Zvyšovanie sadzieb v eurozóne sa blíži ku koncu, znie z ECB
15. 5. 2023
Prípadné budúce kroky budú závisieť od údajov z ekonomiky a bude sa o nich rozhodovať na jednotlivých zasadnutiach Rady guvernérov. Zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne sa blíži ku koncu, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg. ECB sa nachádza v poslednej fáze svojho cyklu agresívneho sprísňovania menovej politiky, povedal Guindos pre taliansky denník Il Sole 24 Ore.
"Vstúpili sme do záverečnej fázy sprísňovania našej menovej politiky," uviedol Guindos. "A to je dôvod, prečo sa vraciame k normálnosti, k zvyšovaniu o 25 bázických bodov." ECB od júla zdvihla svoje hlavné úrokové sadzby o 375 bázických bodov, a tie sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2008. Dôvodom agresívneho sprísnenia bola snaha o skrotenie inflácie. Rada guvernérov ECB tento mesiac spomalila tempo zvyšovania sadzieb na štvrť percentuálneho bodu. Aj keď trhy počítajú s ďalším zvýšením sadzieb o 25 bázických bodov (v júni a v júli), podľa zdrojov oboznámených s diskusiami v rámci ECB niektorí jej predstavitelia začínajú pripúšťať, že potom možno bude potrebné ďalšie sprísnenie. Guindos zopakoval oficiálne stanovisko ECB, že prípadné budúce kroky budú závisieť od údajov z ekonomiky a bude sa o nich rozhodovať na jednotlivých zasadnutiach Rady guvernérov. Všetky rozhodnutia budú "založené na dôkazoch o tom, ako fungovalo sprísnenie podmienok financovania - a na vývoji celkovej a jadrovej inflácie," uviedol a dodal, že ho "znepokojujú ceny služieb, ktoré majú veľký podiel na jadrovej inflácii".
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Rástli európske akciové trhy
12. 10. 2012
Európsky akciový trh vo štvrtok rástol.
Správy z amerického trhu práce ukázali, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol.
Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol na najnižšiu úroveň za viac ako štyri a pol roka.
Americké ministerstvo práce informovalo, že počet nových žiadateľov o podporu sa zmenšil o 30 tis. na sezónne upravených 339 tisíc.
Japonský akciový trh v piatok poklesol na viac ako dvojmesačné minimum.
Na úkor platov ľudí rastú firmám zisky
12. 10. 2012
Hospodárstvo síce niekoľko rokov rastie takmer najrýchlejšie v Európe, ale ľudia to na platoch nevidia.
Naopak,zárobky firiem prudko rastú.
Výsledkom je, že kým firmy si z vytvoreného hrubého domáceho produktu krajiny berú až 54 percent, ľuďom na platy ide len 37,5 percenta.
V Európe je pomer opačný.
Pre krízu najbližších päť rokov majú ceny ropy klesať
12. 10. 2012
Na spotrebu ropy majú negatívny vplyv problémy Európy s dlhovou krízou.
Ceny ropy budú v nasledujúcich piatich rokoch postupne klesať v dôsledku slabého hospodárskeho rastu, zavádzania nových technológií, ktoré umožnia efektívnejšie využívanie energií, a zvyšovania ťažby komodity v Iraku aj v Severnej Amerike.
Agentúra znížila odhad rastu dopytu po rope v rokoch 2011-2016 o 500.0000 barelov denne v porovnaní s odhadom.
Schválený zákon o odpadoch
11. 10. 2012
Vláda schválila novelu zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia.
Prešiel aj návrh na skrátené legislatívne konanie,
novela má platiť od januára 2013.
Novela musí byť schválená do zasadnutia Európskeho súdu.
Najväčšie spory sa viedli o takzvanú rozšírenú zodpovednosť výrobcov, ktorá sa napokon do novely nedostala. Zatiaľ platí len pre obaly a elektroodpad.
Novela otvára firmám možnosť dať si spracovať nebezpečný odpad u zahraničných firiem. Zo zákona totiž zmizol paragraf, čo zvýhodňoval domácich spracovateľov pred firmami z únie. Zostáva obmedzenie v podobe nižšieho poplatku do Recyklačného fondu v prípade spracovania odpadu u slovenskej firmy.