Dochádza k zrušeniu niektorých opatrení
28. 9. 2020
S ohľadom na negatívny vývoj pandémie korona vírusu nemožno očakávať v dohľadnej dobe odvolanie mimoriadnej situácie, ktorú vláda SR vyhlásila od 12. marca 2020.
Novelizovaným zákonom č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov sa postupne prijali opatrenia umožňujúce odložiť plnenie daňových a stým súvisiacich povinností počas obdobia pandémie, ktoré „kopíruje“ obdobie trvania mimoriadnej situácie. Tzv. „vypnutie“ plnenia daňových a iných povinností, ktoré by siahalo za horizont roku 2020, by spôsobilo značné škody nielen slovenskej ekonomike, ale by nepriaznivo ovplyvnilo aj situáciu daňovníkov v ďalších zdaňovacích obdobiach. Niektoré ustanovenia zákona ostanú naďalej v platnosti a budú sa uplatňovať do termínu uvedenom v dotknutých ustanoveniach alebo sa budú uplatňovať po celú dobu trvania mimoriadnej situácie, prípadne aj po 31. decembri 2020.
Bolo potrebné zrušiť niektoré opatrenia aj napriek tomu, že nedošlo k odvolaniu mimoriadnej situácie. Toto je možné zabezpečiť len vytvorením tzv. fikcie skončenia obdobia pandémie.
Na základe uvedeného sa ustanovilo, že za obdobie pandémie sa považuje obdobie od 12. marca 2020 do 30. septembra 2020 a na aktualizácie zoznamov daňových dlžníkov a s tým súvisiacich opatrení sa za obdobie pandémie považuje obdobie od 12. marca 2020 do 31. decembra 2020. S ohľadom na potrebu vytvorenia dostatočných časových kapacít pre riadne zverejnenie daňových zoznamov so spoločensky difamujúcou funkciou je nevyhnutné posunúť moment ich zverejnenia. Nekorektným zverejnením neadekvátnych informácii by mohlo dôjsť k ujme na strane daňových subjektov.
Zatvorenie predajni v nedeľu
29. 3. 2020
Všetky predajne budú po novom zavreté v nedeľu. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie však budú otvorené aj v nedeľu.
Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu, keď budú zatvorené všetky iné prevádzky, ako potraviny či drogérie.
V potravinách a drogériách od 28. 3. 2020 platí vymedzený termín od 09.00 do 12.00 h v obchodoch pre nákup ľudí starších ako 65 rokov, čím sa zamedzí kontaktu seniorov, ako rizikovej skupiny, s ostatnými ľuďmi.
Otvorenie ďalších prevádzok od 30. 3. 2020
29. 3. 2020
Štát na základe rozhodnutia umožní otvoriť na Slovensku prevádzky, ktorými sú očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie, advokátske a notárske kancelárie.
Otvorenie prevádzok umožňuje štát len za prísnych hygienických podmienok, ktoré sa tiež týkajú predajní s potravinami a predajní s drogériou. Medzi podmienky patrí napríklad obmedzenie počtu ľudí v predajniach, povinná dezinfekcia rúk, používanie ochranných rukavíc.
Od pondelka 30. 3. 2020 budú otvorené aj prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantéria, predaj a servis bicyklov, záhradníctva a záhradné techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky. V prípade, že by tieto prevádzky nesplnili stanovené hygienické podmienky, znamenalo by to, že otvorené byť nemôžu.
Ďalšou podmienkou, ktorú musia obchody zabezpečiť, patrí aj minimálny odstup dva metre v rade a po novom sa musí počítať aj počet ľudí v interiéri – jeden človek na 25 štvorcových metrov (m2) plochy prevádzky. V prípade, že tieto opatrenia nebudú obchodníci dodržiavať, dodatočne otvorené druhy prevádzok budú opäť zavreté. Výnimkou sú obchodné domy, v ktorých budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz.
Zákonník práce a COVID - 19
27. 3. 2020
Novelou zákona schválenou 25. 3. 2020 sa pojmologicky zosúladili definície prekážok v práci v zmysle Zákonníka práce a podmienok nároku na ošetrovné.
Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu, starostlivosti o dieťa podľa osobitného predpisu, a počas obdobia, kedy sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa mladšie ako desať rokov veku, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Ako výkon práce sa na účely dovolenky okrem dôb podľa § 114a odsek 2 neposudzuje ani doba ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu, starostlivosti o dieťa podľa osobitného predpisu, a doba, počas ktorej sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa mladšie ako desať rokov veku, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.
Služby zamestnanosti a koronavírus
27. 3. 2020
Základným cieľom úpravy zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti je posilniť nástroje služieb zamestnanosti, ktoré umožnia zmierniť negatívne vplyvy karanténnych opatrení, najmä čo sa týka zamestnancov, zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným korona vírusom SARSCoV-2 na území Slovenskej republiky.
V tejto súvislosti sa s cieľom podpory odstránenia dopadov tejto situácie na zamestnanosť a trh práce ustanovilo medzi aktívne opatrenia na trhu práce zaradiť aj projekty na podporu udržania pracovných miest, vrátane pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočnej situácie a v období po ich skončení. Prostredníctvom tohto nástroja tak bude možné realizovať projekty na kompenzáciu zamestnávateľov, resp. SZČO, ktorí udržia pracovné miesta aj napriek povinnosti prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti na základe uznesenia Ústredného krízového štábu, resp. tak museli urobiť v dôsledku ochrany zdravia svojich zamestnancov, poklesu zákaziek alebo výpadku subdodávateľov.
Za aktívne opatrenia na trhu práce sa teda považujú aj projekty na podporu udržania pracovných miest vrátane pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje ministerstvo alebo ústredie po schválení podmienok vládou Slovenskej republiky a realizuje ústredie alebo úrad.