Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život s Murphyho zákonmi

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

Nikdy v živote nie je natoľko zle, aby nemohlo byť ešte horšie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Veda a omyly

Správne predpoklady ešte nezaručujú, že závery tiež budú správne.

Po konzultácii s dostatočne veľkým počtom vedcom môžete súhlasiť s každým názorom.

Škola človeku nemôže dať rozum, ale môže mu dať diplom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a hlúposť

Hlúposť nie je hriech; postihnutý nemôže nebyť hlúpym.

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo dokázať len to druhé.

Najväčší hlupáci sú tí, ktorí splašene behajú dookola a pokúšajú sa urobiť správne veci bez toho, aby si zistili, ktoré veci sú správne.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy v parlamente

Zákon nezadržateľnosti pokroku: Dobrý politik vie hovoriť stále dlhšie a dlhšie o ničom, až napokon vie o tom hovoriť ľubovoľne dlho.

Zákon zachytenia vetra: Dobrý poslanec si válov vždy sám nájde.

Zákon nenapraviteľného optimizmu: Ak chcete zvoliť rozumného, pravdovravného, skromného a čestného poslanca, nechoďte voliť – nebudete si mať z čoho vybrať.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Nešťastie chodí po horách, pomedzi ľudí, čaká na teba za rohom, chodí ti oproti a práve teraz sa ti ide prihodiť.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Životná úroveň obyvateľov Európskej únie klesá

13. 6. 2023 Nespokojná je zhruba polovica Európanov. Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu nálada obyvateľov Európskej únie v súvislosti s ich ekonomickou situáciou klesá. Poukázali na to výsledky prieskumu Eurobarometra, v rámci ktorého sa zhruba polovica z celkovo 26.376 anketovaných v 27 krajinách EÚ vyjadrila, že ich „životná úroveň klesla a očakávajú, že v nasledujúcom období klesne ešte viac“. TASR o tom informuje na základe správy portálu europeannewsroom.com.
Najnespokojnejší Bulhari
Najnespokojnejší s vývojom ekonomickej situácie sú Bulhari. Až 81 % z oslovených dalo najavo nespokojnosť s opatreniami bulharskej vlády v boji proti vysokým životným nákladom. Okrem toho približne 61 % Bulharov uviedlo, že je nespokojných s opatreniami prijatými na celoeurópskej úrovni.
Vo Francúzsku je nespokojných s tým, ako krízu životných nákladov rieši francúzska vláda, zhruba 74 % opýtaných. Lepšie hodnotia kroky svojej vlády v Nemecku, kde je s jej opatreniami nespokojných 59 % respondentov. V Belgicku sa takto vyjadrilo smerom k vláde 54 % opýtaných, a čo sa týka opatrení prijatých na úrovni EÚ, nespokojnosť dalo najavo 55 % Belgičanov. V Chorvátsku je s tým, ako veci fungujú v EÚ, spokojných 38 % ľudí, nespokojnosť dalo najavo 48 % anketovaných.
Istý optimizmus
S vývojom svojej životnej úrovne sú výrazne nespokojní v Španielsku a Grécku a ešte výraznejšie na Cypre. Približne 66 % z celkového počtu oslovených v Španielsku a rovnaké percento aj v Grécku uviedlo, že ich životná úroveň sa už zhoršila, prípadne sa zhorší v nasledujúcich 12 mesiacoch. Prekonali ich obyvatelia Cypru, kde sa takto vyjadrilo 76 % opýtaných.
„Na druhej strane, Európania dali najavo aj istý optimizmus, že Európska únia bude schopná situáciu riešiť," povedal riaditeľ pre kampane v Európskom parlamente Philipp Schulmeister. Približne 64 % z celkového počtu oslovených obyvateľov EÚ uviedlo, že cítia, že veci sa v ich prípade vyvíjajú správnym smerom, a napríklad v prípade Španielov vyjadrilo takýto optimistický postoj 69 % respondentov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)

Východ Európy nemá ružové vyhliadky

8. 3. 2013 Európskemu hospodárstvu hrozí stratená dekáda.
Stredná a východná Európa je v zlej kondícii, vývoz slabne, situácia na pracovnom trhu je napätá, podnikatelia s investíciami otáľajú a rast po roku 2014 je neistý. Negatívny vývoj sa začal v roku 2008 a medzitým sa oddelil od rozvinutých regiónov, ako sú napríklad Spojené štáty. Stredná a východná Európa je silne závislá na eurozóne, kde by mal v strednodobom horizonte podľa prognóz EK opäť nastať rast. Existuje len skutočne málo podrobných analýz, prečo by mal v rokoch 2014 a 2015 automaticky prísť rast. Východnú Európu čakajú všelijaké vyhliadky, len nie ružové. Export klesá, pracovný trh je napätý, tuzemský dopyt stagnuje, respektíve klesá, banky menej požičiavajú a podnikatelia investujú len váhavo. Napriek tomu by však tento región od roku 2014 mohol opäť zaznamenať silnejší rast. Rast HDP by mohol byť v priemere 2,3 percenta, v roku 2015 potom okolo troch percent.

Schválenie rozpočtu EÚ Fico presadzuje

7. 3. 2013 Plán dlhodobého finančného balíka EÚ treba prijať, zhodli sa predsedovia vlád visegrádskej štvorky.
Na stretnutí premiérov Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska sa zúčastnili nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande. Lídri poukázali na to, že pripravený rozpočet EÚ na obdobie 2014 až 2020 je náročne dosiahnutým kompromisom. Sľubujú si od neho zabezpečenie stability a rastu v únii. Rozpočet podporila aj Merkelová. Kladne k rozpočtu sa stavia aj Fico, ktorý poukázal na to, že finančná dohoda je pre Slovensko v daných podmienkach veľmi prijateľná.

Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla na nový rekord

1. 3. 2013 Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla v januári na nový rekord 11,9 %, keď sa počet nezamestnaných v priebehu mesiaca zvýšil o ďalších 201.000.
Nezamestnanosť rastie postupne už od polovice roku 2011 a v tomto trende bude pokračovať aj naďalej, keďže kríza v eurozóne sa neskončila. Európska komisia predpokladá, že tento rok vzrastie miera nezamestnanosti nad 12%. Počet nezamestnaných v 17 krajinách eurozóny dosiahol v januári takmer 19 miliónov. Najvyššia nezamestnanosť je v Grécku a Španielsku a najnižšia nezamestnanosť je v Rakúsku, Nemecku a Luxembursku . V januári bolo v EÚ nezamestnaných okolo 26,2 milióna ľudí.

EÚ dá 144 miliónov eur na výskum vzácnych chorôb

28. 2. 2013 EK v rámci Medzinárodného dňa vzácnych chorôb uviedla, že vyčlenila 144 miliónov eur v rámci nového financovania pre 26 projektov zameraných na skúmanie vzácnych chorôb.
Výskum by mal prispieť k zlepšeniu zdravotných podmienok pre asi 30 miliónov Európanov, ktorí trpia nejakou formou choroby, ktorá sa vyskytuje iba zriedkavo. Projekt podporovaný EK bude zahŕňať okolo 300 účastníkov z 29 rôznych európskych aj mimoeurópskych krajín. Spolu 26 projektov, ktoré EK bude financovať, sa zameria najmä na menej známe kardiovaskulárne, metabolické a imunologické choroby. Cieľom EK je do roku 2020 objaviť aspoň 200 nových účinných terapií a dokázať identifikovať väčšinu zo vzácnych onemocnení.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner