Zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne sa dostalo do poslednej fázy
16. 5. 2023
ECB od júla zdvihla svoje hlavné úrokové sadzby o 375 bázických bodov, a tie sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2008.
Zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne sa blíži ku koncu, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
ECB sa nachádza v poslednej fáze svojho cyklu agresívneho sprísňovania menovej politiky, povedal Guindos pre taliansky denník Il Sole 24 Ore.
„Vstúpili sme do záverečnej fázy sprísňovania našej menovej politiky,“ uviedol Guindos. „A to je dôvod, prečo sa vraciame k normálnosti, k zvyšovaniu o 25 bázických bodov.“
ECB od júla zdvihla svoje hlavné úrokové sadzby o 375 bázických bodov, a tie sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2008. Dôvodom agresívneho sprísnenia bola snaha o skrotenie inflácie. Rada guvernérov ECB tento mesiac spomalila tempo zvyšovania sadzieb na štvrť percentuálneho bodu.
Aj keď trhy počítajú s ďalším zvýšením sadzieb o 25 bázických bodov (v júni a v júli), podľa zdrojov oboznámených s diskusiami v rámci ECB niektorí jej predstavitelia začínajú pripúšťať, že potom možno bude potrebné ďalšie sprísnenie.
Guindos zopakoval oficiálne stanovisko ECB, že prípadné budúce kroky budú závisieť od údajov z ekonomiky a bude sa o nich rozhodovať na jednotlivých zasadnutiach Rady guvernérov.
Všetky rozhodnutia budú „založené na dôkazoch o tom, ako fungovalo sprísnenie podmienok financovania – a na vývoji celkovej a jadrovej inflácie,“ uviedol a dodal, že ho „znepokojujú ceny služieb, ktoré majú veľký podiel na jadrovej inflácii“.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Srbsko podalo oficiálnu žiadosť o členstvo v Európskej únii
23. 12. 2009
Srbský prezident dnes v Štokholme podáva oficiálnu žiadosť o členstvo Srbska v Európskej únii švédskemu premiérovi Fredrikovi Reinfeldtovi. Keď v decembri Rada ministrov zahraničných vecí EÚ odblokovala dočasnú dohodu o obchodných vzťahoch (Interim Agreement) so Srbskom, viacerí tvrdili, že žiadosť o členstvo bude ďalším logickým krokom.
Stabilizačná a asociačná dohoda - hlavný zmluvný dokument medzi EÚ a Srbskom v prístupovom procese – však zatiaľ zostáva neratifikovaný. Podľa švédskeho ministra zahraničia, by sa jej ratifikácia mohla začať budúci rok v júni.
Na dnešnej ceremónii odovzdávania prihlášky do EÚ, ktorá sa tradične koná v hlavnom meste krajiny aktuálne predsedajúcej EÚ, sa zúčastňuje aj odchádzajúci eurokomisár pre rozširovanie.
Podanie prihlášky je len začiatkom pomerne zdĺhavej procedúry. Žiadosťou o členstvo sa najskôr bude zaoberať Rada ministrov EÚ. Ak ju prijeme, Európsku komisiu požiada o vypracovanie posudku pripravenosti krajiny na priznanie štatútu kandidátskej krajiny. Komisia pre tieto účely zašle krajine dotazník s niekoľkými stovkami otázok. Na základe odpovedí z Belehradu, potom európska exekutíva napíše hodnotiacu správu.
Občania Srbska už dva dni (od 19. decembra) môžu, podobne ako Čiernohorci a Macedónci, cestovať do EÚ (s výnimkou Británie a Írska) bez víz. Rovnaký režim je platný aj pre Island, Nórsko a Švajčiarsko, ktoré sú súčasťou Schengenského priestoru.
Širokopásmový internet bude povinný
21. 12. 2009
Nastupujúce španielske predsedníctvo hodlá rozšíriť ponuku tzv. univerzálnych služieb aj o oblasť širokopásmového internetu. Chce tým zabezpečiť, aby členské štáty povinne poskytovali svoje služby na celom svojom území. Cieľom opatrenia je predovšetkým zlepšiť prístup k internetu vo vidieckych oblastiach.Cestu na to, aby sa aj vysokorýchlostný internet považoval za univerzálnu službu, si EÚ vytvorila v novembri 2009 schválením telekomunikačného balíčka.
Universal Service Directive Európskej Únie v súčasnosti pokrýva už celú škálu služieb, medzi inými aj telefóny s pevnými linkami.
Za univerzálnu sa považuje služba, pri ktorej majú mať občania právo na to, aby do nej vstúpili. Ide o opatrenie, ktoré má aj finančný dopad.
Národným regulátorom však naďalej zostáva právo na vyhlásenie univerzálnych služieb za nepotrebné v oblastiach, kde už existuje podobná ponuka služieb.
Podľa odhadov Európskej komisie len 70 % vidieckej populácie EÚ sa v súčasnosti môže pomocou existujúcej infraštruktúry pripojiť na internet pomocou vysokorýchlostného pripojenia.
Nezamestnanosť mladých ľudí je alarmujúca
18. 12. 2009
Nezamestnanosť v čase krízy narastá výrazne vo všetkých krajinách Európskej únie. V súčasnosti sa pohybuje na úrovni 25 %. Najväčší problém je v nezamestnanosti mladých ľudí a v tom, že zamestnať sa nevedia prevažne stredne kvalifikovaní ľudia, ktorým neskôr hrozí, že sa ocitnú v pasci chudoby, z ktorej sa už len veľmi ťažko dostanú. Diskusné fórum na tému zamestnanosti a sociálnej politiky v EÚ dnes zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Pozitívne je, že narastá dopyt po vysoko kvalifikovanej pracovnej sile. Najväčšou devízou absolventov, ktorí sa rozhodnú vstúpiť na európsky pracovný trh, je viacstrannosť zručností, tímový duch, multikultúrne cítenie a jazykové schopnosti.
EÚ sa v súčasnosti preto snaží zamerať na oblasť výmenných medzikultúrnych a vzdelávacích programov, ku ktorým patrí napríklad Erazmus pre študentov vysokých škôl. EÚ intenzívne podporuje aj možnosti absolventských stáží.
Pridanou hodnotou mladých ľudí je predovšetkým inovatívny prístup k práci. Potrebujú len vhodné nasmerovanie a pozitívny mentorský prístup.
Google a internetová sloboda
17. 12. 2009
Talianske mesto Miláno stíha spoločnosť Google za hanobenie a porušovanie súkromia. Dôvodom je, že stránka Google Video zverejnila záznam o šikane chlapca s downovým syndrómom. Proti obvineniu včera protestovali štyria vrcholoví predstavitelia Google. Odvolávali sa na internetovú slobodu, ktorú zaručujú zákony EÚ.
Zmienené video zverejnila stránka Google Video v roku 2006. Talianska polícia spoločnosti Google prikázala, aby video stiahla a aby sa tí, čo chlapca šikanovali, dostali do rúk polície. Milánsky štátny prokurátor a talianska charitatívna organizácia Vivi Down podali na Google žalobu za hanobenie a porušovanie súkromia.
Google a s ním ďalšie internetové stránky sa obávajú, že v prípade výhry žalobcov vznikne v Európe precedens.
Európska smernica eCommerce, hovorí, že nie „technickí sprostredkovatelia“ – teda hostitelia internetového obsahu - sú zodpovední za obsah, ale tvorcovia videí.
Smernica eCommerce, ktorú do svojej národnej legislatívy implementovali všetky členské štáty EÚ, sa vytvorila pre poskytovateľov internetových služieb a hostiteľov webových stránok, ale nie pre vyhľadávače, povedala profesorka internetového práva na Univerzite v Sheffielde Lilian Edwardsová.
Deväť členských štátov vyhľadávače zo zodpovednosti na zverejňovaní neoprávneného obsahu používateľom do svojej národnej legislatívy vylúčilo. Taliansko tak neurobilo. Španielsko, kde agentúra na ochranú údajov vo Februári zamietla podobnú žalobu proti stránke YouTube vlastnenej spoločnosťou Google, tak urobilo.
Pre jednotný trh je dôležité, aby členské štáty zabezpečili vyhľadávačom právnu istotu a pridali ich na zoznam sprostredkovateľov, dodáva Edwardsová.
V prípade, že žalobcovia vyhrajú spor, hostiteľské stránky a vyhľadávače fungujúce ako hostitelia sa môžu pokúsiť zmeniť spôsob, akým vykonávajú svoju činnosť. Edwardsová ale namieta, že je „nerealistické“ a „technicky nemožné“, aby tieto stránky filtrovali celý svoj obsah.