžoby.“

(Myšlienky bez cla)
Všeobecné ustanovenia

Matka príroda je macocha.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

(Murphyho zákonník)

Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky za február

26. 3. 2021 „Pozeráme sa na nekonečné hádky vo vláde. Kým oni nevedia dať hlavy dokopy a vytvoriť niečo skutočne nápomocné, gastro je ohrozené. Zdá sa, že tam nie je nikto, kto by na nás myslel,“ hovorí Martina Treščanská, majiteľka Cafe Urban.
Príspevok na udržanie pracovných miest nedostala od októbra. Pretože má nedoplatky, ktoré nemá z čoho zaplatiť.
Zatiaľ čo čaká na odpoveď zo zdravotnej poisťovne na schválenie splátkového kalendára, Sociálna poisťovňa jej blokuje účet.
Nesmie žiadať ani o zvýšenú „Prvú pomoc+ +“, v ktorej majú zamestnávatelia nárok na príspevky vo výške 100 percent celkovej ceny práce na zamestnanca.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Maturity a prijímacie skúšky

15. 4. 2020 V stredu dňa 15. 4. 2020 zasadal ústredný krízový štáb, ktorý sa zaoberal viacerými problémami. Jednou z najväčších otázok bolo, či opatrenia uvoľňovať, alebo nie.
Hlavný hygienik vydal nariadenie, na základe ktorého povolil maturity a prijímacie skúšky na stredné školy. Budú však za prísnych nariadení. Konkrétny termín maturít ešte nie je známy. V priebehu budúceho týždňa bude oznámené, kedy a ako sa budú realizovať prijímacie skúšky. O týždeň neskôr by mali informovať o podrobnostiam k maturitám. Personálne, technické a hygienické možnosti sa budú zisťovať u viac ako 600 škôl, pričom sa musí zistiť, či je možné zabezpečiť všetky dôležité opatrenia. Prijímacie skúšky a maturity sa budú konať v inom režime. Už vo štvrtok sa na jednej z bratislavských škôl budú konať prijímačky online. Samozrejme, nedá sa to na každej škole, ale budú sa hľadať spôsoby, ako sa to môže konať. Čo sa týka maturity, aj tam sa uvažuje nad rôznymi formami a obsahom. Druhým krokom je zistiť, či sa dajú opatrenia realizovať na všetkých školách v danom čase a v danom termíne, pričom nielen verejnosť, žiaci a učitelia musia byť ústretoví.

Celkový počet prípadov prekonal 1,5 milióna

9. 4. 2020 Celkový počet prípadov nákazy koronavírusom na svete vo štvrtok prekonal 1,5 milióna. Od vypuknutia epidémie v decembri v čínskom meste Wu-chan sa koronavírus rozšíril do 192 krajín celého sveta.
Okrem Číny ťažko zasiahol najmä Irán, Taliansko, Španielsko či iné európske krajiny. Ohnisko epidémie sa nedávno presunulo do Spojených štátov. AFP upozorňuje, že oficiálny počet nakazených je pravdepodobne len časťou skutočného počtu, keďže niektoré štáty na prítomnosť vírusu testujú iba najvážnejšie prípady.
(Zdroj: hnonline.sk)

Ochrana zamestnanca v čase pandémie

6. 4. 2020 Rezort práce v novele Zákonníka práce prináša ochranu zamestnanca pred skončením pracovného pomeru a ochrany pri návrate do zamestnania, ak pracovník využije dôležitú osobnú prekážku v práci na ošetrovanie chorého člena rodiny alebo starostlivosť o dieťa.
Týka sa to má aj prípadov zamestnancov, ktorým je nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia, pričom sa zabezpečí rovnaká ochrana, ako sa poskytuje zamestnancovi, ktorý je dočasne pracovne neschopný. Novela zákona prináša aj ďalšiu dôležitú zmenu, a to aby zamestnávatelia bez zástupcov zamestnancov, teda odborárov, mohli rozhodnúť, že v prípade prekážky v práci môžu poskytovať zamestnancom náhradu mzdy v sume 80 % priemerného zárobku zamestnanca, najmenej však vo výške minimálnej mzdy. Týkať sa to prípadov, ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu celkom alebo z časti pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo pre zastavenie či obmedzenie činnosti firmy v dôsledku vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu.

Zmeny v Zákonníku práce v súvislosti s koronavírusom

6. 4. 2020 Vláda SR prijala viaceré zmeny v Zákonníku práce v súvislosti s novým koronavírusom a mimoriadnym stavom na Slovensku.
Zamestnávateľ bude oprávnený nariadiť výkon práce z domu, upraviť sa má aj rozvrhnutie pracovného času, predlžuje sa o mesiac podporné obdobie v nezamestnanosti. Okrem toho však vláda schválila, aby zamestnávatelia bez odborárov vo firme mohli rozhodnúť, že v prípade prekážky v práci môžu poskytovať zamestnancom náhradu mzdy v sume 80 % priemerného zárobku zamestnanca, najmenej však vo výške minimálnej mzdy. Novela, ktorú vláda schválila s pripomienkami, upravuje organizáciu pracovného času, dovolenky a prekážky v práci na strane zamestnanca aj zamestnávateľa. Po novom sa má ustanoviť možnosť výkonu práce z domácnosti zamestnanca, ak to povaha práce umožňuje. Novelou sa upravujú podmienky čerpania dovolenky z hľadiska oznamovacej povinnosti zamestnávateľa vopred, a to skrátením ustanoveného času na najmenej sedem dní vopred a v prípade dovolenky, ktorá sa prenáša z predchádzajúceho alebo z predchádzajúcich rokov, na najmenej dva dni.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner