Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna hlava nie je dokonalá

Čo tento svet najviac potrebuje, je epidémia.

Čím viac vecí vlastníš, tým viac si nimi vlastnený.

Prvému kresťanovi sa vždy ujde najhladnejší lev.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákony a komentáre

V núdzi poznáš nepriateľa.

Najviac škody urobia tí, čo chcú silou-mocou pomôcť.

Vždy chýba tá vec, ktorú práve najviac potrebuješ.

(Murphyho zrnká II)
Svetlá budúcnosť

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

(Myšlienky bez cla)
Oheň a voda

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

(Zrnká úsmevu)

Zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne sa dostalo do poslednej fázy

16. 5. 2023 ECB od júla zdvihla svoje hlavné úrokové sadzby o 375 bázických bodov, a tie sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2008. Zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne sa blíži ku koncu, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg. ECB sa nachádza v poslednej fáze svojho cyklu agresívneho sprísňovania menovej politiky, povedal Guindos pre taliansky denník Il Sole 24 Ore. „Vstúpili sme do záverečnej fázy sprísňovania našej menovej politiky,“ uviedol Guindos. „A to je dôvod, prečo sa vraciame k normálnosti, k zvyšovaniu o 25 bázických bodov.“
ECB od júla zdvihla svoje hlavné úrokové sadzby o 375 bázických bodov, a tie sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2008. Dôvodom agresívneho sprísnenia bola snaha o skrotenie inflácie. Rada guvernérov ECB tento mesiac spomalila tempo zvyšovania sadzieb na štvrť percentuálneho bodu.
Aj keď trhy počítajú s ďalším zvýšením sadzieb o 25 bázických bodov (v júni a v júli), podľa zdrojov oboznámených s diskusiami v rámci ECB niektorí jej predstavitelia začínajú pripúšťať, že potom možno bude potrebné ďalšie sprísnenie.
Guindos zopakoval oficiálne stanovisko ECB, že prípadné budúce kroky budú závisieť od údajov z ekonomiky a bude sa o nich rozhodovať na jednotlivých zasadnutiach Rady guvernérov.
Všetky rozhodnutia budú „založené na dôkazoch o tom, ako fungovalo sprísnenie podmienok financovania – a na vývoji celkovej a jadrovej inflácie,“ uviedol a dodal, že ho „znepokojujú ceny služieb, ktoré majú veľký podiel na jadrovej inflácii“.

B
(Zdroj: aktuality.sk)

Výhľadový plán EK na zníženie emisií

30. 3. 2011 Európska komisia chce do roku 2050 vyhnať všetky tradičným spôsobom poháňané autá z miest. Toto a ďalších viac ako 30 opatrení predstavila EK v rámci plánovacieho dokumentu Doprava 2050 v Bruseli.
Zatiaľ to síce nie je legislatívny návrh, ale ak by členské štáty nezáväzný plán nakoniec realizovali, emisie z dopravy by mali do polovice storočia klesnúť o 60 %. Brusel totiž počíta s tým, že za 39 rokov sa bude väčšina cestujúcich na vzdialenosť väčšiu ako 300 kilometrov presúvať po koľajniciach.

EÚ posilní kontrolu na potraviny a krmivá dovážané z Japonska

28. 3. 2011 EÚ sa 24. marca rozhodla, že posilní kontrolu potravín a krmív dovážaných z Japonska, aby sa tým vyhla rádioaktívnemu zásahu.
Podľa tohto stanovenia je nutné spolu s potravinami a krmivom, ktoré sú dovážané z 12 oblastí Japonska do EÚ, predložiť aj preukaz príslušných oddelení japonskej vlády. Od dovozcov sa ďalej vyžaduje, aby upovedomili príslušné vnútroštátne orgány o každej dodávke potravín alebo krmív z Japonska dva dni pred jej dovezením.

Hotovosť vložená do nového eurovalu poslúži len ako záruka

24. 3. 2011 Hotovosť, ktorá má byť vložená do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu ESM, ktorý má v roku 2013 nahradiť euroval, poslúži iba ako forma záruky a nie na priamu injekciu do problémovej ekonomiky.
Aj keď si Slovensko aj ďalšie krajiny budú musieť na vklad požičať, takto zvýšený deficit a dlh Európska komisia zohľadní pri posudzovaní schopnosti štátu plniť podmienky Paktu stability a rastu, uviedol Úrad vlády SR.

Pokles produkcie zemiakov v EÚ

22. 3. 2011 Produkcia zemiakov v hlavných producentských krajinách v EÚ-5 (Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia) sa za rok 2010 odhaduje na úrovni 23,9 milióna ton.
V porovnaní s rokom 2009 to predstavuje zníženie o 4,8 %. Vyplýva to z februárovej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner